Beskrajni spektar filmskih boja u Herceg Novom

Premijerom filma "Pontonovo srce" otvoren je 37. FFHN, a večeras slijede projekcije u sve četiri selekcije

4840 pregleda2 komentar(a)
Foto: cgnews.me

Boje života, boje tuge, radosti, pravde i nepravde, ljubavi i mržnje, patnje i čežnje, politike, rata i mira, boje suza, izbjeglištva, gubitništva i pobjeda, diskriminisanih i diskriminatora, boje zla i boje dobra, boje istorije, pitanja, vođenja ljubavi, smrti, rađanja, laži i istine..., ali i razne druge, istražiće posjetioci 37. izdanja Filmskog festivala Herceg Novi - Montenegro film festivala (FFHN) koji je svečano otvoren sinoć, a koji se do 29. avgusta odvija pod sloganom "Sve boje filma".

"U toj sintagmi staje mnogo više od osnovnih boja. Istraživaćemo taj beskrajni spektar boja", najavila je voditeljka ceremonije otvaranja, crnogorska glumica Sanja Popović.

Ona je zajedno sa svojim kolegama, takođe voditeljima na otvaranju, vodećim srpskim glumcima svoje generacije Andrijom Kuzmanovićem i Milanom Marićem, nabrajala upravo sve te boje filma koje kroz četiri selekcije predstavlja i pruža FFHN.

"Ovaj festival donosi ono što su autorska viđenja i sagledavanja svijeta u kojem životu, u svim vrstama i žanrovima, po talentu i afinitetu autora, mimo demokratskog izjašnjavanja, jer demokratije u filmu nema", rekao je Kuzmanović.

foto: cgnews.me

Prvi put je ove godine ceremoniji otvaranja prethodio crveni tepih koji se prostirao od Trga Nikole Đurkovića hercegnovskim skalama, stepenicama do Belaviste, pa skoro do samog praga Kanli kule. Njime su prošetali brojni gosti i renomirane zvanice iz svijeta kulture, umjetnosti, filma, medija... Druženje na crvenom tepihu privuklo je veliku publiku i izazvalo interesovanje javnosti koja je glasnim aplauzima, često i ovacijama pozdravljala velika imena... Program je nastavljen na Kanli kuli, pod vedrim zvjezdanim nebom otvoren crnogorskom himnom u izvedbi Mjesne muzike Đenović, prije nego su glumci izašli na binu.

Glumački trio je u svom šarmantnom maniru, duhovito, s ukusom i mjerom, vodio program opuštajući publiku i započinjući komunikaciju, što ih je oslobodilo da iskažu reakcije i tokom filma "Pontonovo srce" režisera Senada Šahmanovića koji je sinoć imao i svoju svjetsku premijeru.

Čuveni glumac svjetskog renomea Rade Šerbedžija igra u Šahmanovićevom filmu koji je nastao u produkciji Radio-televizije Crne Gore. Upravo je njegov izlazak na crveni tepih izazvao glasne ovacije, a na scenu Kanli kule stupio je kao dobitnik priznanja "Milan Žmukić" za izuzetan doprinos regionalnoj i evropskoj filmskoj umjetnosti.

foto: cgnews.me

"Nagrada nosi ime osnivača festivala, Novljanina, jednog od najznačajnijih filmskih producenata nekadašnje Jugoslavije na kojoj mi danas možemo samo da zavidimo", kazao je Marić prije nego su Jadranka Blanuša i producent Centar filma Slobodan Vukšić uručili nagradu Šerbedžiji.

"Zaista je velika čast držati ovu nagradu u rukama. Milan Žmukić je bio pravi filmski dragulj, ali i moj prijatelj... Dobro je proslavljati dane kad je sve oko nas tako crno, pa barem malo da se smijemo i uživamo. Kažu da sam snimio preko 200 filmova, ja se nadam da su neki od njih zaslužili ovu nagradu", rekao je on dok su se prethodno na velikom platnu mijenjali kadrovi iz odabranih filmova u kojima je ostvario prepoznatljive uloge...

Podsjetio je i na stvarnost u kojoj živimo i na važnost glasa ljudi poput njega.

"Nekako dok mi živimo i otvaramo festivale, moram reći da ne mogu mirno spavati u svijetu u kojem se odvijaju strašni ratovi. U času dok se mi radujemo filmu, neko dijete u Gazi umire... Kome uputiti našu poruku da ratovi prestanu? Bogu? Ujedinjenim nacijama? Nikome", konstatovao je Šerbedžija i prije nego je on zvanično otvorio festival, izgovorio je stihove iz pjesme Branka Miljkovića "Pohvala svetu".

foto: cgnews.me

Prije prvih kadrova, dobrodošlicu prisutnima uputio je predsjednik Opštine Herceg Novi Stevan Katić koji je istakao zadovoljstvo što su, u slavu sedme umjetnosti, u Herceg Novom okupljeni filmski stvaraoci i umjetnici, ljubitelji filma i što skoro četiri decenije hercegnovska publika poštuje i iščekuje Filmski festival.

