Kako borbeni avioni F-16 sa Zapada mogu da pomognu Kijevu
Očekuje se da će Ukrajina tokom 2024. i 2025. dobiti ukupno 65 lovaca
Ukrajina je počela da koristi prvi kontingent borbenih aviona F-16 koje je dobila od zapadnih zemalja.
Očekuje se da će tokom 2024. i 2025. godine dobiti ukupno 65 lovaca.
Više od dve godine lideri zemlje traže od zapadnih zemalja da im pošalju ove avione napravljene u SAD.
Međutim, vlada zabrinutost da se šalje premalo lovaca F-16 da bi to dovelo do bilo kakve značajnije promene u ukrajinskom ratu protiv Rusije.
Zašto treba toliko vremena da se lovci F-16 pošalju Ukrajini?
- Lovci F-16 za Ukrajinu: Zašto bi u nekom trenutku mogli da preokrenu tok rata
- Ukrajinci od saveznika dobijaju avione iz sovjetske ere, Kremlj odgovara: „Biće uništeni"
- Može li zapadno oružje i gađanje ciljeva u Rusiji pomoći Ukrajini da preokrene tok rata
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski prvi put je zatražio od zapadnih zemalja da mu pošalju lovce F-16 - nadzvučni borbeni avion - ubrzo nakon što je Rusija započela invaziju u februaru 2022. godine.
On je želeo da uz njihovu pomoć drži ruske borbene avione podalje od ukrajinskog neba i da omogući vlastitim snagama nadmoć u vazduhu.
Četiri evropske zemlje - Belgija, Danska, Holandija i Norveška - ponudile su se da doniraju neke od lovaca F-16 koje su kupili od SAD.
Međutim, američki predsednik Džozef Bajden brinuo se da će slanje Ukrajini toliko naprednih i moćnih aviona naljutiti Rusiju i tek je u avgustu 2023. godine dao dozvolu evropskim zemljama da ih ponovo izvezu.
Četiri zemlje šalju lovce F-16 u sklopu zamene u njihovim vazduhoplovnim snagama sa naprednijim borbenim avionima F-35.
Prvi kontingent aviona, za koji se veruje da se sastoji od 10 letelica, isporučen je Ukrajini krajem jula 2024. godine.
Zapadne zemlje obećale su da će poslati Ukrajini ukupno 65 lovaca F-16.
Veruje se da će neki od njih biti isporučeni pre kraja ove godine, a ostatak do kraja 2025. godine.
Vreme potrebno da se avioni isporuče Ukrajini nije izazvano nestašicom lovaca F-16, već nedostatkom obučenih pilota, kaže profesor Džastin Bron iz londonske vojne stručne grupe Kraljevski institut ujedinjenih službi.
„Potrebno je četiri do pet meseci da se obuči pilot da upravlja lovcem F-16, a godine i godine da nauči sve tehnike neophodne za upravljanje njim u borbi", kaže on.
„Ukrajina je očekivala od zapadnih zemalja da obuči stotine njenih pilota odjednom, ali one prosto nemaju taj kapacitet."
Kako bi Ukrajina mogla da upotrebi lovce F-16?
F-16, koji je uveden u upotrebu 1978. godine, pravljen je tako da ispaljuje projektile i presreće neprijateljske letelice.
On može i da pruža blisku podršku iz vazduha kopnenim snagama napadanjem neprijateljskih linija.
Međutim, kaže Filips O'Brajen, profesor strateških studija na Univerzitetu Sent Endrjuz u Škotskoj, „Ukrajina će koristiti lovce F-16 uglavnom za odbranu."
Lovci F-16 su opremljeni projektilima vazduh-vazduh, za koje kaže da mogu da se upotrebe za odbranu od ruskih vazdušnih napada na ukrajinske snage i civilne mete.
Oni će blisko sarađivati sa postojećim ukrajinskim protivvazdušnim sistemima, kao što su njihove raketne baterije zemlja-vazduh.
„Projektili koje SAD šalje Ukrajini za njihove lovce F-16 relativno su savremeni", kaže profesor Bronk.
„Oni nisu najnapredniji koje imaju, ali bi trebalo da mogu da obore ruske krstareće rakete i dronove."
„Ukrajincima će dobro doći lovci F-16 ako mogu da spreče ruske projektile da oštećuju elektrane i toplane, kako bi mogli da se greju za predstojeću zimu", kaže profesor O'Brajen.
Lovci F-16 opremljeni su projektilima vazduh-zemlja, koji mogu da se upotrebe za napad na ruske vojne komandne centre i skladišta za snabdevanje sa velike udaljenosti, kaže profesor Bronk.
„Međutim", kaže on, „lovci F-16 najverovatnije neće biti iskorišćeni za pružanje bliske podrške ukrajinskim trupama na bojištu. Ruska protivvazdušna odbrana je suviše jaka za njih da bi prišli toliko blizu frontu."
A naoružanje lovaca F-16 možda bi imalo poteškoća da obori jedreće bombe, koje Rusija sve više koristi za napade na ukrajinske trupe i gradove, kaže profesor O'Brajen.
- Koje oružje zapadni saveznici šalju Ukrajini
- Analiza: Ukrajinski napad na Kursk pokazuje da se rat ne odvija po planu Rusije
- Ruske jedreće rakete razaraju ukrajinske gradove po „bagatelnoj“ ceni
Da li Zapad šalje Ukrajini dovoljno lovaca F-16?
Centar za strateške i međunarodne studije (CSIS), stručna grupa iz SAD, objavio je izveštaj u kojem se navodi da je Ukrajini potrebno mnogo više od 65 lovaca F-16 koje dobija da bi avioni nešto značajnije promenili u ratu.
On kaže da lovce F-16 treba koristiti ne samo za odbranu od ruskih vazdušnih napada već i za napade na rusku protivvazdušnu odbranu u Ukrajini i da bi se sa bojišta uklonile takve ruske letelice kao što su helikopteri.
„Ukrajini je potrebno oko 12 lovačkih eskadrila da bi postigla podršku iz vazduha neophodnu za kopneni rat", kaže izveštaj CSIS-a.
„Taj cilj bi zahtevao 216 lovaca F-16, sa 18 letelica u svakoj eskadrili."
Međutim, kaže profesor Bronk, zapadne vazduhoplovne snage mogu da pošalju lovce F-16 Ukrajini tek kad su ih zamenile i povukle iz službe.
„Ovo je tek početak", kaže on.
„Izgradnja ukrajinske flote lovaca F-16 biće dugoročan projekat."
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
( BBC Serbian Naslovna strana )