Bertanjoli: Bez Montepranza nema trgovine

Manjinski akcionari Montepranza suprotstaviće se kompenzaciji zbog poreskog duga

5296 pregleda1 komentar(a)
Vrijedna imovina Montepranza kod aerodroma, Foto: Dopisnik

Predstavnici manjinskih akcionara kompanije Montepranzo-Bokaprodukt iz Tivta, koja ima milionske poreske dugove prema Opštini Tivat, suprotstaviće se inicijativi lokalnih vlasti da se taj dug naplati tako da Opštini država koja je većinski vlasnik Montepranza ustupi adekvatnu površinu zemljišta u kompleksu nekadašnjeg poljoprivednog dobra u blizini tivatskog aerodroma.

Manjinski akcionari kompanije koja godinama ne obavlja ikakvu privrednu djelatnost, “Vijestima” su saopštili da se odluka o eventualnoj kompenzaciji poreskog duga ustupanjem dijela imovine te firme Opštini nikako ne može izvesti bez razmatranja na Skupštini akcionara.

Montepranzo posjeduje preko milion kvadrata zemljišta u blizini aerodroma, koje se već decenijama ne koristi. Na posljednji dan prošle godine Montepranzo je Tivtu dugovao 8.985.113 eura po osnovu poreza na nepokretnosti, a u međuvremenu se taj dug povećao na preko 10 miliona eura.

Za sada, međutim, nema većih pomaka jer se Vlada premijera Milojka Spajića u najvećoj mjeri “pravi gluva” za zahtjeve Opštine kojoj bi preuzimanjem naplatila potraživanja i ujedno obezbijedila gradu prijeko potrebno novo zemljište i prostor za izgradnju i razvoj novih javnih sadržaja i infrastrukturnih objekata.

Na tom prostoru lokalna vlast u skladu sa važećom prostorno-planskom dokumentacijom, namjerava da napravi novi veliki gradski sportsko-rekreativni kompleks sa novim fudbalskim stadinom, zatvorenim bazenom, nizom terena za druge sportove i pratećim ugostiteljsko-uslužnim objektima, a čime bi Tivat dobio novu razvojnu perspektivu u oblasti sportskog turizma što bi uticalo na smanjenje sezonalnosti ovdašnje turističke privrede.

Istovremeno, na dijelu kompleksa Montepranza Opština bi dobila i sada potpuno joj nedostajući prostor za izgradnju nekih manjih lokalnih komunalnih i infrastrukturnih objekata koji već duže vrijeme manjkaju gradu.

“Mišljenja smo da prema važećem zakonodavstvu, Opština ne može jednostrano oduzeti zemljište akcionarskog društva bez odgovarajućeg pravnog postupka i saglasnosti akcionara. Takve odluke u vezi sa imovinom akcionarskog društva obično spadaju pod nadležnost Skupštine akcionara, posebno ako se radi o značajnoj imovini kao što je zemljište. Ne treba zaboraviti da je većinski vlasnik Montepranza Investiciono razvojni fond koji ima 51,4 odsto, tu je Fond PIO sa 17,7, a onda manjinski akcionari koje ja zastupam i imaju oko 14 odsto, te ostali akcionari”, kazao je “Viijestima” predstavnik manjinskih akcionara Marko Bertanjoli.

On nije negirao činjenicu da Montepranzo ima milionske dugove za porez, ali je naglasio da se to ne može uraditi pukim preuzimanjem imovine kompanije bez saglasnosti svih njenih akcionara.

Manjinski akcionari dovode u pitanje i procjenu vrijednosti zemljišta Montepranza koju je nedavno uradila Uprava za nekretnine kada je prije par godina toj kompaniji država ekspropiisala nešto preko 67.000 kvadrata uz Jadransku magistralu radi njenog širenja u bulevar, plaćajući je po cijeni od 31 euro za kvadrat.

“Postoje određene situacije u kojima država ili opština mogu preuzeti zemljište, ali to se obično radi putem eksproprijacije i zahtijeva odgovarajući pravni proces i naknadu vlasnicima. Eksproprijacija se sprovodi samo u slučaju kada je to u javnom interesu, a čak i tada potrebna je saglasnost odgovarajućih tijela, sudski procesi, i naknada tržišne vrijednosti zemljišta. Ako Opština želi da preuzme zemljište koje pripada akcionarskom društvu, mora se ili dogovoriti sa akcionarima kroz Skupštinu akcionara ili inicirati zakonski postupak eksproprijacije, uz sve zakonske uslove i prava vlasnika”, poručio je Bertanjoli.

Najavio je da će manjinski akcionari “veoma brzo” inicirati izradu nove procjene vrijednosti zemljišta.

“Iniciraćemo i da se sazove redovna Skupština akcionara koja je inače, trebalo da bude održana do 30. juna tekuće godine, kako bi se na njoj izabrao novi Odbor direktora i usvojili finansijski izvještaji. Ovog puta ćemo biti decidni da u novom sazivu Odbora direktora i mi imamo svog predstavnika (iako smo to već tražili par puta), a sve sa ciljem bolje uključenosti u konstituisanje poslovne politike Društva, donošenje odluka, a u krajnjem i zaštiti svog kapitala”, naveo je Bertanjoli.

Istakao je da su vlasnici 14 odsto akcija “prije par dana, a shodno članu 125 Zakona o privrednim društvima, uveli eksperta da ispita dosadašnje poslovanje Društva i način kako su do sada rađene određene stvari”.

“Par zadnjih godina smo pokušavali da ostvarimo kontakt sa većinskim vlasnikom Investiciono razvojnim fondom, ali bez mnogo uspjeha i bez konkretnih rezultata”, kazao je Bertanjoli.