Asfaltna baza još prijeti izvoru “Bolje sestre”

Novo-staro postrojenje za proizvodnju asfalta na obali Cijevne spore mještani, Regionalni vodovod i Opština Zeta. Agencija za zaštitu životne sredine vjeruje da objekat može da funkcioniše na ovom mjestu

21005 pregleda15 komentar(a)
Na donjem toku Cijevne već postoje dvije: Nova baza Tehnoputa, Foto: Luka Zekovic

Regionali vodovod Crnogorsko primorje (RV) vjeruje da gradnju asfaltne baze, koju kompanija “Tehnoput” planira na donjem toku rijeke Cijevne treba zabraniti, jer otpadne i druge materije iz procesa proizvodnje mogu zagaditi površinske i podzemne vode i time ugroziti tu rijeku i izvorište “Bolje sestre” sa kojeg se vodom snabdjeva Primorje.

To je suština žalbe koju je ova kompanija uputila na odluku Agencije za zaštitu životne sredine (EPA), a u koju su “Vijesti” imale uvid. EPA je početkom jula opet dala zeleno svjetlo na Elaborat o procjeni uticaja na životnu sredinu za asflatno postrojenje “Tehnoputa”, na obali Cijevne.

Na ovu odluku će kako saznaju “Vijesti”, žalbu podnijeti i Opština Zeta.

“Tehnoput” biznismena Saše Aćimića je i ranije imao ovaj tip objekta na obali Cijevne, ali je zatvoren prije dvije godine zbog manjka dozvola. Asfaltna baza koju sada žele da otvore nalazi se na parceli udaljenoj stotinjak metara od stare. “Tehnoput” je prvobitno krajem marta dobio saglasnost EPA-e na Elaborat za ovo postrojenje.

Regionalni vodovod je i tada podnio žalbu jer smatraju da se baza nalazi u široj zoni sanitarne zaštite vodoizvorišta “Bolje sestre”, a gradnju objekta je iz tog razloga krajem aprila, zabranilo i Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine kojim je rukovodio Janko Odović. EPA je sada u ponovnom odlučivanju o ovom pitanju, još jednom dala saglasnost na ovaj Elaborat.

Baza je planirana na ušću Cijevne u Moraču, odnosno oko 5,5 kilometara od vodoizvorišta “Bolje sestre”, koje se nalazi u basenu Malog blata Skadarskog jezera, u koje se Morača uliva.

“Rješenja o određivanju zona sanitarne zaštite je takođe decidno određeno da je u široj zoni sanitarne zaštite zabranjena izgradnja industrijskih i drugih objekata (što je u ovom slučaju riječ, budući da je asfaltna baza svojevrsna ekološka bomba) čije otpadne vode i druge materije iz tehnološkog procesa proizvodnje mogu zagaditi površinske i podzemne vode, osim objekata od posebnog značaja za odbranu zemlje (što asfaltna baza nije i ne može biti). U pojasu zaštite nije dozvoljena izgradnja objekata, postavljanje uređaja i vršenje radnji, koji na bilo koji način mogu zagaditi vodu ili ugroziti stabilnost cjevovoda, s obzirom na to da je u pobijanom rješenju riječ o izgradnjo industrijskog objekta asfaltne baze, u pitanju je ekstremno rizičan objekat sa mogućnostima akcidentskih dešavanja koja mogu ugroziti vodotok rijeke Cijevne i podzemne vode slivnog područja izvorišta Bolje sestre”, piše u žalbi RV.

“Tehnoput” bez vodne dozvole

Iz RV su naglasili i da prema zakonskim odredbama Uprave za vode, a posebno rješenju o zaštiti izvorišta iz 2008, ova parcela nesporno pripada široj zoni zaštite te da im nije jasno kako se o ovom pitanju uopšte raspravlja, s obzirom da “Tehnoput” nema vodnu dozvolu, što je preduslov da bi se pristupilo izradi Elaborata.

“Ostaje otvareno pitanje odakle će vlasnici asfaltnih i betonskih baza u blizini riječnih vodotokova nabavljati agregat (pijesak, šljunak) za svoju proizvodnju asfalta i betona, iz rudnika u Stitarici (Mojkovac) ili iz riječnih korita i da li time nadležni organ afirmiše eksploataciju i ukida postojeći moratarijum, donošenjem ovakvog nezakonitog rješenja EPA-e od 5. jula. EPA je u rješenju izdala brojne primjedbe na sadržaj Elaborata koji invesiitor treba da ispravi, što je još jedan od bitnih razloga da isti nije zadovoljio kriterijume zaštite životne sredine iz kojih razloga je potrebno da se donese odluka kojom će se rješenje preinačiti ili ukinuti i predmet vratiti na ponovni postupak i odlučivanje”, naveli su iz RV.

