Egipat i Jordan osudili posjetu izraelskog ministra ultradesničara svetilištu u Jerusalimu

Brdo hrama je najsvetije mjesto u judaizmu, a zove se tako jer su tamo nekada bili drevni jevrejski hramovi, koji su srušeni, zbog čega i dan danas žale jevrejski vjernici. U tom svetilištu je i džamija Al-Aksa, treća po značaju u islamu

6076 pregleda2 komentar(a)
Izraelski ministar nacionalne bezbjednosti Itamar Ben-Gvir, Foto: Reuters

Egipat i Jordan su danas osudili posjetu izraelskog ultradesničarskog ministra Brdu hrama u Jerusalimu koje je sveto i za muslimane i za Jevreje.

Zajedno sa oko 2.000 jevrejskih hodočasnika svetilište je posjetio ministar nacionalne bezbjednosti Itamar Ben-Gvir u pratnji još jednog ministra iz njegove ultradesničarske stranke Ocma Jehudait (Jevrejska snaga) i jednog poslanika, člana konzervativnog kluba Likuda.

Ministarstvo spoljnih poslova Egipta je saopštilo da "osuđuje upad u dvorišta džamije Al-Aksa dva izraelska ministra, članova izraelskog Kneseta (parlamenta) i stotina jevrejskih naseljenika i ekstremista i isticanje izraelske zastave, pod zaštitom izraelskih policajaca, dok je palestinskim vjernicima bilo zabranjeno da uđu u Al-Aksu".

Brdo hrama je najsvetije mjesto u judaizmu, a zove se tako jer su tamo nekada bili drevni jevrejski hramovi, koji su srušeni, zbog čega i dan danas žale jevrejski vjernici. U tom svetilištu je i džamija Al-Aksa, treća po značaju u islamu.

Kairo je sapštio da se "neodgovornim i provokativnim ponašanjem" krši status kvo na tom mjestu i pozvao međunarodnu zajednicu da se suprotstavi aktivnostima koje podgrijavaju emocije i ometaju napore da se postigne prekid vatre u Gazi.

Izrael dozvoljava da Jevreji posjećuju to svetilište, ali ne i da se tamo mole, a palestinski i arapski lideri smatraju sve češće posjete kršnjem statua kvo, prenose izraelski mediji.

Jordan je izdao saopštenje u kojem je najoštrije osudio posjetu dva izraelska ministra i poslanika iz partije premijera Izraela Benjamina Netanjahua svetom mjestu.

Portparol Ministarstva spoljnih poslova Jordana je tri člana vladajuće koalicije Izraela koji su posjetili svetilište, nazvao ekstremistima i takođe ocijenio da su oni provokacijom prekršili status kvo što "odražava insistiranje Vlade Izraela i njenih članova ekstremista da ne poštuju međunarodno pravo i izraelske obaveze kao okupacione sile".

Aman je zatražio da međunarodna zajednica oštro osudi posjetu i dodao da je to mesto ekskluzivno za molitve muslimana, te da je Jordan zaštitnik svetilišta, a da Izrael nema suverenitet "nad okupiranom gradom Jerusalimom i njegovim islamskim i hrišćanskim svetim mjestima".

Ben-Gvir je danas rekao da su jevrejske molitve na Brdu hrama dozvoljene i aludirao da odbacuje saopštenje premijera Netanjahua da on nema pravo da određuje politiku prema tom mjestu, javljaju izraelski mediji.

Ben-Gvirovu posjetu osudili su i izraelska opozicija i članovi ultraortodoksnih jevrejskih partija koji smatraju da se posjetama i molitvama nanosi šteta svetosti Brda hrama i statusu kvo.

Izrael je osvojio istočni Jerusalim gdje je Brdo hrama, u Šestodnevnom ratu 1967. godine i kasnije ga anektirao, što veći dio međunarodne zajednice nije priznao.

Izraelski lideri tvrde da će ujedinjeni Jerusalim ostati vječni glavni grad Izraela, a Palestinci teže da taj dio Jerusalima bude glavni grad njihove buduće države.