Sjajan početak za Kamalu Haris, ali najteže tek predstoji

Potpredsjednica SAD je osigurala podršku demokrata i izazvala donatorski bum, ali tek treba da dokaže da je dorasla političkoj mašineriji Donalda Trampa

29110 pregleda9 komentar(a)
Kamala Haris na skupu u Viskonsinu, Foto: REUTERS

Kamala Haris je za manje od 36 sati uspjela da dobije podršku većine demokratskih zvaničnika i delegata i praktično osigurala nominaciju na predsjedničkim izborima u novembru, izazivajući donatorski bum i mijenjajući raspoloženje u partiji koja se, po svoj prilici, bila pomirila s porazom.

Mada Harisova teško da je mogla da očekuje bolji početak u uspostavljanju legitimiteta među kolegama demokratama nakon što se predsjednik Džo Bajden povukao iz trke za reizbor, ona je tek na početku misije koja može biti okarakterisana kao najveći izazov za bilo kojeg predsjedničkog kandidata tokom istorije, ocjenjuje CNN i dodaje da puni intenzitet napada republikanskog kandidata Donalda Trampa tek slijedi.

foto: REUTERS

Demokratsku nominaciju Harisove vjerovatno je zapečatila podrška bivše predsjednice Predstavničkog doma Nensi Pelosi, čije je manevrisanje iza kulisa bilo ključno za prekid Bajdenove kampanje za reizbor i pokazalo da je ova 84-godišnjakinja i dalje najvještija i najuticajnija političarka u redovima Demokrata.

Do ponedjeljka uveče potpredsjednica je imala podršku daleko većeg broja od 1.976 delegata koji su joj potrebni da osvoji nominaciju već pri prvom glasanju.

Nakon što je obustava donatorskih sredstava doprinijela tome da se Bajden povuče iz trke, demokratski novčanici su se ponovo širom otvorili, piše CNN. U periodu između nedjelje i ponedjeljka Harisova je prikupila više od 100 miliona dolara, rekao je zvaničnik kampanje, s više od 1,1 milion jedinstvenih donatora - od kojih je 62% prvi put doniralo.

Brza konsolidacija vlasti potpredsjednice je impresivna. Njena višesatna telefonska ofanziva na moćnike Demokratske partije u nedjelju veče pokazala je da je ta operacija tajno planirana unaprijed. Izgleda da je plan ugušio svaku nadu za alternativne kandidate i ambicije nekih u partiji za organizovanje brzih partijskih izbora kako bi se pronašao novi kandidat.

Harisova mora sačuvati novi zamah u partiji koja je do nedjelje vjerovala da ide u poraz, ističe CNN i dodaje da potpredsjednica SAD ne smije zaboraviti da se bori protiv najžešće političke kampanjaške mašinerije. Tramp je poznat po mizoginim i rasno nabijenim izjavama koje bi mogle učiniti da predizborna kampanja bude najintenzivnija u modernoj istoriji.

U prvi mah je djelovalo da je preokret u izbornoj trci zatekao Trampa i njegov izborni štab. Međutim, već u ponedjeljak je postalo jasno da se Trampova politička operacija prilagođava novoj realnosti i oštri svoje napade protiv potpredsjednice.

Pritisak na Harisovu je veliki i od strane demokrata. Ona je nedavno pokazala znake da je unaprijedila svoje političke vještine, ali to prema pisanju CNN nikada nije bilo njena jača strana. Naredni dani će takođe pokazati da li je nezadovoljstvo birača demokratskim kandidatom bilo uzrokovano brigom zbog Bajdenovih godina ili širim prezirom nastalim iz frustracije zbog ekonomskih uslova, uključujući visoke cijene i kamatne stope. Tramp, na kraju krajeva, obično vodi u anketama o pitanjima koja su najvažnija za birače - od imigracije do nacionalne sigurnosti i ekonomije. Ako je Bajdenova zaostavština to što smeta biračima, onda bi Harisova mogla da plati cijenu, ističe američki medij.

Do nedjelje veče u borbi za Bijelu kuću su učestvovali Džo Bajden kao najstariji predsjednik u istoriji SAD i Donald Tramp još jedan nepopularni stari čovjek koji je, prema mišljenju mnogih, pokušao da slomi američku demokratiju kako bi ostao na vlasti nakon što je izgubio prethodne izbore. On je, takođe, osuđeni prestupnik. Bez obzira na to, Tramp je na Republikanskoj konvenciji prošle nedjelje bio dočekan kao herojski vladar nakon pokušaja atentata, koji zajedno s Bajdenovim debaklom u debati i usponom Harisove, predstavlja tri najvažnija događaja u istoriji modernih kampanja za Bijelu kuću.

Međutim, nešto se neosporno promijenilo, ističe CNN.

Jedna od dvije stranke sada je biračima pružila ono što su mjesecima govorili da žele: kandidata koji nije ni Bajden ni Tramp. Sada je pitanje da li Kamala Haris, koja je pokazala značajne političke slabosti kao potpredsjednica, ima vještine, izdržljivost i sreću da iskoristi ovu priliku.