Predsjednik Odbora direktora ove kompanije Zoran Lakušić je prije nekoliko dana saopštio da se “Tehnoput”, od 2014. više puta obraćao RV radi davanja saglasnosti na Elaborat. Pojasnio je da je odgovor svaki put bio isti, tj. da se u široj zoni sanitarne zaštite ne mogu graditi industrijski i drugi objekti koji mogu ugroziti vode.

Na ovom mjestu, ipak, već rade postrojenja kompanije koja pripada Glavnom gradu - “Putevi”, kao i privatnih firmi “Bemax” i “Genex”. Lakušić je istakao da je posebno problematično što kompanije “Putevi” i “Bemaks”, koliko je poznato, nemaju potrebne vodne dozvole, koje su ključne za osiguranje da aktivnosti baza ne ugrožavaju vodne resurse i okolinu.

“U svjetlu tih činjenica, neophodno je pokrenuti proces izmještanja asfaltnih baza “Bemaks” i “Putevi” na adekvatnije lokacije”, kazao je Lakušić i dodao da se tom poslu treba pažljivo pristupiti.

Osim RV, bitku protiv svih baza a posebno najavljene “Tehnoputa” već duže vrijeme biju mještani naselja Mahala, koje se nalazi na donjem toku rijeke Cijevne. Ova postrojenja godinama posluju na oko 300 metra od njihovih kuća, pa im zagađuju zemljište, vazduh i vodu, ispuštaju otpadne vode, prašinu, neprijatne mirise, buku...

Mještanin Mahale Saša Bošković je “Vijestima” kazao da će započeti proteste i blokade rada kompanije, ako “Tehnoput” započne rad na ovom mjestu. Istakao je da su već preko advokata podnosili žalbe na raniju odluku EPA o istom slučaju, te da to sada neće raditi, jer su njihovi zahtjevi i žalbe iste, pa očekuju od Opštine Zeta da zaštiti njihove interese.

“Cijelo naselje je zatečeno ponovnim pokretanjem ovog pitanja, posebno nakon što je gradnju zabranila Urbanističko-građevinska inspekcija. Proces je zaustavljen pa opet pokrenut i gubimo povjerenje u sistem, pa ćemo ako postrojenje krene sa radom, protestovati i blokirati rad kompanije “Tehnoput”. Ostajemo pri zahtjevu da se ova zona proglasi prostorom na kojem neće biti velikih zagađivača, što se mora učiniti kroz izmjene u izradi detaljnih urbanističkih planova (DUP). Opet ćemo ići u sva ministarstva i pisati nadležnim organima, kako bi se problem konačno otklonio”, naveo je on.

Istakao je da na ovom mjestu cijelo ljeto radi baza “Puteva”, da vjetar podiže ogromnu prašinu zbog pješčanih gomila i da se ne poštuje radno vrijeme, pa mašine rade u cik zore. Naveo je i da je mjerenje zagađivanja te baze rađeno za vrijeme praznika, kada se ništa svakako nije moglo utvrditi.

Tehnoput: Baza nije opasna

Iz kompanije “Tehnoput” su kazali da je po DUP-u “Skladišta servisi Cijevna”, ova lokacija predviđena za industriju i proizvodnju i da im je na osnovu toga podgorički Sekretarijat za planiranje prostora i održivi razvoj izdao urbanističko-tehničke uslove (UTU).

Kako su “Vijestima” kazali u aprilu, sve je urađeno po zakonu što, kako tvrde, pokazuje i izjašnjenje Uprave za vode koje su dobili krajem prošle godine, a po kojem ta parcela ne pripada nijednoj od zona sanitarne zaštite izvorišta “Bolje sestre”.

“U ovoj zoni nema zaštićenih prirodnih i kulturnih dobara, tako da realizacija projekta neće imati uticaja na njih i okolinu. Asfaltna baza ni na koji način neće uticati na eventualno zagađenje voda, vazduha ili zemljišta”, naveli su tada.