Zakoni o energiji iz obnovljivih izvora i Razvojnoj banci usklađeni sa Ustavom

"Kroz ovaj Zakon želimo da stvorimo atmosferu u kojoj ćemo što brže postići nacionalne ciljeve smanjenja emisija ugljen dioksida, smanjenja fosilnih goriva i podsticanje manje uvozne zavisnosti, razvoj preduzetništva u energetici...", pojasnio je ministar energetike Saša Mujović

6281 pregleda2 komentar(a)
Mujović na sjednici Zakonodavnog odbora, Foto: Printscreen YouTube

Zakonodavni odbor je dao zeleno svjetlo na Predloge zakona o korišćenju energije iz obnovljivih izvora i Razvojnoj banci, odnosno ocijenio da su u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom.

Poslanici će o ovim zakonima, nakon njihovog odobrenja u matičnim Odborima, glasati sjutra u plenumu.

Ministar energetike Saša Mujović naveo je da se domaće zakonodavstvo mora uskladiti sa evropskim, da se sa ovim procesom kasni, a posebno u pogledu sektora energije iz obnovljivih izvora. Pojasnio je da je Zakon o korišćenju energije iz obnovljivih izvora važan, kao nasljednik Zakona o energetici.

"Kroz ovaj Zakon želimo da stvorimo atmosferu u kojoj ćemo što brže postići nacionalne ciljeve smanjenja emisija ugljen dioksida, smanjenja fosilnih goriva i podsticanje manje uvozne zavisnosti, razvoj preduzetništva u energetici...", pojasnio je Mujović.

Zakonodavni odbor je odobrio i dopune Zakona o koncesijama, koje se odnose na njegovo usklađivanje sa novim Zakonom o korišćenju energije iz obnovljivih izvora. Mujović je pojasnio da je cilj usklađivanje sa novim zakonom, u dijelu koji se odnosi na male hidroelektrane snage ispod 10 megavata.

"Prema novom zakonu ne postoje koncesije vezane za šume, a imamo potrebu da damo mogućnost investicija u male elektrane ispod 10 megavata, da one imaju mogućnost da se prijave za tržište premije", istakao je on.

Poslanik Pokreta Evropa sad Vasilije Čarapić je ponovio da se kroz Zakon o Razvojnoj banci, Investiciono razvojni fond (IRF) transformiše u ovu banku te da se nada, da će posebno služiti razvoju turizma.

"Razvojna banka će doprinostiti u pregovorima za više poglavlja, i biće motor daljih pregovaračkih poglavlja. Mislim da je pozitivna inicijativa i očekujem široku podršku u Skupštini a dugo smo na ovo čekali kao društvo", naveo je on.

Odbor je dao zeleno svjetlo i na amandmane koje su na Zakon o državnoj imovini podnijeli Čarapić i poslanik Nove srpske demokratije Slaven Radunović

Radunović je naveo da se na ovaj način iz Zakona o državnoj imovini briše tačka 2, koja je podrazumjevala da se ingerencije po pitanju dugoročnih sporazuma prenesu sa Skupštine na Vladu. Sa druge strane, Čarapić je naveo da se predloženom izmjenom daje mogućnost da neko kupi objekat, nakon što investitor koji je ostvario velike investicije, želi da obustavi rad na tom mjestu.

On je naglasio da vlasništvo nad zemljom ostaje državno.

Pojasnio je da se drugim amandmanom koji je predložio, sprječava da se u zakup da poljoprivredno zemljište radi izgradnje vinarije i zasada vinograda, a onda se promjeni planski dokument, tako da se zemlja prenamjeni za izgradnju hotelsko turističkog kompleksa.

I sjutra o energetici

Čarapić je imao i dva amandmana na Zakon o energetici ali je pojasnio da je riječ o tehničkim pitanjima. Istakao je cilj da se podnosiocu zahjteva omogući priključak sa određenom snagom, radi stvaranja boljeg priključenja postrojenja za obnovljive izvore energije na prenosnu mrežu.

Zakonodavni odbor je usaglasio da će sjutra nastaviti raspravu o ovim amandmanima.

"Imamo mislim 28 Urbanističko-tehničih uslova (UTU) izdatih na za objekte koji proizvode energiju iz obnovljivih izvora, a naši dalekovodi nemaju kapacitet da prime svih 28. Dok se ne izgrade novi dalekovodi, što košta stotine miliona i što će trajati pet do sedam godina, dajemo mogućnost da se oni koji čekaju priključe, ali sa operativnim ograničenjima. To znači da neće biti u funkciji uvijek", naveo je Čarapić i naveo da se drugim amandman, odnosi na isto pitanje.

Osim toga, poslanik Nove srpske demokratije Dejan Đurović je povukao dopunu Zakona o javnim nabavkama, pa ga Odbor nije razmatrao.