Lokalni parlement u Tivtu usvojio Stateški plan razvoja grada do 2029.

Tivat raste i razvija se, iz godine u godinu se povećava broj stanovnika, a bez tačnih brojki izazovno se prema riječima gradonačelnika, baviti strategijom

3802 pregleda0 komentar(a)
Foto: Siniša Luković

Glasovima "za" 17 odbornika vladajuće kolaicije i uz dva uzdržana glasa odborika opozicione HGI, Skupština Opštine Tivat usvojila je na sjednici Stateški plan razvoja Opštine Tivat za period 2024-2029.godina (SPR).

Predstavljajući SPR koji je izradila radna grupa u kojoj je pored predstavnika aktuelne vlasti bio i predstavnik opozicije- dobornik LP Vatrodslav Belan, predsjednik Opštine Željko Komnenović (Narod Pobjeđuje) je kazao da je Tivat prostorno mala opština od samo 47 kvadratnih kilometara, ali sa dva velika investiciona projekta - Lušticom bay i Porto Montenegro te da je ovo jedna od rijetkih opština u Crnoj Gori koja bilježi pozitivan priraštaj.

Tivat raste i razvija se, iz godine u godinu se povećava broj stanovnika, a bez tačnih brojki izazovno se prema riječima gradonačelnika, baviti strategijom.

"SPR tretira ukupno 72 projekta u vrijednosti od oko 150 miliona eura. Trudili smo se da se projekti baziraju na realnim osnovama i da budu izvodljivi u predstojećem petogodišnjem periodu. Planirani su i projekti koji će se realizovati sa državnim institucijama, a značajni su za razvoj grada. Imali smo i istraživanje javnog mjenja, čije se želje poklapaju sa našim željama. Iskazano je interesovanje za zaštitu zelenih površina, saobraćajnu infrastrukturu, školske objekte i zdravstvo. Planom je predviđena i izgradnja novih značajnih javnih objekata: pijace na otvorenom, sportske infrastrukture na kompleksu Montepranzo, što će dati novu razvojnu šansu gradu, kao i marina za komunalne vezove na Seljanovu", istakao je on. Sanja Vuković (Tivatska akcija) pohvalila je novi SPR i njegove autore istakavši kao posebno važne projekte unapređenja saobraćajne infratsrukture, revitalizacije Velikog gradskog parka, uređenja i regulisanja sidrišta u zalivu…

"Izuzetno je važno da su ova i prethodna administracija koja je vodila Tivat neposredno nakon izbora u avgustu 2020. godine uspjele da dankon dugogodišnje prazne priče bivših DPS vlasti, u Tivtu konačno krene izgradnja prijeko nam potrebnih novih škola", kazala je Vuković pitajući zašto u SPR nije ušao projekat izgradnje poslovno-stambenog kompleksa na lokaciji Lukovića barake, a u kojem bi stambeno pitanje trebao da riješi jedna broj bivših radnika Arsenala.

Gradonačelnik je odgovorio da Opština nije odustala od realizacije tog projekta, ali da ga ne može uvrstiti u svoj SPR jer su njegovi glavni nosioci Ministarstvo odbrane i NVO "Arsenal", isto kao što u SPR lokalna uprava ne može uvrstiti projekat valporozacije bivšeg vojnog kompleksa Opatovo "za koje potoje ozbiljni zainteresovani investotori sa ozbiljnim idejama" jer i taj komplesk nije u nadležnosti Opštine, Ministarstva odbrane.

Zahvaljujući se predsjedniku Opštine na čiji je poziv kao opozicionar, ušao u radnu grupu za izradu SPR, odbrnik LP Vatroslav Belan je kazao da je SPR u granicama koje mu nameće aktuelni zakonodavno-pravni okvir za izradu takvih dokumenata u Crnoj Gori, veoma dobar i da sadrži projekte čijom bi relaizacijom za pet godina, "Tivat mogao doći u poziciju da kaže da je grad bez većih problema".

"Međutim, SPR po meni ne daje odgovor na ključno piotanje – kako to mi vidimo Tivat da treba da izgleda za pet godina, već sadrži projekte koji su definisani u odnosu na ono što su sekretari opštinskih sekretarijata, svako iz svog domena, naveli kao najveće problem i 'požare' koje treba popravljati i 'gasiti'. Međutim, da smo SPR uradili onako kako bi po meni trebalo - da pruži stratešku viziju Tivta za pet godina, sigurno je da Vlada ne bi na ovaj dokument dala svoju formalnu saglansot jer to izlazi van loših okvira koje je država uspostavila za izradu ovakvih planova", kazao je Belan najavivši da uprkos pohvalama koje je iskazao za dokument u čijj je izradi učestvovao, on ipak kao odbornik neće učestvovati u glasanju SO o SPR-u "zbog političkog stava nas iz opozicije da ne učestvujemo u glasanjima dok god se Upravni sud ne izjasni po našoj tužbu za nezakonitosti na konstitutivnoj sjednici ovog saziva SO".

Za razliku od njega, SPR je kritikovala ali na kraju za njegovo usvajanje glasala Sandra Sindik, odbornica vladajućeg Bokeškog Foruma nazvavši taj dokument "spiskom želja" i "pismom Djeda Mrazu" u situaciji kada se Opština gotiovo ništa ne pita sa svojim prostorom, potencijalima i resursima, zbog izražene centralizacije.

foto: Siniša Luković

Nikola Došljak (DPS) zamjerio je aktuelnoj lokalnoj vlasti koja grad vodi od oktobra 2020. da nije realizovala većinu onoga što je bilo planirano do sada važećim SPR 2019-2022. i naglasio da DPS to nije mogao učiniti jer je sa vlasti otišao već nakon prve godine trajanja tog plana.

