Nižu se kritike zbog najavljenog povećanja poreza na knjige i štampu, ministarka nije odgovorila podržava li plan Vlade

Predstavnici izdavačkih kuća i štampanih medija kažu da im ova mjera može ugasiti posao, dok iz vladajućeg Pokreta Evropa sad tvrde da do toga ne može doći. S druge strane, opozicija poručuje da je ovo neprihvatljiv udar na kulturu i obrazovanje, te da se predlog mora povući. Iz Ministarstva finansija obećavaju da će tokom javne rasprave razmotriti mogućnost snižavanja PDV-a

6779 pregleda4 komentar(a)

Sa sedam na 15 odsto – toliko je Vladinom Fiskalnom strategijom predviđeno povećanje PDV-a na knjige i štampu. To oštro kritikuju izdavačke kuće i direktori štampanih medija, Dana, Vijesti i Pobjede, koji strahuju da bi usvajanje ove mjere moglo ugasiti dnevne novine u Crnoj Gori, podsjećajući da je ne tako davno, Vladinom Medijskom strategijom predviđeno potpuno ukidanje PDV-a za štampu, dok se sada on povećava.

I iz opozicije poručuju da se ne smije na ovaj način udarati na kulturu i obrazovanje.

"Cijena udžbenika za srednjoškolce biće povećana. Od ovog dijela Fiskalne strategije treba da odustane ako uopšte razmišljamo o budućnosti mladih, o značaju kulture. O ovom pitanju ćuti ministarka kulture i medija, mislim da je ovo momenat kada se očekuje reakcija ministarke kulture i medija, jer o o ovim pitanjima moramo glasnije govoriti”, kazala je poslanica DPS-a Zoja Bojanić Lalović.

Ministarka kulture i medija Tamara Vujović nije odgovorila na pitanja TV Vijesti – da li podržava ovaj plan Vlade.

Iz Socijaldemokrata ukazuju da ovakav model nema ni opipljiv fiskalni efekat.

“On je par miliona na godišnjem nivou, a dvije milijarde i 600 su izvorni prihodi. Vi nagomilavate administraciju, rastu troškovi zarada u javnoj administraciji, imate nevjerovatne cifre za ugovore o djelu, e zbog toga što treba iscrpjeti toliki državni aparat koji je rezultat svi znamo kakve vrste zapošljavanja dominantno, e zbog toga treba da kaznite obične pod znacima navoda građane i treba da udarite na kulturu i obrazovanje. To je neprihvatljivo”, poručuje poslanik SD-a Boris Mugoša.

Iz Građanskog pokreta URA kažu da ovakav populistički potez pokazuje nebrigu vlasti o kulturnom razvoju crnogorskog društva, i pozivaju Vladu da preispita ovu odluku i pronađe alternativna rješenja koja neće ugroziti ovaj sektor.

Iz Ministarstva finansija danas najavljuju da će razmotriti mogućnost snižavanja predloženog PDV-a. I iz vladajućeg Pokreta “Evropa sad” pozivaju da se sačeka kraj javne rasprave o Fiskalnoj strategiji, mada smatraju da kritike nisu opravdane.

“Ne vidim kako to može da oteža, ugasi, uništi jednu oblast, ne vidim prostor za to, ali naravno kada se uvećava ili uvodi porez, svako ima problem sa tim, da će neko da traži da se ne poveća, meni je to potpuno legitiman stav, ali u toku javne rasprave treba čuti svaku kritiku i predlagač dokumenta treba tu kritiku da adresira. Mi ćemo sačekati finalne tekst Fiskalne strategije”, rekao je poslanik PES-a Vasilije Čarapić.

Demokrate se nadaju da će se postići neko kompromisno rješenje.

“Ja se nadam da ipak neće doći do toga, uvijek postoji prostor da, u dogovoru s Vladom, djelujemo i amandmanski. Da se ipak obezbijedi dodatno finansiranje koje je predviđeno možda sa nekih drugih pozicija, a da se ipak sačuva ova jedna veoma važna društvena i kulturna oblast”, rekao je poslanik Demokrata Nikola Rovčanin.

Predloženo povećanje PDV-a na knjige i štampu kritikovao je i predsjednik Crne Gore Jakov Milatović koji je ironično na Iksu napisao: "Što da se čitaju knjige i slobodna štampa? Neka Vlada šalje svima elektronski bilten da znamo kako da mislimo o čemu. RTCG onda može kao nekad da taj isti bilten u Dnevniku čita ovima što ga nisu do tada pročitali".