Predstava "Čovjek slon" izvedena u Tivtu: "Nove nakaze nam se serviraju kroz rijaliti programe"
"Čovjeka slon" koji je utemeljen na relanom slučaju Britanca Džona Merika iz druge polovine 19. vijeka, oboljelog od izuzetno rijetke bolesti i deformiteta, koji je bio poznat kao Čovjek slon, bavi se istraživanjem različitih pozicija društvene drugosti, odbačenosti, marginalizovanosti i osude pojedinaca
Pozorišna predstava "Čovjek slon" u koprodukciji Beogradskog dramskog pozorišta i Centra za kulturu Tivat, nakon premijere koja je bila u Beogradu 25. maja, premijerno je u srijedu veče izvedena i pred crnogorskom publikom, na ljetnjoj pozornici u Tivtu, u sklopu međunarodnog Festivala mediteranskog teatra "Purgatorije".
Po tekstu Dimitrija Kokanova, predstavu je režirao Kokan Mladenović.
Pored njih, autorski tim ovog komada čine i kostimografkinja Aleksandra Pecić Mladenović, sceniografkinja Marija Kalabić, kompozitorka Irena Popović Dragović, dok su za scenski pokret odnosno scenski govor zaduženi Andreja Kulešević i Dejan Sredojević.
U predstavi igraju Ozren Grabarić, Mirjana Karanović, Jovo Maksić, Jana Milosavljević, Miloš Lazarov, Slađana Vlajović, Aleksandar Jovanović, Milan Kolak, Ivana Nikolić, Ivan Zablaćanski i Bojana Stojković.
"Čovjeka slon" koji je utemeljen na relanom slučaju Britanca Džona Merika iz druge polovine 19. vijeka, oboljelog od izuzetno rijetke bolesti i deformiteta, koji je bio poznat kao Čovjek slon, bavi se istraživanjem različitih pozicija društvene drugosti, odbačenosti, marginalizovanosti i osude pojedinaca.
Merikov medicinski fenomen samo je okidač za bavljenje temom diskriminacije različitih medicinskih stanja od strane "zdravog" društva.
Na koje sve načine nečiji izgled, porijeklo, hormonalni status, bolest utiču na poziciju koju ta osoba zauzima u društvu i na koji način društvo zlostavlja one koji se razlikuju od normirane većine – teme su koji tretira najnoviji komad u režiji Kokana Mladenovića.
Sa druge strane, predstava efektno, ali i potresno govori o bezvremenoj ljudskoj pohlepi, zavisti i oholosti od koje ne prezaju čak ni najrođeniji prema najrođenijima, kao i o bolesnoj potrebi društva da živi na svakodnevnim manje ili više prolaznim skandalima i temama koje zaviruju u nečiju privatnost.
Virtuozni Ozren Grabarić u naslovnoj ulozi, bravurozno je odigrao i dramaturški ali i fizički, izuzetno zahtjevnu ulogu, budeći kod publike neskrivenu empatiju prema nesrećnoj sudbini lika kojeg tumači.
Uz to, Grabarić je uspio da vrlo uvjerljivo prikaže is svu unutrašnju borbu Čovjeka slona samog sa sobom kroz mirenje i prihvatanje sebe samog takvim kakvim jeste, odnosno upornom ali beuspješnom potragom i nastojanjem da se svoje unutrašnje ljepote, dobrote i duhovne i intelektualne oplemenjenosti, on odrekne samo da bi bio što sličniji nemilosrdnom krdu – društvu koje ga okružuje i koje ga eksploatatorski tlači te na kraju, i fizički uništava.
"Mislim da ova predstava ima jako puno slojeva i neke povezanosti s vremenom u kojem živimo, sa društvom u kojem živimo, tako da mi se stalno otvaraju neka nova pitanja i usred same predstave u kontaktu sa publikom. Pogotovo ja kao protagonist koji iz metafizičkog prostora komunicira sa publikom, osjetio sam da smo napravili konekciju, zbog čega mi je baš bilo uzbudljivo igranje", kazao je Grabarić nakon premijere.
Reditelj, Kokan Mladenović istakao je da su pokušali da ktroz ovaj komad ispričaju priču kako bolest jednog čovjeka kao lakmus pročita devijacije u društvu u kome živimo.
"To je priča o nama danas, o tome koliko smo izgubili empatiju, o tome da sve što ne razumijemo proglašavamo nakaznim i strašnim, bilo da su to fizički deformiteti, seksualna opredjeljenja, politički stavovi, sve ono što se ne uklapa u važeće norme establišmenta se proglašava strašnim i nakaznim. S druge strane, nama se neke nove nakaze serviraju kroz rijaliti programe kroz svjesno i sistematsko zaglupljivanje društava u kojima živimo", smatra Mladenović.
Direktor Centra za kulturu Tivat Goran Božović zadovoljan je bio nakon premijere ističući da je riječ o 35. produkciji Centra za kulturu i trećoj premijeri u ovogodišnjem izdanju festivala "Purgatorije".
"Ovo je naša premijerna saradnja sa Beogradskim dramskim pozorištem kada je u pitanju produkcija, i raduje da smo u regionu prepoznati kao jedna ozbiljna, mogu slobodno reći, pozorišna kuća poželjna za saradnju. Kao koproducent mogu biti veoma zadovoljan ovom predstavom, koja ima visoki umjetnički kvalitet. Nadam se da će postići veliki uspjeh na festivalu i da će imati dug i kvalitetan pozorišni život", kazao je Božović.
Direktor Beogradskog dramskog pozorišta Jug Radivojević istakao je da ta kuća već petu godinu zaredom insistira na koprodukcijama, na regionalnoj i međunarodnoj saradnji.
"I to daje zaista jako značajne rezultate za obje strane ili za više strana, zavisi koliko je koproducenata u igri. Ovo je dogovor od prije više od godinu i po dana da smo se gospodin Goran Božović i ja dogovorili da napravimo zajednički projekat. Tražili smo zajedničku temu, tražili autorsku ekipu i došli do projekta 'Čovjek slon' i Kokana Mladenovića koji već ima izuzetno iskustvo u ovakvoj vrsti projekata. Pokazalo se da uz dobro promišljanje, uz jednu ovakvu glumačku ekipu i ideju koja nas je pratila, imali smo jako uspješnu beogradsku premijeru 25. maja i vezali pet repriza krajem sezone. Sa ovom premijerom u Tivtu i sjutrašnjom reprizom jedan ciklus smo priveli kraju, koji je za život predstave najvažniji - kako će da odzvoni, kakve će reakcije biti", rekao je Radivojević.
( Siniša Luković )