Njemačka preko Grčke do polufinala OI

Svjetski prvak slavio 76:63

4553 pregleda0 komentar(a)
Franc Vagner i Denis Šruder, Foto: FIBA

Prvi polufinalista košarkaškog turnira na Olimpijskim igrama je Njemačka - aktuelni šampion svijeta je danas u Parizu pobijedio Grčku 76:63.

Njemci su tokom prve četvrtine imali 12 poena minusa, do odlaska na odmor uspjeli da izjednače, a onda su u trećoj četvrtini prvi put poveli. A kada je Denis Šruder pogodio za plus 15 (72:57), bilo je jasno da svjetski prvak ide u polufinale.

Grčka je odlično odigrala prvo poluvrijeme - Heleni su poslije poena Adetonkunba prvi put stekli dvocifrenu prednost (14:4), a kada je trojku pogodio Kalates, ekipa Vasilisa Spanulisa je imala maksimalnih 12 poena prednosti - 21:9.

Njemačka je u prvom poluvremenu slabo šutirala za tri poena, ali je bila bolja u skoku. Aktuelni šampion svijeta je poslije pet vezanih poena u drugoj četvrtini prišao na 33:32, da bi na poluvremenu bilo neriješeno - 36:36.

Drugo poluvrijeme je trojkom otvorio Šruder i Njemačka je prvi put povela - 39:36. Tada je Vokap pogodio dvije trojke, Papanikolau jednu, pa je Grčka imala pet poena prednosti - 47:42.

Uslijedila je serija Njemačke 8:0, ekipa Gordona Herberta je povela 50:47 i prednost do kraja meča nije ispustila.

U posljednjoj dionici je Franc Vagner pogodio za prvu dvocifrenu prednost (67:57), a tačku na utakmicu stavio Šruder, trojkom za 72:57.

Najefikasniji kod Njemačke bio je Franc Vagner sa 18 poena. Šruder je ubacio 13, a Timan 10.

U reprezentaciji Grčke je najefikasniji bio Adetokunbo sa 22 poena. Vokap je meč završio sa 12, a Papanikolau sa 10 poena.

Njemačka će u polufinalu igrati sa boljim iz meča u kojem se sastaju Francuska i Kanada.