Nikčević: U vremenu pritiska nerazumne vlasti, Trg od ćirilice postao bastion odbrane slobode, nacionalnog identiteta...
U Herceg-Novom će od 15. do 28. avgusta, biti održan 11. Trg od ćirilice, kulturno-duhovna manifestacija posvećena očuvanju ćiriličnog pisma i kulturnog identiteta, uz obilježavanje značajnih jubileja, bogat kulturni program, svečano otvaranje, te dodjelu prestižnih nagrada za doprinos srpskoj kulturi i pravoslavlju
U vremenu kada je Crna Gora bila pod pritiskom nerazumne vlasti koja je ugrožavala njene najveće dragocjenosti, Trg od ćirilice postao je bastion odbrane slobode, ćirilice i nacionalnog identiteta. Ćirilica, kao pismo, nije samo način pisanja, već simbol najdubljih korijena našeg naroda“, saopštio je danas na pres konferenciji publicista i književnik Želidrag Nikčević.
Kako prenosi PR Centar na toj pres konferenciji je saopšteno da će u Herceg-Novom, od 15. do 28. avgusta, biti održan 11. Trg od ćirilice, kulturno-duhovna manifestacija posvećena očuvanju ćiriličnog pisma i kulturnog identiteta, uz obilježavanje značajnih jubileja, bogat kulturni program, svečano otvaranje, te dodjelu prestižnih nagrada za doprinos srpskoj kulturi i pravoslavlju.
Protojerej-stavrofor Obren Jovanović, arhijerejski namjesnik i paroh hercegnovski najavio je program 11. Trga od ćirilice, manifestacije koja će ove godine u Herceg-Novom obelježiti niz značajnih jubileja važnih za srpski pravoslavni narod. Kazao je da Herceg Novi, grad pisaca umjetnika i kulture, istinski njeguje ćiriličnu kulturnu baštinu.
„Ova manifestacija, posvećena očuvanju ćiriličnog pisma i duhovnog identiteta, okuplja eminentne stručnjake, profesore, doktore, akademike, dramske umjetnike i mnoge druge ličnosti iz kulture i umjetnosti“, naveo je Jovanović.
Prema njegovim riječima, među jubilejima koje će Trg od ćirilice ove godine obilježiti su: 800 godina Manastira Vranjina, 770 godina od upokojenja Svetog Arhiepiskopa Srpskog Nikodima, 430 godina od stradanja moštiju Svetog Save, 530 godina od štampanja “Oktoiha prvoglasnika“, 230 godina od osnivanja Karlovačke bogoslovije, te 200 godina od osvećenja Crkve Rizopoloženija Presvete Bogorodice u Bijeloj.
„Poseban akcenat manifestacije biće na jubileju posvećenom prepodobnom Justinu Ćelijskom, kojim se obilježava 130 godina od njegovog rođenja, 45 godina od upokojenja i 10 godina od otkrovenja njegovih časnih moštiju. U čast ovog velikog duhovnika, biće održana akademija na kojoj će govoriti mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije, dok će profesor dr. Bogoljub Šijaković održati besjedu o značaju prepodobnog Justina“, naveo je Jovanović.
Najavio je da će manifestacija svečano biti otvorena 15. avgusta, na dan slave grada Herceg-Novog, svetog arhiđakona Stefana, a događaj će otvoriti predsjednik Opštine Herceg Novi Stevan Katić.
„Tog dana, biće služena Sveta Arhijerejska liturgija u hramu Svetog Spasa na Toploj, koju će služiti mitropolit Crnogorsko-primorski Joanikije, uz sasluženje episkopa hercegovačkog Dimitrija, brojnih sveštenika i monaha iz Mitropolije crnogorsko-primorske i drugih eparhija Srpske pravoslavne crkve. Svečano otvaranje manifestacije planirano je za 21 sat na Kanli Kuli, uz prigodnu akademiju i kulturni program u kojem će učestvovati muzički ansambl Fenečki biseri, Đurđevdansko kolo, guslar Željko Vukčević, dramski umjetnici Goran Slavić i Ivana Žigon, Srpsko pravoslavno pjevačko društvo „Sveti Sava“ i vokalna solistkinja Teodora Bajić“, rekao je Jovanović.
Ova manifestacija, koja traje do 28. avgusta, završava se na dan slave Manastira Savina, gdje će biti održana liturgija.
