Virtuelna rekonstrukcija života vladarki iz srednjeg vijeka

Korisnici aplikacija, koje predstavlja Narodni muzej Crne Gore, imaće priliku da virtuelno prošetaju spomenicima kulture i pronađu digitalizovane eksponate iz muzeja sa prostora Zapadnog Balkana

3052 pregleda0 komentar(a)
Foto: Saša Kovačević

Narodni muzej Crne Gore predstavio je VR i AR aplikacije koje imaju za cilj da posjetiocima pomoću virtuelne stvarnosti prikažu život, djelovanje, životni prostor i predmete srednjovjekovnih vladarki sa prostora Zapadnog Balkana, među kojima i Izabete, supruge Đurđa Crnojevića.

U aplikaciji našle su se pet vladarki sa današnjih teritorija Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije i Albanije. One se pojavljuju u virtuelnim rekonstrukcijama dvoraca u kojima su živjele i pričaju značajne događaje iz svog života. Korisnici će imati priliku da virtuelno prošetaju ovim spomenicima kulture i pronađu digitalizovane eksponate iz muzeja sa srodnim zbirkama.

Rukovodilac Istorijskog muzeja Crne Gore Filip Kuzman objasnio je da se venecijanska plemkinja Izabeta Erico udala za posljednjeg crnogorskog srednjovjekovnog vladara Đurđa Crnojevića, kako bi kroz politički brak Đurđe Crnojević i dinastija imali potporu Mletačke republike u borbi protiv Osmanskog carstva.

“Njen uticaj je veoma značajan zbog uspostavljanja veza između Crne Gore i Mletačke republike, a preko Venecije smo dobili i štampariju, čija replika se može vidjeti u Biljardi. Naša VR aplikacija bazirana je na jednom periodu njenog života, a kroz aplikaciju je moguće vidjeti kako je izgledao manastir koji se nalazio na Ćipuru i koji je uništen 1692. godine”, objasnio je Kuzman.

Aplikacije su urađene u okviru projekta “SHELeaders - Life and environment of Women Leaders in Western Balkans History in Virtual Reality (2022-2025)”, a koordinatorka projekta i predsjednica udruženja DIGI.BA, dr Selma Rizvić, objasnila je kako je nastala aplikacija.

Sa predstavljanja aplikacijefoto: Saša Kovačević

“Posjetioci muzeja očekuju priče, digitalna iskustva i mi pokušavamo da pomognemo muzejima u tome, da unaprijedimo njihove izložbe sa nečim što nam digitalne tehnologije nude. Projekat je vezan za pet vladarki, koje u okviru digitalnih narativa, u 3D rekontruisanom prostoru izabranih istorijskih mjesta govore o svojim životima i vladavini. Predstavili smo njihove živote i mjesta sa kojih su one vladale putem dvije tehnologije - virtuelna realnost (VR) i uvećana realnost (AR). Prednost virtuelne realnosti je u tome što zaista, putem specijalnih naočara, možete da odete na jedno putovanje u prošlost, da upoznate kraljicu, odnosno glumicu koja glumi Izabetu, ali i ostale kraljice i da prošetate zamkom u kojem je ona živjela”, kazala je dr Rizvić.

VR reditelj Bojan Mijatović prisutnima je demonstrirao video igru, koja omogućava putovanje kroz različite priče vladarki, a kojima korisnik pomaže da riješe zadatke nalaženja izgubljenih predmeta. Priliku da se oprobaju u novoj aplikaciji, koja će biti dostupna za korišćenje u Narodnom muzeju Crne Gore, dobili su i najmlađi posjetioci.

Na prezentaciji je bio izložen i kostim Izabete Crnojević koji je dizajniran na osnovu poznatih primjera venecijanske mode iz 15. vijeka.