Šekspir između crkava: "Bogojavljenska noć" u Budvi
Razlog zbog kojeg su se odlučili za "Bogojavljensku noć" je što sada, možda više nego ikada ranije, ova predstava dolazi na svoje mjesto istražujući teme rodnog identiteta koje mlađe generacije hrabro iznose pred svjetsku javnost
Dramski program XXXVIII festivala Grad teatar nastavljen je sinoć na sceni između crkava igranjem predstave "Bogojavljenska noć" Vilijama Šekspira u produkciji Međunarodnog Šekspirovog festivala u Jorku.
"York international Shakespeare festival" je osnovan 2014. godine i nastoji prikazati kako lokalne adaptacije Šekspirovih djela, tako i internacionalne interpretacije. Kako i sami naglašavaju: "Naša misija je da dovedemo produkcije Šekspirovih djela – i radikalnije pristupe njegovim dramama – u Jork, iz cijelog svijeta. Ove produkcije djeluju kao prozori u druge kulture i potiču nas da ih bolje razumijemo. Šekspir je univerzalni jezik koji 'drži ogledalo prirodi'. Učestvovanje međunarodnih umjetnika i njihovo tumačenje predstava za koje mislimo da ih dobro poznajemo omogućuje nam da vidimo izraz savremenog razmišljanja i stavova u današnjem svijetu".
"Bogojavljenska noć" je Šekspirova komedija za koju se vjeruje da je napisana oko 1601. godine, a prva zabilježena predstava datira od 2. februara 1602. godine. Šekspir je ovu komediju napisao kao dio svečanosti tokom božićne sezone, a radnja je smještena u polufiktivnu Iliriju.
Viola, razdvojena nakon brodoloma od svog brata blizanca Sebastijana, prerušava se u mladića i stupa u službu vojvode Orsina, u koga se kasnije zaljubljuje. Orsino, zaljubljen u Oliviju, šalje Violu kao posrednika u udvaranju u njegovo ime. Međutim, Olivija se zaljubljuje u prerušenu Violu. Sebastijanov povratak dodatno komplikuje situaciju pogrešnim identitetima.
Razlog zbog kojeg su se odlučili za "Bogojavljensku noć" je što sada, možda više nego ikada ranije, ova predstava dolazi na svoje mjesto istražujući teme rodnog identiteta koje mlađe generacije hrabro iznose pred svjetsku javnost. Muziku za predstavu potpisuju Nik Džouns i Filip Par, koji je nakon igranja u Budvi, kazao da je scena između crkava izvanredno mjesto za igranje predstava.
"Volim stvarati teatar na mjestima koja nisu prirodni teatri i gdje koristite stvari koje su oko vas, poput zvonjave zvona i drugih zvukova. Sam osjećaj da je teatar dio živog svijeta, a ne nešto što smo zatvorili u malu kutiju zvanu teatar, koja je jedino mjesto gdje ga možete vidjeti. Što se tiče Šekspira i njegove relevantnosti danas, njegove predstave su o ljubavi, tuzi i ratovima. Sve to je prisutno u našim životima. Svi smo bili zaljubljeni. Svi razumijemo kako se Viola osjeća kad je zaljubljena u nekoga kome to ne može reći. Svakodnevno smo u situacijama koje nas dodiruju, bilo da su naše vlastite situacije ili situacije koje vidimo. Šekspir je o tome pisao na način da nije rekao, evo odgovora. Samo je rekao, znamo da je to ljudski. A biti čovjek je velika stvar", kazao je Par.
U predstavi igraju Tom Moris, Adam Perot, Džejkob Vard, Tomas Dženings, Beatris Bouden, Livi Poter, Kejti Koen, Sonja Dilorenco, Nik Džouns i Skajlar Mabri.
Glumica Kejti Koen je, nakon igranja, izjavila da je Šekspir važan jer je izdržao test vremena.
"Mislim da je Šekspir jednostavno neko ko se stalno izvodi i tako stalno dostupan. Da nije smiješan, ne bismo imali predstave koje se stalno izvode iznova i iznova. Mislim da glumac ima toliko toga na stranici da se zaista možete igrati, posebno s evropskim Šekspirom. Mislim da ima puno više igre unutar same prirode izvedbe. Tako je zabavno donositi ove zaista smiješne likove u život. Ovaj prostor je predivan, između ovih crkava, zaista fantastičan prostor. Ne mogu zamisliti savršenije mjesto za igranje Šekspira u ovom divnom, prelijepom starom gradu Budvi", naglasila je ona.
( Vuk Lajović )