Makron: Ne dijelimo lekcije Srbiji oko sankcija Rusiji, Vučić donio veoma hrabre odluke

Ja neću definisati šta radi predsjednik Srbije, to je na njemu. Jeste bio ovdje predsednik Si, ali je on ovdje došao iz Francuske. Mislim da je dobro da imate posjetu kineskog predsjednika, Kina je veliki strateški partner"

8212 pregleda7 komentar(a)
Foto: Reuters

Predsjednik Francuske Emanuel Makron izjavio je večeras u Beogradu da Pariz ne dijeli nikakve lekcije Srbiji zbog neuvođenja sankcija Moskvi jer još nije članica Evropske unije (EU) i ukazao da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić donio "veoma hrabre odluke" u vezi sa ratom u Ukrajini.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare poslije sastanka sa Vučićem i razmjene 12 potpisanih bilateralnih dokumenata, Makron je rekao da bi on ukazao da nije u redu nepridruživanje sankcijama EU protiv Rusije da je Srbija članica Unije.

"Ali Srbija nije u EU, suverena je i donosi tu odluku sama. I to je veoma dobro. Ovdje sam takođe primijetio da je predsjednik Vučić donio veoma hrabre odluke u vezi sa ratom u Ukrajini - humanitarna pitanja, municija, odbrana", kazao je Makron.

Upitan da prokomentariše geopolitičku poziciju Srbije, imajući u vidu da je u maju u Beogradu bio predsjednik Kine Si Đinping, a potom u julu njemački kancelar Olaf Šolc, Makron je rekao da Vučić "ima legitimitet da suvereno odlučuje sa kim želi da sarađuje i da ide napred" i da "nije na Francuskoj da komentariše te odluke".

"Ima jedna osoba koja ima legitimitet da radi na tome, a to je predsjednik Srbije. Ja neću definisati šta radi predsjednik Srbije, to je na njemu. Jeste bio ovdje predsednik Si, ali je on ovdje došao iz Francuske. Mislim da je dobro da imate posjetu kineskog predsjednika, Kina je veliki strateški partner", kazao je Makron.

Makron je rekao i da je "dobra geopolitika Srbije ona koja je u službi interesa srpskog naroda".

"Ja mogu da govorim o interesu Francuske - to je da Srbija radi što je moguće više sa Evropom. Ako želim da imam suverenu, autonomnu i jaku Evropu, koja bolje kontroliše svoju energetsku politiku i migracije, koja je bezbjedna i manje zavisna od raznih partnerstva, onda treba da imamo partnerstvo sa onima sa kojima dijelimo prostor", naveo je.

On je rekao i da Francuska "želi da se više radi na tome da Srbija bude dio Evrope".

"To radimo kao danas, putem bilateralnih partnerstava. Time jačamo naše veze i zajedničku viziju. I onda smo zavisni jedni od drugih i manje zavisni od onih koji su dalje od nas", kazao je Makron.

Predsjednik Francuske je rekao i da EU mora da pojednostavi svoja pravila i da bude manje birokratska.

"Moramo da reformišemo EU i istovremeno da je proširimo. To uključuje partnere sa Zapadnog Balkana, a tu je prvo Srbija", naveo je Makron.

Predstavnici Srbije i Francuske večeras su razmjenili 12 potpisanih bilateralnih dokumenata, među kojima je i ugovor o nabavci 12 francuskih višenamenskih borbenih aviona "rafal".

Taj ugovor Makron je opisao kao istorijski sporazum i "stratešku promjenu" koja će doprinijeti miru u Evropi i regionalnoj integraciji, budući da su u "Rafal klubu" i Grčka i Hrvatska.

"Istorijski sporazum i strateška promjena koja doprinosu miru u Evropi"

Ugovor kojim Srbija kupuje 12 novih francuskih višenamjenskih borbenih aviona "rafal" predstavlja istorijski sporazum i stratešku promjenu koja će doprinijeti miru u Evropi, rekao je Makron.

Na pitanje koje garancije je dobio od partnera iz Srbije da neće biti transfera tehnologije prema Rusiji u vezi sa avionima "rafal" i da Beograd neće vršiti pritisak na druge u regionu poput Kosova, Makron je kazao da "vidi da puno ljudi zamjera Srbiji što ima partnerstvo sa Rusijom ili sa Kinom, ali da sada ima i sa Francuskom".

"To je zaista jako velika promjena. Ja poštujem suverenitet Srbije i poštujem partnerstvo i sa drugim zemljama, ali to je strateška promjena koju treba naglasiti jer predstavlja veliku hrabrost. Ovo je velika šansa za Evropu i pokazatelj evropskog duha", naveo je Makron.

Makron je rekao da francuska grupa Daso aviasion, čiji je izvršni direktor Erik Trapije potpisao ugovor o "rafalima" sa ministrom odbrane Srbije Bratislavom Gašićem, "uvijek stavlja (u ugovor) garancije kako bi sačuvala svoju intelektualnu svojinu, vještine i znanja".

"Budite sigurni da smo sve radili onako kako treba, kao i sa drugim zemljama što smo radili. Garancije postoje i ja imam povjerenje da će ono što smo definisali zajedno tako i biti", kazao je Makron.