“Putin obmanjuje javnost o snazi ruske ekonomije”

Ministri finansija osam članica EU pozivaju na jačanje sankcija i ukazuju na znakove slabljenja ruske ratne mašinerije

20855 pregleda30 komentar(a)
Portret Vladimira Putina u antikvarnici u Moskvi, Foto: Rojters

Vladimir Putin “širi laži” o snazi ruske ekonomije, koje moraju biti opovrgnute, naveli su ministri finansija iz osam država članica, ukazujući na sve veći broj pokazatelja urušavanja usljed oštrih sankcija.

Oni tvrde da postoje znaci “sovjetizacije” ekonomije s mnogim obilježjima bivšeg SSSR-a uključujući eksproprijaciju privatne imovine za finansiranje javne potrošnje, “potpuno zanemarivanje socijalne i ekonomske dobrobiti stanovništva” i preusmjeravanja ekonomije na rat u Ukrajini.

“Ako Putin ostane na ovom putu, dugoročna šteta za rusku ekonomiju će biti značajna”, naveli su oni u zajedničkom članku za britanski “Gardijan”.

foto: Reuters

Naglasili su da je neophodno da zapadne demokratije pojačaju pritisak jer postoji strah da bi Rusija, ukoliko bi sjutra došlo do prekida vatre u Ukrajini, iskoristila narednih nekoliko godina za obnovu svoje oslabljene ekonomije s ciljem pripreme za novi napad na Evropu.

“Ponovnom sovjetizacijom ruske ekonomije Putin ju je stavio na put propasti. Sada je vrijeme da zapad dodatno pojača pritisak. Podrška Ukrajini i podrivanje ruskih kapaciteta za vođenje rata na svakom koraku treba da bude glavni prioritet svake demokratske zemlje”, naveli su ministri.

“Predsjednik Vladimir Putin i njegov autoritarni režim šire lažni narativ da je ruska ekonomija snažna i da zapadne sankcije nijesu naudile njenoj ratnoj mašineriji. To je laž koja mora biti opovrgnuta. Zapravo, postoje mnogi znaci da ruska ratna ekonomija posrće. Sankcije i druge mjere za slabljenje ruske ekonomije su efikasne, ali moguće je učiniti još više. Moramo nastaviti da pojačavamo pritisak protiv Putinovog režima i podržati Ukrajinu.”

Članak su napisali ministri finansija Švedske, Danske, Estonije, Finske, Litvanije, Letonije, Holandije i Poljske, čiji je premijer Donald Tusk ranije izjavio da se Evropa nalazi u “predratnoj eri” sličnoj onoj iz 1938. godine. Ministri su pozvali svoje kolege širom Evrope i SAD da osiguraju veći nadzor u vezi sa zaobilaženjem sankcija. Takođe, zatražili su da podrže “brzu... operacionalizaciju” sporazuma G7 iz juna, kojim bi se prikupilo do 50 milijardi eura u kreditima za Ukrajinu, koristeći profite od zamrznute ruske imovine.

U utorak Kremlj je saopštio da će preduzeti zakonsku akciju zbog, kako je naveo, “krađe” svojih deviznih rezervi koje su zamrznute nakon ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022.

Ministri su takođe pozvali na jačanje sankcija na energetske, finansijske i tehnološke proizvode koji ulaze u Rusiju kako bi se suzbile rute kojima Moskva zaobilazi kaznene mjere. Obje strane, kako “granične zemlje” tako i “zemlje izvora” tehnologije, uključujući mnoge u EU i SAD, treba da “nastave rad na zatvaranju rupa” koje omogućavaju zaobilaženje sankcija.

Ranije ove nedjelje Velika Britanija je obećala da će pomoći u suzbijanju “fantomskih flota” tankera koji krijumčare naftu iz Rusije i prodaju je po cijenama višim od ograničenja od 60 dolara po barelu, dodatno podržavajući rusku ratnu mašineriju.