“Kajmak” najbolji film ovogodišnje Fortece

Najbolji dokumentarni film je “Mamula All Inclusive” Aleksandra Reljića, a nagradu za Najbolje žensko učešče osvojio je film “Tragovi”

1910 pregleda0 komentar(a)
Scena iz filma "Mamula All Inclusive", Foto: Jelena Kontić

Za najbolji fim u kategoriji cjelovečernjeg igranog ostvarenja na osmom izdanju Međunarodnog filmskog festivala Forteca (FIFFP) 2024. u Perastu proglašen je film “Kajmak” reditelja Milča Mančevskog.

To je odluka ovogodišnjeg žirija Festivala koji su činili: reditelj Nikola Vukčević (predsjednik), glumica Jelena Simić i fotografkinja Una Jovović.

“’Kajmak’ na osoben, lijep, duhovit, brz, zabavan, ali ne i manje ozbiljan, način tretira dva ljubavna trougla u jednom balkanskom komšiluku, sa svim izazovima, nadanjima i željama malog čovjeka, u fantastičnoj glumačkoj igri”, obrazložio je žiri.

Vukčević, Simić i Jovović ocjenjivali su selektovane filmove u kategorijama za najbolji film i najbolji ženski filmski rukopis, a dodijeljene su i specijalne nagrade u tri selekcione kategorije - igrani, dokumetarni i kratki film.

Ceremonijom dodjele nagrada sinoć je zatvoren ovogodišnji festival Forteca u Perastu.

Film “Tragovi” Dubravke Turić, koji je prikazan na otvaranju festivala 26. jula, osvojio je nagradu za Najbolje žensko učešče

Scena iz filma "Tragovi"foto: Jelena Kontić

.

“Jer preplitanjem vrhunskog autorstva, na slojevit i apsolutno autentičan način osjećanja izgubljenosti i izolovanosti - traga za nečim za što nam znaci govore da postoji, a što žene ovog filma umiju da prepoznaju kroz svoj rad na scenariju, režiji, montaži, produkciji, glumi...”, primijetio je žiri.

Najbolji dokumentarni film je, donekle očekivano, osvojilo ostvarenje “Mamula All Inclusive”, reditelja Aleksandra Reljića, “jer na izrazito precizan, slojevit, direktan i nadahnut način govori o bizarnosti novca koji briše sve pred sobom, uključujući zločine i sjećanja”, konstatovali su članovi žirija.

Specijalno priznanje dodijeljeno je finskom ostvarenju “Girl picture” rediteljke Alli Haapasalo, “za hrabar i precizan tematski pristup - jer kroz uspješan coming of age film analizira put od djevojke do žene, prepun nelagode, uzbuđenja, zbunjenosti i radosti, postajući trajna filmska oda istraživanju seksualnosti i ličnom otkrivanju, te ženskom prijateljstvu”.

Specijalno priznanje dobio je i film “Love Will Save Us” reditelja Patrik Blomberg Book, za kreativni pristup muzici koja, istakao je žiri, oživljava i idealizuje epohu osamdesetih, u kojoj je muzika bila više od života.

Specijalna nagrada u kategoriji dokumentarnog filma dodijeljena je ostvarenju “Potreba za mržnjom” reditelja Filipa Čolovića.

“Film na izrazito snažan način otvara pitanja o najvažnijim problemima današnjice na Balkanu: da li su ratovi i krize, te otuđenost 21. vijeka doprinijeli da empatija potpuno nestane, dok se ljudi pretvaraju u zvijeri?”, navodi žiri.

Festival je i ove godine realizovan sa željom i ciljem da kroz kulturu i film Crna Gora postane i bude vodeća filmska destinacija Balkana, uz to povezujući Crnu Goru i nordijske zemlje, istakli su organizatori.

Tokom pet festivalskih večeri, na glavnom peraškom trgu, Pjaci Sv. Nikole, ali i u porti Hrama, Crkve Roždestva Presvete Bogorodice iznad Perasta, upriličena je bogata selekcija najnovijih ostvarenja iz Švedske, Finske, Norveške, Danske i Islanda, kao i iz regiona, iz Sjeverne Makedonije, Hrvatske, Srbije, Slovenije i Crne Gore.