Mučili migrante i tražili novac?

U velikoj akciji policije uhapšena trojica Pakistanaca, osumnjičeni za otmicu i iznudu

9037 pregleda2 komentar(a)
Sa jučerašnjeg obraćanja predstavnika Uprave policije, Foto: Boris Pejović

Hapšenjem trojice Pakistanaca službenici policije okončali su talačku situaciju tokom koje je bila zarobljena grupa od 11 migranata - sedam iz Egipta i četiri iz Sirije.

Novinarima je to juče kazao pomoćnik direktora policije za Sektor za borbu protiv kriminala Lazar Šćepanović na vanrednoj konferenciji za novinare, objašnjavajući da je nad zatočenim osobama “vršeno nasilje i zlostavljanje”.

Tri stranca su lišena slobode u blizini Graničnog prelaza Božaj, a na teret im se stavljaju krivična djela - otmica i iznuda.

“Uspješnom akcijom koja je trajala nekoliko sati u velikom ruralnom području, mogu slobodno reći da je bila i talačka situacija, oslobođeno je 11 migranata, sedam iz Egipta, četiri iz Sirije. Lišili smo slobode tri državljanina Pakistana. U svim ovim aktivnostima blagovremeno i sinhronizovano je informisano Više državno tužilaštvo. Po nalogu višeg državnog tužioca... državljanima Pakistana na teret se stavlja da su izvršili krivično djelo - otmica izvršena na organizovan način. Za ovo krivično djelo zaprijećena je kazna zatvora u rasponu do 15 godina”, poručio je Šćepanović.

Šćepanovićfoto: Boris Pejović

Objasnio je da je Uprava policije (UP) od albanskih kolega dobila obavještajne podatke da je u pograničnom pojasu u Božaju jedna kriminalna grupa migranata ograničila kretanje većoj grupi migranata: “Nad kojima vrši nasilje, zlostavljanje, iznudu uz upotrebu prijetnje hladnim oružjem, nanosi tjelesne povrede”.

Šćepanović je kazao da su službenici UP potom formirali krizni štab i donijeli plan hitnog odgovora: “Gdje su izvršili taktičku procjenu izviđanja terena”, znajući da imaju složen bezbjednosni zadatak ispred sebe.

“Nakon što smo pristupili organizaciji, angažovali smo i podigli najveći mogući nivo bezbjednosnih snaga. U prvom redu Protivteroristička jedinica Uprave policije, Posebna jedinica policije, Helikopterska jedinica, službenici Sektora za borbu protiv kriminala zaduženi za ilegalne migracije i trgovinu ljudima, službenici Granične policije sa službenim psima i veliki broj operativnih snaga stavili na raspolaganje u rješavanju ovog kriznog zadatka”, pojasnio je šef Sektora za borbu protiv kriminala.

Vršilac dužnosti pomoćnika direktora za Sektor granične policije Milutin Vasiljević kazao je da 11 migranata trenutno boravi u Prihvatilištu za strance, gdje im se, rekao je, pruža adekvatna pomoć.

Vasiljevićfoto: Boris Pejović

Objasnio je da je Crna Gora na ruti ilegalnih migranata: “Još otkad je počela migrantska kriza 2014. godine registrovan je veliki broj migranata, na takozvanoj balkanskoj ruti, pravcem Grčka, Makedonija, Albanija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina i Hrvatska”.

Vasiljević je kazao da je broj migranata bio na vrhuncu 2022. godine, kada je u državi boravilo njih 8.550.

On je kazao da Granična policija vodi računa o graničnoj bezbjednosti i to raznim akcionim planovima, mobilnim kontrolama, sistemom elektronskog nadzora državne granice”...

“Većina migranata kada pređe graničnu liniju prijavljuje se u Prihvatilište koje se nalazi na Božaju. Tamo se migranti registruju za dan-dva privremenog skloništa, da im se obezbijedi hrana, prenoćište, nakon toga izražavaju namjeru da podnesu zahtjev za azil. Dobijaju konkretan dokument s kojim mogu da se kreću po teritoriji Crne Gore, do rješavanja postupka za azil. Problem u zadnjih par mjeseci prave migranti koji maltretiraju druge migrante. Uzimaju im novac, razne vrijednosti, te prelaze u neku fazu otmice ljudi i iznuđivanja od strane njihovih porodica, kako bi oni mogli da nastave dalje”, istakao je Vasiljević.

foto: Boris Pejović

Jedanaest migranata trenutno boravi u Prihvatilištu za strance, gdje im se pruža adekvatna pomoć, kazao je šef Sektora granične policije Milutin Vasiljević

Šćepanović je juče pred novinarima kazao da obavještajno-bezbjednosni sektor nikada nije bolje funkcionisao, što, kako tvrdi, potvrđuju rezultati i priznanje međunarodne zajednice"...

Za šest mjeseci ove godine, 1.707 migranata u državi

Broj migranata u Crnoj Gori varira od 2018. godine, kada je ovdje boravilo 4.753 migranata.

Godinu kasnije, prema riječima Vasiljevića, bilo ih je 7.987, da bi u 2020. godini u Crnoj Gori boravilo njih 3.149.

“U 2021. godini bilo ih je 3.405, a 2023. je zabilježen pad od 37 odsto, pa je u Crnoj Gori boravilo 5.314 migranata. Za prvih šest mjeseci ove godine zabilježeno je 1.707 migranata”, kazao je on.