Ljekari u Indiji stupili su u štrajk nakon silovanja i ubistva ljekarke pripravnice u bolnici
Ljekarska federacija je zahtijevala ne samo brzo suđenje, već i istragu kako bi se utvrdili faktori koji su omogućili zločin, te hitne mjere za poboljšanje bezbjednosti ljekara, posebno žena, u bolnicama
Ljekari u državnim bolnicama u nekoliko indijskih država stupili su u štrajk u znak protesta nakon silovanja i ubistva ljekarke pripravnice u Kalkuti u petak.
Tridesetjednogodišnja žena napadnuta je u državnoj medicinskoj školi RG Kar, gdje je radila kao doktor na specijalizaciji, nakon što je otišla da se odmori u seminar salu poslije večere sa kolegama. Njeno unakaženo tijelo pronađeno je sa višestrukim povredama, a obdukcija je potvrdila seksualni napad i ubistvo.
U subotu je policija uhapsila Sanđaja Roja, "civila volontera" u bolnici, u vezi sa napadom. Rojeve dužnosti nisu bile potpuno jasne, ali su lokalni mediji prenijeli da je djelimično radio kao posrednik, pomažući da se ubrzaju prijemi pacijenata u zamjenu za novac, prenosi Gardijan.
Protesti ljekara koji zahtijevaju pravdu i veću bezbjednost na radnom mjestu, a koji su prvobitno započeli u Kalkuti, u Zapadnom Bengalu, sada su se proširili na druge djelove zemlje.
"Ova odluka nije donešena olako, ali je neophodna kako bi se naši glasovi čuli", navodi se u saopštenju ljekarske federacije. Federacija je zahtijevala ne samo brzo suđenje, već i istragu kako bi se utvrdili faktori koji su omogućili zločin, te hitne mjere za poboljšanje bezbjednosti ljekara, posebno žena, u bolnicama.
"Nismo naučili ništa od grupnog silovanja i ubistva iz 2012. Zaboravite bezbjednost na putevima noću. Žene nisu čak sigurne ni na svom radnom mjestu", kazala je Niša Alum, medicinska sestra u bolnici Svete porodice u Delhiju.
Otac žrtve kupio joj je automobil prije šest mjeseci, zabrinut toga što je radila kasno i putovala noću.
"Želio sam da bude bezbjedna na putevima noću, ali ona nije bila bezbjedna čak ni u bolnici kao dežurni ljekar", rekao je novinarima.
Doktor Rajan Šarma, bivši predsjednik Indijskog ljekarskog udruženja, rekao je da su hitno potrebne promjene u načinu na koji funkcionišu državne bolnice, posebno kada je riječ o pristupu.
"Zašto ne možemo da postavimo obezbjeđenje? Zašto ne možemo imati adekvatan nadzor, samo jedan ulaz i jedan izlaz? I strogo poštovane procedure prilikom posjete? Ovi zločini se ne dešavaju u privatnim bolnicama s razlogom - oni imaju sisteme na mjestu. To je tako jednostavno", istakao je Šarma.
Ljekari u Indiji kažu da, pored seksualnog nasilja, često doživljavaju prijetnje napadima od strane ljutitih članova porodica pacijenata, posebno nakon što im saopšte loše vijesti. Anketa Indijskog ljekarskog udruženja pokazala je da je 75 odsto ljekara u Indiji doživjelo neki oblik nasilja.
( S.S. )