I dalje bez odluke u slučaju Pavličić
Iz ODT-a Podgorica saopšteno da su pribavili dokumentaciju u vezi s lažnom diplomom i saslušali svjedoke
Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Podgorici pribavilo je kompletnu dokumentaciju i saslušalo svjedoke u slučaju lažne diplome nekadašnje pomoćnice direktora Instituta za javno zdravlje Miljane Pavličić, ali ni nakon više od pola godine nije donijelo odluku u tom predmetu.
To proizilazi iz odgovora podgoričkog ODT-a, dostavljenog “Vijestima”.
“Obavještavam Vas da su u navedenom predmetu saslušani svjedoci i da je pribavljena tražena dokumentacija. Postupajući tužilac preduzima sve potrebne mjere i radnje u cilju rasvjetljavanja odlučnih činjenica”, navodi se u odgovoru.
ODT je krivični predmet formirao u novembru prošle godine nakon pisanja “Vijesti” o tome da pomoćnica direktora Instituta za javno zdravlje (IJZ) godinama radi na odgovornim pozicijama na osnovu falsifikovanog uvjerenja o završenim studijama na Hemijskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
Nekoliko dana kasnije otkriveno je da je Pavličić prije 10 godina osuđena zbog krivičnog djela falsifikovanja isprave, uslovno, što je potvrđeno iz podgoričkog ODT-a i Osnovnog suda u Podgorici.
Osuđujuća presuda, prema odgovorima Osnovnog suda u Podgorici, nije ni stigla do njenog poslodavca – IJZ, jer je Pavličić na generalijama datim tokom suđenja kazala da nije zaposlena. Ipak, podaci iz radnog kartona pokazali su da nekadašnja pomoćnica direktora nije ni prekidala radni odnos u IJZ od 2010. do 2023. godine.
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) krajem novembra podnijelo je i novu krivičnu prijavu protiv Pavličić zbog sumnje da je osim diplome, flasifikovala i rješenja tog resora o nostrifikaciji diplome.
“Dana, 29. novembra 2023. godine, Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija podnijelo je krivičnu prijavu Osnovnom državnom tužiocu u Podgorici zbog osnovane sumnje da je M. P. u namjeri da lažnu ili neistinitu ispravu (odnosno rješenje Ministarstva prosvjete i nauke) upotrijebi kao pravu, na osnovu čega se osnovano sumnja da je M. P. izvršilo/izvršila krivično djelo falsifikovanje isprave iz člana 412 Krivičnog zakonika”, saopšteno je tada iz ovog resora.
Prema podacima ODT-a, od početka 2023. do kraja maja ove godine formirano je 56 predmeta zbog sumnji u lažne diplome.
“U sedam predmeta je podnijet optužni predlog nadležnom sudu, neki su zbog stvarne i mjesne nadležnosti ustupljeni drugim tužilaštvima, jedan predmet je okončan odbačajem krivične prijave, a u ostalim je izviđaj i dalje u toku”, kazali su ranije iz ODT-a Podgorica.
Nakon slučaja Pavličić, Ministarstvo zdravlja iniciralo je prikupljanje i obradu podataka o diplomama u zdravstvenom sistemu, dok je Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) podnijelo krivične prijave protiv više od 20 osoba zbog sumnje da su tom resoru na nostrifikaciju dostavili lažne i neistinite obrazovne isprave.
Iz resora, kojim rukovodi Anđela Jakšić Stojanović, rekli su i da je situacija mnogo kompleksnija kada su u pitanju “kupljene diplome”, zbog čega u narednom periodu planiraju da ojačaju međuinstitucionalnu i regionalnu saradnju.
Podaci MPNI, dostavljeni “Vijestima”, pokazuju da su državljani Crne Gore, koji su u posljednjoj godini pokušavali da Ministarstvu prosvjete podmetnu lažne diplome, najčešće falsifikovali obrazovne isprave s državnih fakulteta u regionu.
Tvrdili su da je situacija mnogo kompleksnija kada su u pitanju “kupljene diplome”. Apelovali su na građane koji raspolažu konkretnim saznanjima o sumnjivim diplomama o tome obavijeste državne organe i institucije - ENIC centar pri Ministarstvu, Upravu policije i tužilaštva, kako bi to provjerili putem međunarodne saradnje kod istražnih organa zemlje iz koje potiču falsifikati.
( Ana Komatina )