Film o grofu Savi Lukinom Vladislaviću Raguzinskom prikazan na Festivalu "Ćirilicom"

Publika je na festivalu "Ćirilicom" u Budvi imala priliku da se upozna sa životom Save Vladislavića Raguzinskog kroz film "Diplomata Petra Prvog Velikog - Sava Vladislavić Raguzinski"

3796 pregleda5 komentar(a)
Detalj sa projekcije, Foto: Festival Ćirilicom

Projekcijom dokumentarnog filma o grofu Savi Lukinom Vladislaviću Raguzinskom (1669 – 1738) sinoć je na Trgu između crkava u Starom gradu u Budvi nastavljen osmi Festival "Ćirilicom".

Prije projekcije filma "Diplomata Petra Prvog Velikog – Sava Vladislavić Raguzinski", koji je nastao u produkciji Radio Televizije Srbije, režiserka i izvršna producentkinja Slavica Stefanović i koautor izložbe koja je prethodila filmu, Branko Vukomanović, koji je i grofov potomak, upoznali su prisutne sa osnovnim detaljima iz života, rada i zaostavštine ove znamenite, doskoro i zaboravljene ličnosti.

Režiserka Stefanović istakla je da je u ovom dokumentarno-umjetničkom zapisu pokušala da postavi biografiju od materijala koji je imala. Kako je naglasila, nema mnogo "živog materijala", postoje određena dokumenta, fotografije artifakata, novinski članci, a jednom prilikom uspjeli su da snime imanje porodice Vladislavić koje se nalazi u Jaseniku. Bez namjere da prepričava film, uoči projekcije podijelila je sa publikom neke od interesantnih detalja iz biografije Save Vladislavića Raguzinskog.

"1703. godine, kada ga je grof Apraksin, koji je bio ujak cara Petra Prvog Velikog, predstavio caru, rekao je za Savu: Odlikuje ga velika pobožnost, njegovim srcem upravlja Bog. Antonio Vivaldi koji je takođe želio da izrazi zahvalnost Savi Vladislaviću, jer mu je Sava pomogao u trenutku kada mu je to bilo jako važno i kada je bio skrenut sa venecijanske kulturne scene, Sava mu je dao svoju palatu i pomogao mu da izvede operu 'Istina u iskušenju'. I šta je rekao Vivaldi: Pored toga što je bio diplomata cara Petra Prvog, njega karakteriše miran um i plemeniti duh. Još jedna interesantna priča je da je bez njega pitanje da li bi se rodio Aleksandar Sergejevič Puškin. Kada je Sava bio u Carigradu na aukciji robova, vidio je nekoliko dječaka i riješio da ih povede sa sobom kod cara Petra. I jedan od tih dječaka je osvojio, zaista šarmirao cara i on je odlučio da ga usvoji. On se zvao Avram, on mu je dao ime Hanibal, po vojskovođi Hanibalu jer je car jako cijenio kartaginsku civilizaciju. Dao mu je i svoje međuime Petrovič, tako da se on zove Avram Petrovič Hanibal. Car mu je omogućio da se školuje i cijelog života ostane zahvalan i lojalan caru i doživio je veliku starost. On se, u stvari, oženio prvo jednom Grkinjom, a potom plemenitom ruskinjom. Iz tog braka je rođen njegov drugi sin koji je dobio ćerku koja je rodila Aleksandra Sergejeviča Puškina“, istakla je Stefanović.

Autor izložbe na osnovu koje je nastao film, Branko Vukomanović, potomak grofa Raguzinskog, osvrnuo se na vezu između Svetog Save i Save Lukinog Vladislavića.

On je posebno izrazio zadovoljstvo što o ovoj temi govori u neposrednoj blizini crkve Svetog Save Osvećenog, koji je u ranohrišćanskom periodu najavio kasniju veliku misiju Svetog Save, prvog arhiepiskopa i prosvetitelja srpskog, ali i u blizini hrama Svete Trojice. Kako je naglasio, Sveti Sava je iz Budve krenuo za Svetu zemlju, a Trojčindan ima posebno mjesto kada su u pitanju važne odluke koje su donosili i car Petar Veliki i Sava Vladislavić.

Detalj sa projekcijefoto: Festival Ćirilicom

"Rođen je na Svetoga Savu 1669. godine, krstio ga je imenom Sava Sveti Vasilije Ostroški, njegov čitav životni put je bio time predodređen. Naši preci su bili duboko svjesni tog zavještanja i sve radili planski, duboko promišljeno. Sveti Sava nije otišao tek tako u manastir Svetog Save Osvećenog i na Hristov grob, to su višegodišnji temeljni planovi. Kao što je radio Sveti Sava, tako je radio car Petar Veliki, a tako je radio i njegova desna ruka Sava Vladislavić. Sa ove druge strane, nalazi se hram Svete Trojice. Car Petar na Svetu Trojicu osniva Sankt Peterburg. Nimalo slučajno, oni su sve duboko promišljali i ništa nije bilo prepušteno slučaju. Zašto na Svetu Trojicu? Car Petar je imao u vidu da stvara prijestonicu nove ruske imperije i želio je da tom prestonom gradu obezbijedi vječni nebeski blagoslov. Car Petar osniva Sankt Peterburg i posvećuje ga Svetom Petru. Njegova desna ruka Sava Vladislavić na Svetu Trojicu, ali 1727. godine, osniva grad na granici sa Kinom i naziva ga Trojickosavsk – to 'trojicko' po Svetoj Trojici, a 'savsk' po Svetom Savi srpskom. To je jedini grad u istoriji koji je posvećen Svetom Savi srpskom, mi ga nemamo ovdje. I kao što su naši sveti i mudri preci radili sve planski, duboko promišljeno, na jako visokom nivou, tako vjerujem da ćemo u ovoj epohi zavještanja naših predaka takođe živjeti i mi. Ovaj film govori o čovjeku koji je vratio svetosavlje u Rusiju, a nama podario veličanstveno zavještanje za vjeki vjekov“, kazao je Vukomanović.

Razgovor je moderirala Stanka Rađenović Stanojević iz Narodne biblioteke Budve.

Uslijedila je projekcija filma "Diplomata Petra Prvog Velikog – Sava Vladislavić Raguzinski", u kojem su široj javnosti predstavljeni lik i djelo ovog velikog diplomate, njegovo četvorostruko plemstvo, zasluge u doba Poltavske bitke nakon koje Švedska prestaje da bude velika sila, doprinos postizanju i efektima Prutskog mira između Rusa i Osmanlija. Takođe, ukazano je na Savinu ulogu u diplomatskoj misiji u Rimu gdje je pripremao konkordat, te na misiju u Aziji i angažovanje na razgraničenju između ruskog i kineskog carstva. Posebno je važno istaći da je Sava Vladislavić formirao rusku spoljnu obavještajnu službu.

Osmi Festival "Ćirilicom" biće nastavljen večeras od 21 sat na Trgu između crkava Okruglim stolom na temu „Pojam roda“ o čemu će govoriti Marija Stajić, Miša Đurković i Miloš Kovačević.

Festival "Ćirilicom" do 14. septembra organizuju Narodna biblioteka Budve i Udruženje izdavača i knjižara Crne Gore, uz podršku Opštine Budva, Turističke organizacije opštine Budva i Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore.