Direktori firmi iz RS pod sankcijama SAD osnovali novu kompaniju
Direktor i vlasnik 35 odsto novoosnovane firme Invictus je Bojan Vujić, koji je bio direktor Infinity International Group, jedne od sankcionisanih kompanija
Prvi ljudi kompanija iz Republike Srpske, koje su Sjedinjene Američke Države sankcionisale 18. juna "zbog povezanosti" s predsjednikom tog entiteta Miloradom Dodikom, registrovali su novu firmu "Invictus Tehnology Group".
Prema podacima iz poslovnog registra RS, nova kompanija registrovana je na istoj adresi u Banjaluci na kojoj je sjedište sankcionisane firme Prointer ITSS.
Ministarstvo financija SAD je sankcionisalo "Prointer ITSS", "Infinity", "K-2 Audio Company", "Sirius 2010", "Una World" i "Kaldera Company" jer, kako je saopšteno, "osiguravaju značajne izvore prihoda" porodici ranije sankcionisanog proruskog predsjednika tog entiteta Milorada Dodika.
Tim kompanijama, koje su se bavile informacionim tehnologijama, energetikom i medijima, državne i entitetske institucije i preduzeća su na tenderima dodijelile 1.801 posao vrijedan 240,4 miliona eura.
Direktor i vlasnik 35 odsto novoosnovane firme Invictus je Bojan Vujić, koji je bio direktor Infinity International Group, jedne od sankcionisanih kompanija.
Nemanja Reljin, osnivač firme Sirius 2010, upisan je kao vlasnik 35 odsto nove firme. Vladimir Perišić, direktor Prointera, i Radmila Bojanić, koja je bila direktorica strategije i planiranja u Infiniti grupaciji, vlasnici su po 15 posto novoosnovane firme Invictus. Kao osnova djelatnost je navedena trgovina na veliko računarima, perifernom opremom i softverom. Osnivački kapital je 1.000 maraka (512 eura).
Iz "Prointera" su za Radio Slobodna Evropa (RSE) ranije potvrdili da su "u procesu" gašenja svih sankcionisanih pravnih lica u okviru grupacije "Infinity International Group", čiji su dio, "jer više nemaju mogućnost poslovanja".
Banke u BiH ugasile su proteklih mjeseci većinu računa firmi i pojedinaca koji su se našli pod američkim sankcijama kako se i same ne bi našle u opasnosti od sankcija. Prema zakonima u BiH, firma ne može poslovati u gotovini i mora imati račun u banci, budući da su nekadašnja Služba društvenog knjigovodstva i zavodi za platni promet ukinuti 2001. godine.
Iz Kancelarije za odnose s javnošću Ambasade SAD u BiH za RSE su kazali da preregistracija kompanije kako bi se izbjegle ili zaobišle sankcije nije dozvoljena, prema američkim zakonima.
Narodna skupština Republike Srpske izglasala je 18. aprila hitne izmjene Zakona o radu RS kojim je ozakonjena isplata plate "u koverti". Zakon je izmijenjen budući da su banke sankcionisanim osobama zatvorile račune i oni nisu mogli primati platu.
Američke sankcije su izrečene hiljadama osoba i kompanijama sa Zapadnog Balkana, većinom optuženim ili osuđenim za ratne zločine počinjene 1990-ih godina. Posljednjih godina SAD je izricao sankcije pojedincima i firmama u BiH i regiji zbog podrivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, korupcije ili veza s Rusijom.
Među njima je i vrh tog entiteta, uključujući predsjednika Milorada Dodika s porodicom i njihovim firmama, premijera Radovana Viškovića i predsjednika skupštine Nenada Stevandića, nekolicinu ministara, kao i članicu Predsjedništva BiH iz RS Željku Cvijanović.
( Radio Slobodna Evropa )