Stečajna upravnica "Duklja Ribnica": Niko se nije žalio na moj rad, nikada nisam dobila primjedbu

Nastavljeno suđenje bivšem predsjedniku Privrednog suda Crne Gore Blažu Jovaniću

6145 pregleda4 komentar(a)
Foto: Komnen Radević

Saslušanjem svjedoka danas je u Višem sudu u Podgorici, pred specijalnim vijećem sudije Zorana Radovića, nastavljeno suđenje bivšem predsjedniku Privrednog suda Crne Gore Blažu Jovaniću i još 11 okrivljenih za više krivičnih djela zloupotrebe položaja u stečajnim postupcima.

Svjedočila je Dragica Gvozdenović, stečajna upravnica firme „Duklja Ribnica“ AD Podgorica. Navela je da je od 2013. godine, stečajni upravnik.

"U vrijeme stečajnog postupka, stečajni sudija je bio Ivan Kovačević. Radila sam u interesu radnika. Od stečajnog sudije dobila sam akt da je firma 'Admiral Holding' ponudila da kupi svu imovinu 'Duklja Ribnica' za nešto više od milion eura i to neposrednom pogodbom. Odbila sam i rekla sam da ćemo raspisati javni oglas i neka se jave i uplate depozit. Ovo pravno lice nije uplatilo taj depozit. To je bila neozbiljna priča 'Admiral Holdinga'. Dobijali smo svakakvih ponuda u stečajnim postupcima za prodaju stečajne imovine", izavila je stečajna upravnica.

Odgovarajući na pitanja advokata Velibora Markovića, branioca optuženog Jovanića, svjedokinja Dragica Gvozdenović je rekla da je za troškove telefona, korišćenje vozila i taksija, dobila 5.000 eura za 41 mjesec rada.

"Ova naknada koju sam dobila, bili su nerealno i isuviše mali troškovi. Morali smo da čuvamo stečajnu masu i da izmirimo povjerioce. Predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić je rekao da treba da dobijem nagradu za svoj rad. U dva navrata sam kao nagradu dobila 28.000 i 11.000 eura. I to je bilo objektivno mali iznos, jer sam samo u jednom slučaju poništila hipoteku u iznosu od dva i po miliona eura. Nikad i niko se nije žalio na moj rad. Nikada nisam dobila primjedbu od kada sam stečajni upravnik“, izjavila je Gvozdenović.

Optužena Snežana Jović je kazala da se iskazom svjedokinje potvrđuje da su neosnovani navodi optužbe koji se na nju odnose.

Svjedok Đorđije Bojić iz Podgorice, rekao je da ga je "Titan sekjuriti" angažovao kao zaštitara na hotelu "As" u izgradnji u stečaju. Radio je od januara 2017. godine, do kraja septembra 2022. godine i imao mjesečnu platu od 450 eura.

Svjedok Dejan Lasica potvrdio je da je kao tim lider radio u „Sekuritas Montenegro“ do 02. oktobra 2023.

Svjedok Vladimir Božović potvrdio je da je potpisao ugovor o djelu sa Sanjom Lješković, stečajnom upravnicom „Montri“ iz Igala.

"Ugovor sam ja potpisao, to je moj potpis. To je ugovor o djelu. Angažovan sam od Sanje Lješković. Radilo se o popravci krova „Montri“ na adresi Ulica Šetalište 5 Danica. Radove na prepakivanju krova i rigipsa radio e neko od moje braće. Ja sam bio zauzet, pa su oni to odradili. Plaćeno mi je u kešu 4.000 eura. Sanja Lješković mi je na ruke u gotovini platila. Ugovor sam potpisao kao fizičko lice Božović Vladimir. Na pitanje specijalnog tužioca da li imam fakture i račune o kupljenom građevinskom materijalu, te da li imam građevinsku knjigu i spisak podizvođača, rekao sam da nemam te dokaze koje je nabrojala, nego samo oči, da se pogleda na licu mjesta da je popravka izvršena. Imam otvorene račune u stovarištima „Neckom“ i „Gradina“ na mjesečnom nivou“, izjavio je svjedok.

