Anketa u Americi pokazala: Ekstremna vrućina povećala račune za struju
Dok desetine miliona Amerikanaca prolaze kroz još jedno ljeto s istorijski najvećim toplotnim talasima, rezultati istraživanja otkrivaju kako ekstremne vrućine mijenjaju život ljudi
Tokom ljeta Levena Lindal zatvara sobe, prekriva prozore debelim zavjesama za zamračivanje i planira budžet da bi upravljala mjesečnim troškovima struje za klimatizaciju.
Lindal (37) koja živi u američkoj državi Sjevernoj Karolini, rekla je da su njeni mjesečni računi za struju prije leta bili oko 100 dolara, ali su se udvostručili.
Oko 70 odsto anketiranih Amerikanaca kaže da je u prošloj godini ekstremna vrućina uticala na njihove račune za struju, po anketi koju je sproveli agencija Asošiejted pres i NORC - centar za istraživanje javnog mnjenja.
Dok desetine miliona Amerikanaca prolaze kroz još jedno ljeto s istorijski najvećim toplotnim talasima, rezultati istraživanja otkrivaju kako ekstremne vrućine mijenjaju život ljudi.
Anketa je pokazala da je oko 70 odsto Amerikanaca lično pogođeno ekstremno vrućim vremenom ili ekstremnim toplotnim talasima u posljednjih pet godina. To čini ekstremnu vrućinu češćim iskustvom od drugih vremenskih događaja ili prirodnih katastrofa poput šumskih požara, velikih suša i uragana, za koje je do jedne trećine odraslih Amerikanaca izjavilo da su bili lično pogođeni time.
Znatan udio Amerikanaca – oko 40 osto, kaže da je ekstremna vrućina imala barem mali uticaj na njihov san, kućne ljubimce ili rutinu vježbanja.
Džim Grejem (54) koji živi u Finiksu, u američkoj državi Arizoni, gdje temperatura prelazi 40 stepeni Celzijusa, kaže da je ove godine toplije nego inače. Njegova prizemna kuća ima centralnu klimatizaciju, a čak i podešavanje termostata na visokih 27 stepeni Celzijusa donosi 350 dolara mjesečnog računa za struju, što je veliki skok u odnosu na ono što je plaćao prije desetak godina.
Oko 40 odsto anketiranih Amerikanaca kaže da su imali neočekivano visoke račune za komunalne usluge u protekloj godini zbog oluja, poplava, vrućine ili požara.
Kao i Lindal, mnogi vide vezu sa klimatskim promjenama. Oko 70 odsto Amerikanaca koji su iskusili neku vrstu teških vremenskih događaja ili vremenskih katastrofa u posljednjih pet godina, kažu da vjeruju da su klimatske promjene tome doprinijele, a 30 odsto misli da klimatske promjene nisu uzrok.
Prošle godine Zemlja je prosječno bila 1,48 stepeni Celzijusa toplija nego prije industrijskih vremena, po evropskoj klimatskoj agenciji Kopernikus.
Neki bi to povećanje mogli da vide kao beznačajno, ali temperature neravnomjerno variraju širom planete i mogu biti opasne po ljudsko zdravlje.
Nekoliko regiona u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) postavilo je temperaturne rekorde svih vremena ovog ljeta, a Las Vegas je 7. jula dostigao 48,9 stepeni Celzijusa.
Po anketi, oko deset odsto Amerikanaca kaže da je ekstremna vrućina imala veliki uticaj na njihov san u protekloj godini, dok 30 odsto kaže da je to imalo manji uticaj, a 55 odsto da nije imalo uticaja. Amerikanci s nižim prihodima češće nego oni s višim prijavljuju uticaj vrućine na spavanje.
Drugi aspekti svakodnevnog života - rad i putovanja na posao, odabir datuma vjenčanja i porodičnih ili skupova s prijateljima, putovanja i odmora manje su poremećeni. Jedna četvrtina Amerikanaca kaže da je na njihove planove za putovanja ili odmor uticala ekstremna vrućina.
Čak je i jednostavan boravak napolju za neke je postao teži. Anketa je pokazala da oko 60 odsto Amerikanaca kaže da je ekstremna vrućina uticala na njihovu aktivnost napolju ili njihove porodice.
Anketa među 1.143 odrasle osobe sprovedena je od 25. do 29. jula na uzorku NORC-ovog panela "AmeriSpeak" koji je reprezentativan za stanovništvo SAD. Margina greške je plus ili minus 4,1 procentnog poena.
( Beta, Ne.V. )