Neće rasti cijene udžbenika

Nacrtom fiskalne strategije nije previđeno povećanje PDV-a na udžbenike i nastavna sredstva, već će se isti kao i u prethodnom periodu oporezovati po sniženoj stopi od sedam odsto, rečeno je iz Ministarstva prosvjete

15786 pregleda13 komentar(a)
Udžbenici za osnovnu školu besplatni (ilustracija), Foto: Marija Pešić

Roditelji ne treba da strahuju da će, usvajanjem Fiskalne strategije, doći do povećanja cijena udžbenika, čime bi kućni budžeti bili dodatno opterećeni, rečeno je “Vijestima” u Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija (MPNI).

Nacrtom fiskalne strategije predviđeno je povećanje stope PDV-a sa sedam na 15 odsto na knjige i štampu, ali iz resora Anđele Jakić-Stojanović tvrde da se to ne odnosi na udžbenike i nastavna sredstva.

Osnovci dobijaju besplatne komplete udžbenika, za šta država na godišnjem nivou izdvaja oko četiri miliona eura.

“Nacrtom fiskalne strategije nije previđeno povećanje PDV-a na udžbenike i nastavna sredstva, već će se isti kao i u prethodnom periodu oporezovati po sniženoj stopi od 7 odsto. Dakle, neće doći do povećanja cijena udžbenika, a samim tim ni do dodatnog finansijskog opterećenja za roditelje po ovom osnovu”, naglašavaju iz Ministarstva prosvjete.

Podsjećaju i da se svi udžbenici za osnovnu školu besplatno dodjeljuju učenicima, a da je novac za tu namjenu predviđen budžetom Ministarstva prosvjete.

“Svjesni značaja štampane knjige, posebno u kontekstu svih izazova sa kojima se društvo suočava u digitalnom dobu, očuvanje kulture čitanja i podsticanje čitalačke pismenosti će ostati jedna od prioritetnih aktivnosti u radu Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija”, naglasili su iz prosvjetnog resora.

Prema njihovim riječima, Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija ubrzano radi na digitalizaciji sistema obrazovanja, ali ostaje posvećeno kombinovanju savremenih i tradicionalnih metoda učenja, korišćenjem benefita koje i jedne i druge nose sa sobom.

“I u skladu sa tim ćemo se postaviti i po ovom pitanju. Pošto se radi o Nacrtu fiskalne strategije i u toku je javna rasprava, uključivanje i doprinos svih aktera je od neprocjenjivog značaja, kako bi se argumentovano i na osnovu činjenica predložila adekvatna rješenja. Uvjereni smo da će Ministarstvo finansija sve navedene inicijative razmotriti, uvažiti sve argumente i na osnovu toga donijeti najbolju odluku koja je u interesu svih građana”, poručili su iz Ministarstva prosvjete.

Nacrt fiskalne strategije je na javnoj raspravi do 7. avgusta.

Predstavnici najvećih izdavača knjiga i štampanih medija, kao i udruženja književnika, bibliotekara i kulturnih ustanova, prethodnih dana apelovali su na Vladu da odustane od povećanje poreza. Poručuju da bi stopa od 15 odsto značila prestanak rada malih izdavačkih kuća, smanjenje produkcije savremene crnogorske književnosti, kao i da bi domaći štampani mediji bili dovedeni pred gašenje.

Iz Ministarstva finansija je saopšteno da taj resor “sa punom pažnjom razmatra sve predloge koji na račun Nacrta fiskalne strategije dolaze od strane zainteresovane javnosti, analizira ih i sagledava mogućnosti, kako bi se oni koji se, tokom trajanja javne rasprave pokažu opravdanim, nađu u finalnoj verziji”.

“U odnosu na mjeru koja se odnosi na uvođenje dvije snižene stope PDV (7 i 15 odsto), prema kojoj bi se na knjige, monografske i serijske publikacije, kao i dnevnu i periodičnu štampu primjenjivala stopa od 15 odsto, ukazujemo da je takođe u skladu sa odredbama Direktive EU 2006/112. Međutim, napominjemo da ćemo i po ovom osnovu, u postupku javne rasprave, razmotriti modalitete primjene snižene stope i predložiti najoptimalnije rješenje prilikom izmjena Zakona o porezu na dodatu vrijednost, koje su planirane tokom četvrtog kvartala tekuće godine”, kazali su prije dva dana iz resora Novice Vukovića.