Vučković dozvolila da se snima suđenje Kneževiću u aferi Koverta, sudija ga udaljio iz sudnice
Sudija Vujanović je rekao da će zatražiti dodatno tumačenje ovog rešenja; ko, kako će da snima, koji medij i koji novinar će da unese kameru
Viši sud u Podgorici danas je za 18. septembar odložio početak suđenja Dušku Kneževiću, Slavoljubu Migu Stijepoviću i ostalim okrivljenim u aferi „Koverta”.
Aferu je Knežević otvorio u januaru 2019. godine objavljivanjem video-snimka na kojem Stijepoviću uoči izbora 2016. predaje kovertu uz objašnjenje da je u njoj 97.000 eura za finansiranje kampanje Demokratske partije socijalista.
Otvarajući ročište glavnog pretresa, predsjednik specijalnog vijeća sudija Nenad Vujanović, rekao je da je planirao da se održi suđenje.
Međutim, njegovu koncepciju je promijenilo rješenje Vrhovnog suda Crne Gore.
Sudija je pročitao rješenje da je vršiteljka dužnosti predsjednice Vrhovnog suda Vesna Vučković usvojila zahtjev branioca Duška Kneževića, advokata Dražena Medojevića da se audio vizuelno snima i javno prikazuje suđenje.
Sudija Vujanović je rekao da je njegovo vijeće odlučilo da se audio snima suđenje Kneževiću za potrebe vođenja sudskog postupka, dodajući da se rješenje Vrhovnog suda odnosi na potpuno drugačije snimanje.
“Ovo je neka druga vrsta snimanja. Sud mora znati kome je dozvoljeno, koji medij, koji novinar… Iz ovog rješenja mi to ne možemo da znamo, te na što se odnosio zahtjev odbrane”, rekao je sudija Vujanović.
Advokat Dražen Medojević kazao je da postoji veliko interesovanje domaće i strane javnosti. Podsjetio je da je u sudskom procesu tzv “državni udar” bilo omogućeno da se suđenje javno prenosi.
“Da se široj javnosti omogući da bude informisana”, kazao je Kneževićev branilac.
Sudija je pitao: “Ko će da snima, kako da se izvrši ovo rješenje, koji medij će da donese kameru, koji novinar i slično. Na šta se odnosio zahtjev, na audio ili audio-vizuelno snimanje, da li se odnosi na javno prikazivanje suđenja, koji mediji”.
Medojević nije mogao da odgovori na tehničke detalje koje zanima sud. Dodao je da može da se suđenje prenosi preko jutjub kanala ili preko Parlamentarnog kanala.
Podsjetio je da je završna riječ u slučaju “državni udar” prenošena na jutjub kanalu Višeg suda. Naveo je da ranije odbrana nije podnosila zahtjev za javno emitovanje suđenja “državni udar”, već da je predsjednica Vrhovnog suda donijela takvu odluku zbog javnog značaja.
“Postoji mogućnost da se ovo suđenje Kneževiću prenosi na jutjub kanalu”, kazao je Medojević.
Vujanović je rekao da ono što je urađeno ranije, misleći na suđenje tzv “državni udar”, urađeno je suprotno poslovniku jer je dozvoljeno da se snimaju članovi sudskog vijeća, a što nije smjelo, te da je potrebno tražiti tumačenje Vrhovnog suda u cilju zakonitosti odluke.
"Ne postoji uporište za ovu odluku, jer je potrebna saglasnost svih učesnika ovog postupka, kako ne bi došlo do narušavanja privatnosti optuženih”, kazao je sudija Vujanović. Dodao je da se Vrhovni sud pozvao na član 320 Zakonika o krivičnom postupku.
Upitan od suda, Knežević je ostao kod zahtjeva da se snima suđenje i da se emituje.
“Ovo će da bude ozbiljan sudski proces, a ne rijaliti, gdje će se iznositi državne tajne”, obećao je Knežević.
Sudija je opomenuo Kneževića da ne remeti rad suda i dodao da nije sporno jer je snimanje suđenja dozvoljeno, samo ostaje pitanje kako to da se izvrši. “Naša IKT služba je snimala “državni udar” ali to treba da uvedemo u zakonitost”, naveo je Vujanović.
Specijalna tužiteljka Tanja Čolan Deretić smatra da vijeće treba da donese odluku da se pojedini djelovi pretresa ne snimaju jer postoje opravdani razlozi. Napomenula je da je ona specijalna koja zastupa optužnice SDT-a, te da joj se tako Knežević obraća.
Sud je ponovo opomenuo Kneževića.
“Dva žuta i crveni karton”, kazao je on nakon čega je sudija Vujanović udaljio Kneževića iz sudnice nakon dvije opomene.
Kneževićev branilac advokat Zdravko Đukanović je kazao da je intencija odbrane da ovaj sudski postupak prate i prenose RTCG i TV Vijesti, kao i svi mediji koji su registrovani.
Afera “Koverta” odnosi se na tajni snimak koji je biznismen Duško Knežević prezentovao 2019. godine, a na kojem se vidi Stijepović u trenutku predaje navodno oko 100.000 eura za finansiranje kampanje Demokratske partije socijalista DPS.
U optužnici piše da je Dusko Knežević, nakon što su njegovi saradnici konvertovali 110.000 dolara u eure, Stijepoviću predao "samo" 47.500 eura. Osim Duška Kneževića i Slavoljuba Stijepovića, optuženi su i Kneževićevi saradnici i prijatelji Branislav Todorović, Živko Šljivančanin, Tamara Krdžić, Goran Grujović i Tomica Knežević.
U optužnici se navodi da je Duško Knežević u drugoj polovini 2010. godine stvorio kriminalnu grupu čiji članovi su bili zaduženi da podižu novac koji je stečen iz nezakonitih poslova više kompanija a potom ga predaju njemu radi stavljanja u legalne tokove.
Prvom tačkom optužnice, Duško Knežević je izvršio krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije iz člana 401 a stav 1 u vezi stava 6 Krivičnog zakonika Crne Gore, a okrivljeni Knežević Tomica, Todorović Branislav, Šljivančanih Živko, Grujović Goran i Krdžić Tamara izvršili krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije iz člana 401a stav 2 u vezi stava 1 i 6 Krivičnog zakonika Crne Gore.
Drgom tačkom optužnice, ovi okrivljeni, kao i Slavoljub Stijepović su kao saizvršioci izvršili krivično djelo pranje novca iz člana 268 stav 3 u vezi stave 1 Krivičnog zakonika Crne Gore.
( Komnen Radević )