Ministarstvo i Agencija: Utvrđene nepravilnosti u vezi s implementacijom propisanih mjera na deponiji "Mostina"

"Podsjećamo da je Agencija 2. aprila 2024. godine, na osnovu zahtjeva građana, pokrenula postupak za utvrđivanje štete u životnoj sredini ili neposredne opasnosti od štete na lokaciji privremenog odlagališta otpada 'Mostina' u opštini Rožaje, u skladu sa članom 9 Zakona o odgovornosti za štetu u životnoj sredini ('Službeni list Crne Gore', br. 27/14, 55/16)"

4296 pregleda2 komentar(a)
Privremeno odlagališta otpada "Mostina", Foto: Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera

Agencija za zaštitu životne je na osnovu zahtjeva građana Rožaja obišla privremeno odlagališta otpada "Mostina" i utvrdila nepravilnosti u vezi s implementacijom propisanih mjera, saopšteno je danas iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera i Agencije za zaštitu životne sredine.

"Podsjećamo da je Agencija 2. aprila 2024. godine, na osnovu zahtjeva građana, pokrenula postupak za utvrđivanje štete u životnoj sredini ili neposredne opasnosti od štete na lokaciji privremenog odlagališta otpada 'Mostina' u opštini Rožaje, u skladu sa članom 9 Zakona o odgovornosti za štetu u životnoj sredini ('Službeni list Crne Gore', br. 27/14, 55/16)", ističe se u zajedničkom saopštenju koje je dostavilo Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera.

Privremeno odlagališta otpada "Mostina"foto: Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera

Iz Ministarstva elokogije, održivog razvoja i razvoja sjevera i Agencije za zaštitu životne sredine su dodali da je 10. jula 2024. godine, preduzeće "Komunalno" d.o.o. Rožaje obavijestilo Agenciju o mjerama koje su sprovedene u cilju zaštite zdravlja stanovništva okolnih sela.

"Među sprovedenim mjerama navedeno je postavljanje led rasvjete, video nadzora, izgradnja kapije i ograde, te zapošljavanje odgovornog lica", piše u zajedničkom saopštenju.

Navodi se da je međutim, današnjim obilaskom utvrđeno da sve mjere iz prethodnog dopisa nisu u potpunosti ispoštovane.

U saopštenju piše i da s obzirom na stalne pritužbe građana zbog učestalih požara na lokaciji i ugrožavanja zdravlja stanovnika okolnih sela, Agencija za zaštitu životne sredine nalaže "Komunalno" d.o.o. Rožaje da sprovede sljedeće dodatne mjere:

1. Ograđivanje prostora: Adekvatno ograditi prostor privremenog odlagališta, budući da se lokacija nalazi uz magistralni put Rožaje – Dračenovac. Takođe, potrebno je uspostaviti dodatnu signalizaciju kako bi se vozači na vrijeme upozorili na prisustvo odlagališta.

2. Osvjetljenje: Adekvatno osvijetliti prostor privremenog odlagališta radi sigurnosti.

3. Prijemno-otpremna zona: Uspostaviti prijemno-otpremnu zonu sa kolskom vagom, parking prostorom i prostorom za pranje vozila, kako bi se spriječilo zaprljanje magistralnog puta prilikom priključenja specijalizovanih vozila.

4. Kapija i kontrola pristupa: Izgraditi kapiju kako bi se onemogućio pristup neovlašćenim licima tokom i van radnog vremena odlagališta.

5. Portirnica i čuvarska služba: Izgraditi portirnicu sa pratećim instalacijama i uspostaviti čuvarsku službu koja će voditi evidenciju o otpadu. Obavezno je detaljno evidentiranje svih podataka nakon sprovedenih postupaka prijema, mjerenja i vizuelnog pregleda otpada.

6. Video nadzor: Uspostaviti adekvatan sistem video nadzora na cijelom prostoru privremenog odlagališta.

7. Radno vrijeme: Jasno istaknuti radno vrijeme privremenog odlagališta i osigurati da van radnog vremena bude zatvoreno, sa onemogućenim pristupom neovlašćenim licima.

8. Prekrivanje otpada: Definisati vremenske intervale za prekrivanje otpada zaštitnim slojem neutralnog materijala, tretiranje sredstvima za deratizaciju i uništavanje drugih organizama, te voditi preciznu evidenciju o svim sprovedenim radnjama.

9. Protivpožarna zaštita: Obezbijediti sredstva za gašenje požara i uspostaviti efikasan sistem protivpožarne zaštite.

Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera i Agencija za zaštitu životne sredine će nastaviti da prate situaciju na lokaciji „Mostina“ i preduzimaju sve neophodne korake kako bi se osigurala zaštita zdravlja stanovništva i životne sredine.

Pozivamo građane da nastave sa prijavama nepravilnosti, jer je njihov doprinos ključan za očuvanje i unapređenje ekoloških standarda u Crnoj Gori.