Rumunska kompanija donirala Opštini Tivat uređaj za daljinsko upravljanje javnom rasvjetom

Pomoću ovog sistema moguće je nadzirati rad sistema rasvjete, upravljati njime, dobijati upozorenja i informacije o potrošnji i eventualnim kvarovima

7967 pregleda0 komentar(a)
Foto: CG news

Uređaj za daljinsko upravljanje dijelom sistema javne rasvjete instaliran je na gradskoj rivi i šetalištu Pine u Tivtu sa ciljem praćenja potrošnje, kontrole i prikupljanja informacija o eventualnim kvarovima unutar sistema.

U pitanju je "Neos Lightning" pametni sistem, donacija rumunske kompanije "Urbioled" Opštini Tivat, vrijedna oko 20.000 eura.

Predstavnik kompanije, Marius Huminiuc je zahvalio predsjedniku Opštine Tivat na spremnosti da primjeni nove tehnologije i Tivat stavi na mapu "pametnih gradova".

"Instalirali smo 'Neos' hardver i softver kompnentu, koja je važan djelić cjelokupne smart city slagalice. Naša vizija je povezati sve tri bokeljeske opštine na „pametan“ način i stvoriti 'pametnu regiju'" rekao je Huminiuc koji je prisutne upoznao sa načinom rada ovog sistema.

"Mi smo lider u smart city projektima, projektima pametne rasvjete i foto-voltaže. Siguran sam da će ovaj sistem pomoći lokalnoj administraciji da prati rad rasvjete, a primjena je moguća i u oblastima pametnog parkiranja i u drugim smart city konceptima", istakao je on.

Neos Lightning, kako se čulo na prezentaciji, omogućava kontrolu i monitoring javne rasvjete pomoću sistema za daljinsko upravljanje. Veza kojom se prenose podaci i informacije nezavisna je od drugih pružalaca telekomunikacijskih usluga i sama ne stvara dodatne troškove.

Pomoću ovog sistema moguće je nadzirati rad sistema rasvjete, upravljati njime, dobijati upozorenja i informacije o potrošnji i eventualnim kvarovima. Na ovaj način moguće je smanjivanje potrošnje javne rasvjete i uspostavljanje pune kontrole nad sistemom.

"Raduje nas što smo dio ovog projekta i što možemo ponuditi rumunsko iskustvo i ekpertizu u razvoju koncepta pametnog grada, i što ovim dajemo mali doprinos tome da Tivat postane pametan grad, jedan od prvih u Crnoj Gori", rekao je prilikom uručenja donacije, konzul Rumunije u Crnoj Gori, Radu Gorinciou.

On je istakao da Rumunija ima veliko iskustvo i znanje u primjeni smart city koncepata i da se u toj zemlji trenutno implementira 144 ovakvih prjekata.

Zahvaljujući na donaciji, sekretarka za uređenje prostora u Optšini Tivat Milica Manojlović je istakla kako je javna rasvjeta jedan od najvećih protrošača električne energije u Tivtu.

"Regulacijom i daljinskim upravljanjem rasvjetom mogu se postići uštede električne energije i do 50 odsto. Modernizacija javne rasvjete podrazumijeva niz aktivnosti, a daljinsko upravljanje svakako je jedna od njih. U tom smislu, ova donacija je značajna, budući da ćemo moći da pratimo efekte i mjere primjene ovog sistema, što će nam biti važno prilikom donošenja odluka u primjeni daljih mjera iz oblasti energetske efikasnosti.“ - rekla je sekretarka.

U Tivtu će daljinski sistem upravljanja biti povezan sa jednom baznom stanicom na lokaciji Pine. Nadležni u Komunalnom preduzeću će upravljati doniranom opremom i imati priliku da provjere njenu efikasnost. Krajem maja ove godine predsjednik Opštine Tivat Željko Komnenović potpisao je ugovor o donaciji sa predstavnikom kompanije "Urbioled". Ovu saradnju podržala je Ambasada Rumunije u Crnoj Gori.