Okrivljena Sanja Lješković je sudu i svjedoku pokazala ugovor o djelu koji je Božović potpisao, kao i nalog blagajni za isplatu.

"Ugovor o djelu je zaključen između „Montri doo“ i Božović Vladimira, na iznos od 4.175 eura, kao i kopija lične karte. U dokumentima se nalazi i fotografija tog krova kojem je izvršena adaptacija“, kazala je Lješković.

Suđenje se nastavlja 23. septembra saslušanjem svjedoka.

Specijalno državno tužilaštvo podiglo je optužicu protiv bivšeg predsjednika Privrednog suda Blaža Jovanića, stečajnih upravnika Saše Zejaka, Snežane Jović, Sanje Lješković, Ranka Radinovića, Sretena Mrvaljevića, ali i Pavića Globarevića, Stane Čelebić, Darka Perovića, Omera Markišića, Dejana Golubovića, Danijele i Dušana Lakovića i preduzeća "Titan security" Podgorica, "Securitas Montenegro" Podgorica, "Top force system" Nikšić i "Ogimar MNE" Podgorica, zbog postojanja osnovane sumnje da su učinili krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije i više krivičnih djela zloupotreba službenog položaja.

Kako se navodi u optužnici, Jovaniću se, između ostalog, stavlja na teret da je tokom 2015. godine organizovao kriminalnu organizaciju koja je djelovala na teritoriji Crne Gore sve do aprila ove godine, a čiji članovi su postali ostala okrivljena fizička i pravna lica i više drugih, zasada nepoznatih osoba čiji je cilj bilo "vršenje krivičnih djela zloupotreba službenog položaja, radi sticanja nezakonite dobiti, a djelovanje kriminalne organizacije je planirano za neograničeni vremenski period i zasnovano na primjeni određenih pravila unutrašnje kontrole i discipline članova".

U optužnici se navodi da je svaki član kriminalne organizacije "imao unaprijed određeni zadatak ili ulogu, a u djelovanju kriminalne organizacije su se koristile privredne i poslovne strukture i postojao je uticaj kriminalne organizacije na sudsku vlast i na druge važne društvene i ekonomske činioce".

"Iz dokaza prikupljenih u izviđaju i istrazi proizilazi osnovana sumnja da je kriminalna organizacija imala i ostvarivala svoj kriminalni plan da kroz zloupotrebe službenog položaja okrivljenih koji su bili organi ili učesnici, odnosno navodni učesnici stečajnog postupka, nad stečajnim dužnicima: "Euromix Tours" DOO Budva, "Sotto la Collina" DOO Podgorica, "Nega Tours Montenegro" DOO Budva, "Bjelasica rada" AD Bijelo Polje, "Montri" DOO Igalo, "Princ & Co" DOO Kotor, "Montel" - Motel Glava Zete DOO Nikšić i "Jastreb" DOO Podgorica, u Privrednom sudu Crne Gore, u kojem je okrivljeni Jovanić bio predsjednik i postupao kao stečajni sudija, a okrivljeni Saža Zejak, Sanja Lješković, Snežana Jović, Ranko Radinović i Sreten Mrvaljević učestvovali kao stečajni upravnici, odnosno okrivljeni Lješković i Zejak i kao procjenitelji i sudski vještaci i saradnici stečajnog upravnika, a okrivljena Jovićeva i kao advokat, pribavlja imovinsku korist, kroz nezakonito uvećavanje troškove stečajnih postupaka, njihovim odugovlačenjem i angažovanjem drugih okrivljenih i drugih lica kao saradnika, advokata, procjenitelja i sudskih vještaka ili za pružanje usluga fizičkog obezbjeđenja imovine stečajnih dužnika, pa i kada je to apsolutno nepotrebno, da bi im se na štetu Privrednog suda ili stečajne mase stečajnih dužnika isplatile fiktivne i nedokumentovane naknade i troškovi za učešće ili navodno učešće i rad u stečajnom postupku, odnosno za navodno date najpovoljnije ponude za izrade procjena imovine stečajnih dužnika, iako su i takve prihvaćene ponude procjena imovine višestruko prevazilazile realne troškove procjene, a koje troškove je odobravao okrivljeni Jovanić", piše u optužnici.