„Pored svečanog otvaranja i bogatog programa posvećenog značajnim jubilejima, 11. Trg od Ćirilice u Herceg-Novom kruniše se svečanom dodjelom prestižnih nagrada, koja će se održati 26. avgusta. Ove godine, manifestacija nastavlja tradiciju dodjele dvije izuzetno važne nagrade – Pečat Hercega Šćepana i Ćiriličnik“, rekao je Jovanović.
Pojasnio je da je Pečat Hercega Šćepana, priznanje koje se dodjeljuje pojedincima za izuzetan doprinos očuvanju srpske kulture i baštine, ove godine odlazi u ruke uglednog književnika Blagoja Bakovića.
„Ova nagrada predstavlja priznanje za njegovu izuzetnu književnu karijeru i doprinos očuvanju istine kroz pisanu riječ, kao i za sve ono što je dao srpskoj kulturi i identitetu svojim radom i talentom“, naveo je Jovanović.
Kazao je da će Ćiriličnik, nagrada koja se dodjeljuje institucijama za izuzetan doprinos očuvanju ćirilice, srpske kulture i pravoslavlja, ove godine biti uručen Srpskoj pravoslavnoj bogosloviji Svetog Arsenija Sremca iz Sremskih Karlovaca.
„Ova institucija, jedna od najstarijih i najvažnijih duhovnih ustanova srpskog naroda, odigrala je ključnu ulogu u očuvanju identiteta i vjere kroz obrazovanje brojnih generacija episkopa, sveštenika, učitelja i profesora. Dodjela ovih nagrada biće jedan od centralnih događaja manifestacije, a na svečanosti će se govoriti o značaju nagrađenih i njihovom doprinosu očuvanju srpske kulture i baštine“, rekao je Jovanović.
Nikčević je kazao da jedanaestu godinu zaredom, Trg od ćirilice zauzima posebno mjesto među kulturno-umjetničkim manifestacijama koje se održavaju tokom ljeta u Crnoj Gori.
„Ova manifestacija, koja se smatra jednom od najvažnijih u državi, postala je prepoznatljiva po svojoj misiji očuvanja kulturnog i nacionalnog identiteta. Trg od ćirilice nije samo još jedna u nizu ljetnjih manifestacija - on je simbol borbe za očuvanje najdubljeg identiteta našeg naroda, koji je u jednom periodu bio ozbiljno ugrožen. Osnivanje ove manifestacije blagoslovio je blaženopočivši mitropolit Amfilohije, a njegovo nasljeđe nastavili su stotine dobrih ljudi iz crkve, kulture i umjetnosti“, naveo je Nikčević.
Istakao je da manifestacija okuplja vrsne umjetnike, književnike, duhovnike i besjednike, te predstavlja prostor za vrhunske umjetničke, vjerske i kulturne događaje.
„Kroz proteklu deceniju, na Trgu od ćirilice održavali su se razgovori, debate, besjede, izložbe, koncerti i mnogi drugi događaji koji su doprinijeli očuvanju i promociji našeg kulturnog nasljeđa. U vremenu kada je Crna Gora bila pod pritiskom nerazumne vlasti koja je ugrožavala njene najveće dragocjenosti, Trg od ćirilice postao je bastion odbrane slobode, ćirilice i nacionalnog identiteta. Ćirilica, kao pismo, nije samo način pisanja, već simbol najdubljih korijena našeg naroda“, rekao je Nikčević.
Smatra da je u toj borbi manifestacija Trg od ćirilice uspjela da održi visoki standard i da se proširi izvan Herceg-Novog, pionira ovog poduhvata, na Bar, Cetinje, Petnjicu i širom Crne Gore.
„Kao što je govorio blaženopočivši mitropolit, naša misija je da cijela Crna Gora bude “od Ćirilice“, onako kako je to zacrtano u našim najdubljim intelektualnim i vjerskim kodovima“, kazao je Nikčević.
Poručio je da manifestacija Trg od ćirilice uspješno ostvaruje svoju misiju i nastavlja da bude vodeća sila u očuvanju našeg kulturnog identiteta.
Organizator manifestacije je Srpska pravoslavna crkvena opština topaljsko-hercegnovska, dok su pokrovitelji Mitropolija crnogorsko-primorska i Opština Herceg-Novi.
( Ne.V. )