Svakom prvaku u Podgorici 50 eura?

Na javnoj raspravi Nacrt odluke o pravima iz socijalne i dječije zaštite

6419 pregleda3 komentar(a)
Prvacima od grada na poklon novac za školski pribor (ilustracija), Foto: Shutterstock

Svi podgorički šestogodišnjaci će od Glavnog grada dobijati poklon u iznosu od 50 eura za kupovinu školskog pribora, predviđeno je Nacrtom odluke o pravima iz socijalne i dječije zaštite.

Za ostvarivanje tog prava, stoji u Nacrtu odluke, biće potreban zahtjev Sekreterijatu za socijalno staranje u periodu od 1. septembra do 31. oktobra, kopija lične karte roditelja, izvod iz matične knjige rođenih za dijete i fotokopija žiro računa.

Javna rasprava o Nacrtu odluke počinje danas, a trajaće 15 dana. Centralna javna rasprava planirana je za 29. jul.

Pravo na kupovinu školskog pribora o trošku grada moći će, stoji u tom dokumentu, da ostvare i učenici viših razreda, pod uslovom da tu vrstu pomoći ne ostvaruju po drugom osnovu.

“A čiji su roditelji korisnici materijalnog obezbjeđenja porodice”, precizirano je u Nacrtu odluke.

Nacrtom je predviđena i novčana naknada za novorođeno dijete roditelja sa invaliditetom u iznosu od 450 eura.

“Uz zahtjev se prilaže izvod iz matične knjige rođenih za novorođeno dijete, fotokopija lične karte roditelja koji podnosi zahtjev, ovjerena kopija dokaza o utvrđenom invaliditetu podnosioca zahtjeva izdatog od nadležnog organa u Crnoj Gori, kopija žiro računa, kao i uvjerenje da to pravo nije ostvario drugi roditelj u slučaju prijavljenog prebivališta u drugoj opštini u Crnoj Gori”, piše u Nacrtu.

Nacrt, takođe, predviđa besplatni obrok koji, između ostalih, mogu uzeti korisnici materijalnog obezbjeđenja, osobe bez redovnih primanja, korisnici lične invalidnine... U dokumentu piše da prednost u ostvarivanju ovog prava imaju “i druga lica sa invaliditetom, kao i samohrane osobe”.

“Besplatni obrok podrazumijeva topli obrok i obezbjeđuje se jedanput dnevno... Pravo na besplatni obrok ne može ostvariti pojedinac, odnosno član porodice, koji je zaključio ugovor o doživotnom izdržavanju, koji je sposoban za rad, a odbio je ponuđeno zaposlenje ili radno angažovanje na privremenim, povremenim i sezonskim poslovima i onaj kome je prestao radni odnos izjavom njegove volje ili njegovom krivicom”, stoji u dokumentu.

Odlukom je, između ostalog, predviđena i usluga stanovanja uz podršku za mlade bez roditeljskog staranja, nakon što napuste ustanovu socijalne zaštite. To pravo se, piše u dokumentu, obezbjeđuje u trajanju od jedne godine, “uz mogućnost produženja još tri mjeseca, prema procjeni stručnog lica Centra za socijalni rad”.

“Pravo na stanovanje, uz podršku, može prestati i prije isteka roka ukoliko korisnik stana izjavi da je na drugačiji način riješio pitanje stanovanja, ne poštuje kućni red, ne koristi stan namjenski, namjerno oštećuje stan i ne održava ga u urednom stanju, ometa druge korisnike u korišćenju stana ili promijeni mjesto prebivališta”, navodi se u Nacrtu.