Muče vas akne na leđima? Uzroci i kako ih se riješiti

Akne na leđima, često nazivane "bacne," često su frustrirajući problem koji utiče na samopouzdanje

6179 pregleda2 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Iako se akne najčešće povezuju s licem, one se mogu pojaviti i na drugim djelovima tijela, uključujući leđa. Bez obzira na uzrok, postoji niz rješenja koja mogu pomoći u njihovom liječenju i prevenciji. Bonjour.ba istražio je najčešće uzroke akni na leđima i efikasne metode za njihovo uklanjanje, kako biste ponovo mogli uživati u glatkoj i zdravoj koži.

Uzroci akni na leđima

Hormoni Hormoni igraju ključnu ulogu u proizvodnji sebuma, ulja koje luče lojne žlijezde. Viši nivo hormona, posebno androgena, može povećati proizvodnju sebuma, što dovodi do začepljenja pora i nastanka akni. Ovo može biti uzrok tokom puberteta, menstruacije, trudnoće i stresa. Znoj Nakupljanja znoja na koži, zajedno s bakterijama i mrtvim ćelijama kože, može začepiti pore. Nošenje uske odjeće koja se trlja o kožu dodatno iritira i može pogoršati stanje. Higijena Nepravilno ili rijetko čišćenje kože može dovesti do nakupljanja ulja, prljavštine i mrtvih ćelija kože koje začepljavaju pore. Redovno pranje leđa može pomoći u sprječavanju ovih problema. Šamponi, regeneratori za kosu i proizvodi za njegu kože mogu začepiti pore. Korištenje proizvoda koji sadrže teška ulja, vosak i silikon koji stvaraju barijeru na koži i sprečavaju prirodno izlučivanje ulja, mogu biti uzrok ovog izazova s kožom.

Ishrana Iako uticaj ishrane na akne nije potpuno jasan, neka istraživanja tvrde da ishrana bogata šećerom i mliječnim proizvodima može povećati rizik od akni. Ovi prehrambeni faktori mogu izazvati upalne reakcije u tijelu koje se manifestiuju kao akne. Stres Nezaobilazni stres je potencijalni uzrok i u ovom slučaju. Stres može izazvati hormonske promjene koje doprinose pojavi akni. Kortizol, hormon stresa, može stimulisati lojne žlijezde da proizvode više ulja, što povećava rizik od začepljenja pora i nastanka akni. Rješenje za akne na leđima Razmotrite tretmane poput hemijskih pilinga, mikrodermoabrazije ili terapije svjetlom u dermatološkim klinikama. Ovi tretmani mogu biti efikasni u uklanjanju akni i poboljšanju teksture kože.

Hidratacija i njega

Pijte dovoljno vode kako bi koža ostala zdrava i hidrirana. Hidratacija pomaže u održavanju elastičnosti kože i smanjenju rizika od začepljenja pora. Antibakterijski sapuni i tuširanja mogu smanjiti broj bakterija na koži, što pomaže u sprječavanju infekcija i upala povezanih s aknama.

Koristite nježne čistače koji sadrže sastojke poput salicilne kiseline ili benzoil peroksida. Ovi sastojci pomažu u uklanjanju viška ulja i mrtvih ćelija kože koje začepljuju pore.

Preporučuje se tuširanje odmah nakon znojenja kako bi se spriječilo nakupljanje znoja na koži. Blaga eksfolijacija može pomoći uklanjanju mrtvih ćelija kože koje začepljuju pore. Koristite pilinge sa salicilnom kiselinom ili voćnim kisjelinama nekoliko puta sedmično, ali pazite da ne pretjerate kako ne biste iritirali kožu.