Miločer se mora hitno zaštititi

Pokrenut urgentan zahtjev Upravi za zaštitu kulturnih dobara da hitno reaguje i spriječi dalju devastaciju parka. Sličnu inicijativu najavila i Opština Budva

15543 pregleda13 komentar(a)
Foto: MZ Sveti Stefan

Miločerski park, iako je nacionalno blago Crne Gore, još nije zaštićen kao kulturno dobro, zbog čega je grupa građana koji su pokrenuli Inicijativu za vraćanje grad hotela Svetog Stefana u državno vlasništvo uputila urgentan zahtjev Upravi za zaštitu kulturnih dobara da hitno reaguje i spriječi dalju devastaciju parka.

I Opština Budva pokrenuće incijativu, kako se moglo čuti na posljednjem sastanku Koordinacionog tijela za pripremu sezone da se Miločerski park zaštiti i proglasi kulturnim dobrom, jer je u pitanju francuski vrt prve kategorije koji obiluje rijetkim biljkama, o kome se godinama unazad ne vodi briga.

Poznato je da se Miločerski park prostire na 18 hektara i jedan je od od najljepših u Crnoj Gori, rađen u francuskom stilu, pravilnog izgleda drvoreda. Ranije su se na teritoriji parka nalazile biljke uvezene iz Azije, Afrike i Amerike…. rijetke biljke kao što su tropska mimoza, libanski kedar, japanska mušmula, magnolija, agava, kaktusi različitih vrsta koji rastu u prirodnim uslovima.

Kako se podsjeća u inicijativi grupe građana, i ranije su postojale incijative da se Miločerski park zaštiti, poput onih koje su još 2015. nezavisno jedan od drugoga podnijela dva budvanska arhitekta.

“Podnijeli su zahtjev za zaštitu Miločerskog parka s kraljevskim objektima, ali njihov zahtjev je bio ignorisan. Posljedice takvog odnosa prema Miločeru uskoro nastupaju i već 2018. godine dolazi do rušenja jednog od starih kraljevskih objekata (stare garaže) koja je bila dio kompleksa Miločer, radi izgradnje kondo hotela, suprotno konzervatorskim uslovima izdatim od Uprave za zaštitu kulturnih dobara. Projekat te srušene zgrade se još nalazi u Arhivu Jugoslavije u Beogradu. Napokon, kada je već bilo djelimično kasno, u oktobru 2021. godine, grupa građana Inicijativa za vraćanje grad-hotela Svetog Stefana u državno vlasništvo u saradnji sa NVO “Primorska” (koja je izradila elaborat zaštite), podnosi inicijativu za zaštitu Miločerskog parka u kategoriji kulturni pejzaž koja biva prihvaćena, tokom kratkotrajnog v. d. mandata Mladena Zagarčanina”, ističu iz grupe građana za “Vijesti”.

Međutim, kako dodaju, ovo prihvatanje inicijative još nije dovelo do uspostavljanja formalno-pravne zaštite nad lokalitetom, te je borba za Miločer nastavljena.

“Nakon toga, Upravi za zaštitu kulturnih dobara je podnesen i zahtjev za prethodnu zaštitu Miločera - u skladu sa Zakonom o zaštiti kulturnih dobara, u slučajevima kada prijeti neposredna opasnost po kulturno dobro. Ali, taj zahtjev nije usvojen. Razlozi za uspostavljanje prethodne zaštite se ogledaju u činjenici da investitor-zakupac Miločera trenutno posjeduje urbanističko-tehničke uslove, očigledno djelimično neusklađene s važećim zakonima i planskim dokumentima, koji im daju za pravo da nastave da ruše stare kraljevske objekte i vile po Miločeru radi njihove radikalne rekonstrukcije, izmjene i nadogradnje”, naglašavaju oni.

Nakon prihvatanja inicijative za zaštitu Miločera, kako ističu, nije preduzeta nijedna značajnija radnja za izradu elaborata i donošenje rješenja o zaštiti lokaliteta.

“Ako se nije nešto promijenilo posljednjih par nedjelja da nama nije poznato. Nakon toga, 2023. godine borba se podiže na međunarodni nivo i Europa Nostra proglašava Miločer (kao dio Kulturnog pejzaža Svetog Stefana) kao jedan od sedam najugroženijih lokaliteta baštine Evrope za tu godinu. Eksperti Europe Nostre i Instituta Evropske investicione banke prepoznaju Miločer kao vrijedan kulturni lokalitet i u izvještaju iz jula ove godine daju preporuku da se lokalitet, zajedno sa Svetim Stefanom, stavi na tentativnu UNESCO listu svjetske baštine. Na sastanku u Upravi za zaštitu kulturnih dobara na kojem su prisustvovali i eksperti Europe Nostre i Instituta Evropske investicione banke u februaru ove godine, Uprava je obećala da će se pristupiti izradi elaborata za donošenje rješenja o zaštiti Miločera. Da li je nešto konkretnije od tada urađeno po tom pitanju, nama nije poznato. Mi razumijemo i to da je Uprava prezasićena raznim predmetima, ali ipak Miločer je nacionalno blago Crne Gore i mora mu se posvetiti posebna pažnja. Nedavno je jedan profesor s Univerziteta u, koji često posjećuje Crnu Goru, stručnjak za geografiju i prostorni menadžment, izjavio da je Miločerski park najljepši park na obali Jadrana od Istre do Ulcinja. Moramo priznati da je ova konstatacija veoma zanimljiva i, ako malo bolje razmislimo, krajnje logična”, zaključuju oni.

U srcu Miločerskog parka na mjestu porušenog starog hotela “Kraljičina plaža” nikla je nova betonska višespratna građevina, budući hotel sa depadansima, apratmanima za tržište. Gradnja je zaustavljena, jer je u toku postupak pred međunarodnim arbitražnim sudom u Londonu, koji država Crna Gora vodi protiv zakupca “Adriatic properties”.