“Centar za reciklažu” bi da kupi uništenu opremu Luke Bar

Na javni poziv Luke Bar za kupovinu havarisane željezne konstrukcije pretovarnih mostova stigla jedna ponuda

68442 pregleda21 komentar(a)
Foto: Privatna arhiva

"Centar za reciklažu” jedina je kompanija koja je dostavila ponudu na javni poziv u kojem Luka Bar kao otpadno željezo prodaje havarisane željezne konstukcije pretovarnih mostova, utovarnog tornja za žitarice i transportne trake, koji su uništeni u nevremenu početkom jula ove godine, sazaju “Vijesti”.

“Državna firma je juče otvorila ponudu i treba da je razmotri prije konačne odluke da li će biti prihvaćena”, rekao je izvor “Vijesti”.

Javni poziv je bio raspisan 29. jula i ponude su mogle da se dostavljaju do 13. avgusta.

Šteta u Luci Bar procijenjena je tada na 35 miliona eura. Sva tri pretovarna mosta koja su u Luci Bar još od 1977. godine su se srušila usljed jakih naleta vjetra. Mostovi su bili visoki preko 30 metara i teži od 400 tona.

Početna cijena po toni željeza je 150 eura, a prema javnom pozivu može se kupiti samo ukupna količina havarisane opreme, odnosno neće prihvatati parcijalne prodaje. Tačna količina otpadnog željeza biće utvrđena vaganjem na licu mjesta uz prisustvo predstavnika prodavca i izabranog kupca.

Izvršni direktor Luke Bar Ilija Pješčić ”Vijestima” je juče kazao da od kako se dogodila havarija planira se nabavka novih dizalica kako bi se ta kompanija vratila u pun operativni kapacitet.

“Glavni izazov, zasada, jesu veći brodovi koji zahtijevaju rad sa dvije dizalice. Taj problem će se ponavljati, ali havarija nije uticala direktno ni na jedan posao koji se obavlja u luci”, istakao je Pješčić, dodajući da se poslovi nakon havarije obavljaju redovno, bez većih problema.

Nedostatak mostova, kako je on ispričao, pokušavaju da prevaziđu pažljivim planiranjem rada većih brodova, koji zahtijevaju rad sa dvije dizalice. Zasada, svega par dana u mjesecu se susreću sa ovakvom situacijom. Ipak, ovaj problem će se ponavljati u budućnosti, sve dok ne nabave nove dizalice.

“Havarija sa mostovima nije uticala direktno na posao koji se obavlja u luci, jer radimo iste poslove koje smo radili i prije havarije, uz izvjesne otežavajuće okolnosti za koje se trudimo da ih naši poslovni partneri ne osjete. Konstantno, od prvog dana kada se dogodila havarija, razmatramo i planiramo modele nabavke novih dizalica. To je veoma ozbiljan i sa mnogo aspekata izazovan posao, na kojem radimo zajedno sa našim resornim ministarstvom i uz podršku ministra Radulovića”, poručio je Pješćić.

On želi da vjeruje da će rješenje ubrzo naći, naročito što je u ovakvoj situaciji vrijeme vrlo bitan faktor. Jedan od najznačajnijih privrednih resursa države – Luka Bar, ne smije dugo biti u ovolikoj mjeri lišena svojih punih operativnih kapaciteta, ocijenio je on.

Havarija koja se desila u Luci Bar otežala je proces rada, ali robe koje su radili i prije havarije zadržali su i nakon nje te rade u istom obimu, kazao je izvršni direktor.

“Sa svim komitenetima sa kojima smo sarađivali do havarije nastavili smo saradnju i obezbjeđujemo kvalitetnu uslugu, kao što sam već rekao, tako da nijesmo izgubili nijedan posao, niti saradnju sa ijednim od naših dugogodišnjih poslovnih partnera”, poručio je.

Šest lučko-transportnih radnika može odmah u penziju

Skupština je krajem jula usvojila izmjene i dopune Zakona o penzionom i invalidskom osiguranjum, koje su stupile na snagu 13. avgusta, a koje nalažu da lučko-transportni radnici mogu otići u penziju sa 25 godina radnog staža.

Odnosno, osiguranik stiče pravo na penziju sa navršenih 25 godina staža osiguranja od kojih najmanje 15 godina efektivno provedenih na poslovima neposrednog fizičkog pretovara ruda na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem, a koje se pravo može ostvariti do 31. decembra 2040. godine.

Tu zakonsku mogućnost, kako je kazao Pješčić, u 2024. mogu iskoristiti šest zaposlenih lučko-transportnih radnika, dok u narednih pet godina još petoro njih će steći uslove za raniji odlazak u penziju.

“Luka Bar će nastojati, u narednom periodu, odgovarajućom obukom i zapošljavanjem mladih ljudi na radnom mjestu lučko-transportni radnik, nadomjestiti odlazak zaposlenih u starosnu penziju shodno navedenom osnovu, i time obezbijediti nesmetan proces rada i kontinuitet uspješnog poslovanja. Lično sam podržao inicijativu za izmjene i dopune Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju i smatram da je to pravedno rješenje, s obzirom na izuzetno težak i rizičan posao lučko-transportnih radnika”, naglasio je Pješčić.