Katarzični završetak festivala KotorArt

Koncertom pod nazivom “Darina regula” u srijedu zatvoreno dvadeset treće izdanje KotorArta

4195 pregleda0 komentar(a)
Foto: Krsto Vulović

Dvadeset treće izdanje KotorArta završeno je koncertom pod nazivom “Darina regula”, u srijedu 14. avgusta. Koncert, po konceptu ustanovljen u čast čuvene dirigentkinje i Kotoranke Darinke Matić Marović izveden je zbog velikog interesovanja publike i dan ranije u formi javne probe. Ženski hor “Collegium musicum” Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu, zaštitni znak cjelokupne karijere ove umjetnice, nastupio je u Crkvi Sv. Pavla. Program pod nazivom “Kaleidoskop” osmislila je dirigentkinja hora, višegodišnja asistentkinja i najbliža Darina saradnica, dr um. Dragana Jovanović, profesorka Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu.

Atmosfera naglašene sceničnosti i sonornosti doprinela je da se ideja kaleidoskopa transponuje u formu horskog koncerta, proširenog, razumije se, koji crpi resurse iz glasa, svjetla i pokreta. Podijeljen u tri tematske cjeline, program se bazirao na savremenom duhovnom i svjetovnom repertorau koji se jasno referiše na istorijske, religijske i profane kontekste. Koncert je započeo pozivom publike melodijom fliglhorne (Aleksa Rančić), a potom kompozicijom Mother Earth an Father Time Hansa Helsena. Iz potpunog mraka, s povremenim skretanjem pažnje svjetlom na pojedine dijelove hora i/ili članice hora, preko postepenog svjetlosnog krešenda iz kompozicije u kompoziciju, postignut je efekat molitvenosti/tihovanja i introspektivnosti. Tematski, ovaj segment je bio oslonjen na pjesme posvećene Bogorodici, a ispunjen djelima Aleksandra Simića - Bogorodice Djevo, radujsja, Andreja Makora - Tri pravoslavne himne, kao i Zoltana Kodalja - Stabat Mater. Ispitivanje efekta zvučnog izvora kulminiralo je u drugom dijelu programa. Kombinovanje različitog broja pjevača (cio hor, solo, dueti, manje ili veće grupe) i smjenjivanje različitih pozicija zvučnog izvora - ispred/pored/iza slušaoca, u kompozicijama su postignuti specifični dramaturški naboji. U ispitivanju prostoriranja zvuka, a na nivou akustike, bili su zanimljivi ne samo eho i Doplerov efekat već i difrakcija zvuka odnosno promena pravca zvuka uslijed nailaska na prepreke (fascikle ispred usta izvođača).

Drugi dio koncerta obilježile su kompozicije Georgija Sviridova - Sveta ljubav, Ernanija Aguirara - Psalm 150, Tadeje Vulca - O Sapientia, dok je vrhunac katarzičnosti dostignut interpretacijom numere Svjati, Bože iz Liturgije Sv. Jovana Zlatoustog Petra Iljiča Čajkovskog. Posljednji tematski blok ispunili su aranžmani Maria Katavića - dvije pjesme Primorkinja konja jaše, ali s različitom melodijskom osnovom jer su zapisane u Perastu i u Paštroviću. Njima je pridružen aranžman Vinka Didovića pjesme Hoda, hoda preko polja s pjesmom, čije je porijeklo iz Risna.

Hor “Collegium musicum” pod vođstvom Dragane Jovanović, a s kojim je u solističkoj ulozi nastupila sopran Milica Lalošević, zasluženo je dobio gromoglasan i dugotrajan aplauz uz povike “Bravo”. Kako je publika “pozvana” na koncert zovom na trubi (fliglhorni), tako je i pozvana da izađe, jer je potom na bis ispred crkve izvedena kompozicija Boko moja mila Božidara Ivaniševića u aranžmanu Nikole Gregovića.