"Ovdje se odvijao značajan dio istorije kinematografije našeg regiona i mogli bismo dugo da govorimo filmu i bioskopu u Herceg Novom jer ta priča traje duže od vijeka i uprkos svim izazovima, istrajava! Plod poštovanja filmske tradicije i istinskog rada na njegovom razvijanju je čitava plejada stvaralaca od reditelja, scenarista do glumaca i tehničkog osoblja koji su potekli iz Herceg Novog. Neki od njih bili su osnivači ove smotre, drugi su svoje znanje i umijeće ugradili u festival, uz njega su rasle i stasavale generacije, a sasvim je sigurno da je Festival obogatio živote svih nas. Uprkos promjenama koje je vrijeme nametnulo, Festival je uspijevao da ostane posvećen prije i iznad svega filmskoj umjetnosti, promociji kinematografije, afirmaciji i povezivanju stvaralaca, susretu publike sa magijom filmova iz cijelog svijeta", rekao je on.

Ministarka kulture i medija Tamara Vujović podsjetila je da je FFHN od posebnog značaja za kulturu Crne Gore.

"Naš festival, ovdje u Herceg Novom, ima svoju posebnu čaroliju. On je nepretenciozan i svoj, a opet dovoljno snažan da ostavi dubok trag na sve nas. Jer, Hercegnovski filmski festival je poput samog grada, rekla bih. Suptilan, dostojanstven, ali sposoban da vas na neki načen dodirne, da vam nešto novo prenese, da pomjeri granice vašeg razmišljanja", istakla je ministarka i dodala da svoj "visoki nivo kredibiliteta i kvaliteta ovaj festival nuduje i kontinuitetu".

foto: cgnews.me

"Ovogodišnje izdanje festivala pod sloganom "Sve boje filma" stvara sintezu emocija u svim bojama, bojama života... Danas smo navikli na dinamičnu smjenu situacija, brzinu života i na burne i površne emocije. Zato nas film nas zaustavlja i vraća sebi, vraća drugome, vraća razmišljanju. Mi nosimo svoje boje uz ove skale do kule, a boje film mijenjaju nas... Kroz ove godine, možda smo prošli kroz mnoge transformacije, eksperimente, konceptualna lutanja, ali jedno je ostalo nepromijenjeno - naša strast prema filmu. Bez obzira na to koliko su se vremena mijenjala, koliko su se prilike i okolnosti mijenjale, mi smo uvijek sa istim žarom očekivali festival i sa ljubavlju gledali filmove", kazala je Vujović.

Katić je dodao da će se truditi da i narednih godina, zajedničkim radom, doprinesu popularizaciji i kvalitetu hercegnovske filmske smotre, te da će i tvrđava Španjola uskoro primiti posjetioce.

Vujović je naglasila da će Ministarstvo kulture i medija i ubuduće, osim širenja filmske kulture pomoći još snažnijem pozicioniranju ovog festivala i crnogorske kinematografije na evropskoj i međunarodnoj sceni.

Nakon njih, reflektori su se ugasili i počela je filmska čarolija na otvorenom. "Pontonovo srce" pokazalo je da je u pitanju film koji je potreban duši crnogorske filmske publike, a ekipa je na poklonu dobila zaslužene aplauze. Ostvarenje otvara temu ljubavi, porodične, partnerske, one prema sebi, ali i prema profesiji i životu. Scenarista filma je Antonio Gabelić, producent Miro Radošević, direktori fotografije su Andrija Raičević i Goran Tripunović, montažu potpisuje Tomislav Pavlic, scenografiju Ratka Odalović, kostime Vera Šoškić, muziku Ivan Marović. Uloge tumače: Marija Maša Labudović, Marko Janketić, Rade Šerbedžija, Stevan Vuković, Dejan Đonovoić, Omar Bajramspahić, Mišo Obradović, Pavle Popović, Jadranka Mamić, Aco Radulović...

foto: cgnews.me

U nastavku programa, do 29. avgusta publika u Herceg Novom će imati priliku da na četiri jedinstvene lokacije, pod otvorenim nebom uživa u više od 70 filmskih ostvarenja iz cijelog svijeta podijeljena u tri takmičarske i dvije vantakmičarske selekcije.

Na Kanli kuli večeras u 21 čas biće prikazan film "78 dana" u režiji Emilije Gašić, a u 23 časa "Porodična terapija" Sonje Prosenc. U selekciji "Kino Evropa" i selekciji Mreže festivala Jadranske regije na tvrđavi Forte mare od 21 čas biće upriličena projekcija novog ostvarenja Jorgosa Lantimosa "Sva lica dobrote", a u 23.55 slijedi film "Tri dana ribarenja" koji potpisuje Peter Hoogendoorn. Dokumentarnu selekciju večeras u dvorištu Kuće nobelovca Iva Andrića otvara program "Sjećanje" i filmovi: "Žurnal 242 - sunčane pruge" u režiji Nike Autor, "Heimatfilm" Mariona Kelmana, "I tamo sam bio" Korine Švingruber Ilić, "Odsjaj prošlosti" čiji je reditelj Neritan Zinxhiria i "Drvodelja" koji potpisuje iranski reditelj Xelil Sehragerd. U Studentskoj selekciji u amfiteatru dvorane "Park" od 21 čas biće prikazani filmovi: "Hrana za golubove" Milice Spasojević, "Premalo svega" Katje Predan, "Razglednice mojoj majci" Maje Janković, "Stranac" Milorana Milatovića, "Zanzibar 4K kolorizovano" Lee Tošić i u vantakmičarskoj selekciji će biti prikazan film "Majčino mlijeko" koji potpisuje Isaac Knights-Washbourn".