Na to mu je Sanja Vuković odgovorila da je stari SPR koji je DPS radio bio "pun nerelanih projekata" i da ta partija danas nema moralno pravo da bilo koga proziva.

"Vi imate za sobom 30-to godišnje nasljeđe politike koja je mogla da unapredi ovaj grad i nešto uradi za Tivat, ali ga je naprotiv, pohara, uništila obespravila u mnogim oblastima", poručila je Vuković, dok je Adrijan Vuksanović (HGI) kazao da je "teško biti protiv ovakvog SPR-a jer u njemu nema večih manjkavosti", ali je upozorio lokalnu vlast da ona prva "mora znati što je javni interes i spovesti ga, čak i po cijenu politilke štete za sebe samu".

Rasprava o informacijama u lokalnim prosvjetnim ustanovama bila je prilika da se iz ustiju odbornika, direktora škola i vrtića, te funkcionera lokalne uprave čuju več dobro poznate informacije o katastrofalnom nedostatku prostora u školama i vrtićima, lošem stanju nekih od tih objekata, velikim naporima koje ulažu vaspitači, nastavnici i profesori, radu u smjenama u prestoječoj školskooj godini zbog nedostatka učionica, kao i problemima u prevozu učenika koji se stim u vezi očekuju. Čuli su se frapantni novi podaci da zgrada nove osnovne škole u koja će se graditi na mjestu postojeće u Donjoj Lastvi, neće imati fiskulturnu salu jer je raspoloživi prostor za to potrošen prije nekoliko godina kada se na njemu izgradila stambena zgrada za prosvjetne radnike, kao i da u Srednjoj mješovitoj školi "Mladost" trenutno nema funkcionalnih mokrih čvorova zbog čega se njena uprava za pomoć obratila Opštini.

Direktor opštinske Direkcije za investicije Vlado Brguljan kazao je da će Opština u saradnji sa Ministarstvom prosvjete odmah krenuti u popravku toaleta u toj školi, istakavši da je ministarstvo odmah za to izdvojilo 45 hiljada eura. Naglasio je da je iz komunikacije sa tim resorom saznao da “Ministarstvo prosvjete uopšte nije ni imalo informaciju o ovim problemima u SMŠ “Mladost” od uprave te škole što je direktorica škole Marija Čučković Vujnović negirala ističući da ministarstvo ima tu informaciju ali i brojna druga traženja i ranije izrađene prioekte za unapređenje objekta SMŠ “Mladost” koji su se izgleda negdje tamo zaturili”.

“Opština će naravno, pomoći da se probemi sa toaletima riješe ali se ovakvi zahtjevi prvo moraju slati Ministarstvu prosvjete koje je nadležno zaškolski sistem, pa tek onda nama. Danas sam prvi put čuo da postoji ovakav problem", kazao je Komnenović koji je zbog "proakativnosti" prema Ministarstvu prosvjete i Opštini i unapređenju stanja u tm ustanovama, pohvalio direktore OŠ "Drago Milović" Slavku Mirković, muzičke škole Zoranu Jovanović i JPU "Bambi" Jelenu Perunović-Samardžić.

“Ako ikome treba odati priznanje za razvoj našeg grada, onda je to svakako ministaka prosvjete dr Anđela Jakšić-Stojanović kloja je pokazala izvanrednu operativnost i posvećenost svom poslu te su u najkraće vrijeme stvorene pretpostavke za gradnju čak tri nove škole u Tivtu – u Radovićima koja se objekt već gradi, te u Gradiošnici i Donjoj Lastvi za koje su obezbijeđena budžetska sredstva. Zahvaljujući saradnji sa njome lično, uspjeli smo da nakon niza godina “igre gluvih telefona” sa Vladom, ucrtamo i lokaciju za izgradnju nove velike gradske osnovne škole na Župi", kazao je Komnenović dodajući da mu je ministarka prosvjete kazala da "nije ranije dobijala zahtjeve iz Tivta za kapitalna ulaganja u ovdašnje škole, a li je onda ipak učinila sve što može da se takva neprihvatkjiva situacija promijeni što je brže moguće".

Pohvale na rad ministarke prosvjete Jakšić-Stojanović stizale su serijski i iz vladajućih i iz opozicionih klupa, pri čemu je Adrijan Vuksanović (HGI) kazao da je ona "jedna od najboljih ministara 44.Vlade i želja je i prosvjetne zajendice i svih koji su dobromanjerni, da ona ostane na toj funkciji i nakon prredstojeće rekonstrukcije Vlade".

"Iako je HGI opozicija i na lokalnom i na državnom novou, mi podržavamo ljude u vlasti koji rade dobro svoj posao, a to će ministarki Jakšić-Stojanović ako ne u političkom, makar nešto značiti u ljudskom smislu", kazao je Vuksanović poručujući da "oni koji rekonstruišu Vladu treba da u njoj ostave dobre kadrove kao što je aktuelna ministarka prosvjete i time dokažu da su im stručnost i sposobmost prioriteti, a ne politička namještenja".

Odbornici su prihvatili izvještaj o stanju bezbjednosti u Opštini Tivat za 2023. naglašavajući da se tivatska policija suočava sa brojnim problemima – prije svega nedostatkom kadrova jer niko od policajaca u Crnoj Gori sa njihovom aktuelenom prosječnom platom, ne želi da dođe da radi i živi u Tivtu gdje su najveći troškovi života u cijeloj državi. Pri tome su se i vlast i opozicija složili da MUP i Uprava policije pod hitno nešto moraju mijenjati jer, kako se čulo manjak policajaca ugrožava svima bezbjendost, i “ne može biti ista plata policajcu u Tivtu ili negdje drugi u Crnoj Gori gdje su svi troškovi života daleko manji".