Snažna biljka koja liječi i osvježava: Ni jedan štetni sastojak ne sadrži

Njeni ljekoviti sastojci, prisutni u cvijetu i listu, čine je neprocjenjivim za zdravlje. prenosimo i praktična uputstva

20855 pregleda3 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Majčina dušica je ljekovita biljka koja ne sadrži niti jedan štetan sastojak. Latinski naziv ove biljke je Thymus serpyllum, a u narodu je poznata kao bakina dušica, divlji bosiljak, tamjanika, bukovica i timijan.

Majčina dušica najviše raste na kamenjaru, ravnicama, suvim travnjacima, obroncima i livadama. Riječ je o biljci koja cvjeta na osunčanim i toplim mjestima.

Smatra se da je majčina dušica porijeklom s Mediterana, a danas ju je moguće vidjeti gotovo u svim toplijim krajevima svijeta. Ukratko, to je biljka koja liječi i osvježava, a možete ju odmah posaditi u svom vrtu ili na terasi jer je postupak poprilično jednostavan.

Naime, majčina dušica, poznata i kao timijan, nije samo začin jelima, već i divan ukras na terasi. Osim što se tradicionalno koristi kao začin varivima, supama i sosovima od paradajza, majčina dušica je i ljekovita biljka bez štetnih sastojaka.

Njeni ljekoviti sastojci, prisutni u cvijetu i listu, čine je neprocjenjivim za zdravlje. Njen patuljasti rast čini je savršenim izborom za popunjavanje pukotina u starim kamenim zidovima ili kao dio uređenja vrta.

Majčina dušica se bere od maja do septembra, a treba je pravilno rezati, nožem ili makazama, kako bi se očuvala njena ljekovitost. Stabljike se mogu osušiti prije cvjetanja, a nakon toga ih je potrebno podrezati. Zato iskoristite snagu majčine dušice kao ljekovite biljke i kao ukrasnog elementa u svom domu i uživajte u njenim brojnim blagodatima. Narodna medicina preporučuje ovu biljku kao pomoć u različitim situacijama.

Način upotrebe:

Čaj:

Jedna puna mala kašika popari se sa četvrt litra provrele vode i ostavi da odstoji kratko vrijeme. Nikada ne pripremati čaj u otvorenoj posudi. Uzeti dovoljnu količinu biljke. Majčina dušica sadrži ljekovite sastojke koji lako isparavaju, pripremom u otvorenom sudu oni ispare, pa takav čaj nema ljekovita svojstva, takodje ih nema ni ako je količina biljke nedovoljna.

foto: Shutterstock

Sirup od majčine dušice:

Cvjetove i stabljike ubrane na suncu ovlaženim rukama stavljati u teglu. Slojeve biljke i nerafinisanog šećera dobro sabiti u tegli. Ostaviti na suncu oko tri nedjelje. Pri cijeđenju šećerom natopljenih cvjetova i stabljika mora se dodati malo vode, kako bi se one isprale. Ova tečnost se doda sirupu. Potom se posuda sa sirupom stavi na najslabiju vatru kako bi suvišna voda isparila, ali bez vrenja.. Sirup ne smije da bude ni previše rijedak ni previše gust. Da bi se postigla odgovarajuća gustina, hladiti ga jednom ili dvaput i probati.

Optimalne doze eteričnog ulja i čaja nisu štetne, ali veće količine mogu da izazovu iritacije i digestivne tegobe. Upravo zbog toga se majčina dušica u trudnoći treba izbjegavati, kao i u slučaju kardioloških problema.

Losion za kosu

U litar hladne vode stavite po 20 g ruzmarina, žalfije i majčine dušice. Mješavinu bilja ostavite da odstoji 3 sata u hladnoj vodi, pa je zatim zagrijte do temperature od 80 stepeni, procijedite kroz čistu gazu i sipajte u hermetički zatvorenu posudu. Ovaj losion koristite jednom dnevno za masažu korijena kose. Spoj ove tri biljke uništava mikrobe koji napadaju kožu glave i izazivaju perut.

Lijek protiv kašlja i bronhitisa

Stavite 40 g majčine dušice u litar proključale vode i ostavite da odstoji 24 sata. Tečnost procijedite, pa dodajte 1 kg žutog šećera. Mješavinu kuvajte na tihoj vatri oko sat vremena. Kada je gotovo, uklonite pjenu, a tečnost ostavite da se hladi. Nakon toga sipajte je u staklene posudice, dobro ih zatvorite i čuvajte na suvom mjestu. Uzimajte po jednu kafenu kašičicu ovog sirupa, tri puta tokom dana.

foto: Shutterstock

Čaj od majčine dušice za smirenje i miran san

Pomiješajte po 10 g lavande, mente, majčine dušice i pčelinjaka, pa ostavite da odstoje u proključaloj vodi 15 minuta. Pijte šolju čaja svake večeri prije spavanja.

Čaj za eliminisanje lošeg zadaha

Skuvajte 100 ml čaja od majčine dušice, pa ga ostavite da odstoji. Za to vrijeme, ostavite 100 ml soka od maline da proključa pa ga pomiješajte sa skuvanim čajem. U tečnost sipajte i 2 kapi ulja od mente, grgoljati poslije svakog jela.

Majčina dušica i akne

Staklenu flašu ili teglu napunite cvjetovima majčine dušice, pa ih prelijte sa oko 100 ml rakije, ostavite smjesu da odstoji na tamnom i suvom mjestu najmanje nedjelju, a najviše mjesec dana, uz svakodnevno miješanje. Po isteku ovog vremena mješavinu procijedite, pa jednom do tri puta dnevno nanosite po 1 kap melema na kritična mjesta.

Losion za reumu

Pomiješajte 10 ml esencijalnog ulja majčine dušice sa 25 ml esencijalnog ulja lavande, mješaviu utrljavati polako na bolna mjesta.

Majčina dušica je odlična za suzbijanje prekomjernog znoja i bakterija

Skuvajte 100 g majčine dušice u litru vode, pa ostavite da se malo prohladi, tečnost sipajte u lavor i potopite noge, nakon toga stopala prosušite i pospite puderom.

Samo 2 kašičice majčine dušice zadovoljavaju čak 20 % dnevnih potreba organizma za gvožđem, a odličan je izvor i mangana- minerala koji poboljšava funkcionisanje mozga, održava zdravlje kostiju i kože i potpomaže formiranje hrskavice.