Krapović o "Oluji": Apokaliptične slike simbolizuju ishode svih ratova u bivšoj Jugoslaviji
Krapović je poručio da su "posvećenost i predanost izgradnji dugoročnog mira predstavlja naš najveći dug prema svim nedužnim žrtvama ali i našu najveću obavezu prema našim potomcima"
Svakog 4. avgusta nemoguće je ostati nijem na posljedice operacije "Oluja", stradanja nedužnih ljudi, protjerivanja stanovništva i uništavanja njihove imovine, saopštio je danas ministar odbrane Dragan Krapović.
"Apokaliptične slike kolona ljudi koji napuštaju svoja ognjišta na jedan od najbolnijih načina simbolizuju ishode svih ratova u bivšoj Jugoslaviji. I stoga je važno da posebno danas, iz pijeteta prema svim žrtvama, ali i svakog narednog dana, govorimo o miru kao najuzvišenijoj vrijednosti na kojoj mora počivati budućnost našeg regiona ali i cijelog svijeta", istakao je Krapović.
On je poručio da "posvećenost i predanost izgradnji dugoročnog mira predstavlja naš najveći dug prema svim nedužnim žrtvama ali i našu najveću obavezu prema našim potomcima".
Četvrtog avgusta 1995. godine počela je hrvatska vojno-policijska operacija "Oluja" čija se godišnjica u Srbiji obilježava kao Dan sjećanja na stradale i prognane Srbe, a u Hrvatskoj kao Dan pobjede i domovinske zahvalnosti.
Hrvatska vojno-policijska akcija "Oluja" počela je napadom hrvatskih snaga na tadašnju Republiku Srpsku Krajinu.
U toj akciji protjerano je između 200.000 i 250.000 Srba, a ubijeno je ili nestalo više od 2.000 ljudi.
Među žrtvama te akcije hrvatske vojske i policije su 553 žene, a 80 odsto njih je bilo starije od 60 godina.
U srpskoj javnosti o toj akciji se govori kao o najvećem etničkom čišćenju na teritoriji Evrope nakon Drugog svjetskog rata.
U Hrvatskoj se kao državni praznik slavi 5. avgust, dan kada je akcija "Oluja" završena ulaskom hrvatske vojske u gotovo napušten Knin i isticanjem hrvatske zastave na kninskoj tvrđavi.
Time su pod hrvatsku upravu vraćeni posljednji djelovi teritorije koje su držali pripadnici srpskih vojnih jedinica.
( Ne.V. )