Milatović: Treba da postoji politička odgovornost za antidržavno i antievropsko ponašanje

"Što prije prestane takvo ponašanje - to ćemo brže napredovati ka Evropskoj uniji, a čini mi se da trenutno od strane ključnih političkih aktera u Crnoj Gori nema dovoljno svijesti o takvoj vrsti potrebe", kazao je predsjednik države nakon sastanka sa predsjednicom Evropske komisije

12064 pregleda33 komentar(a)
Milatović i Fon der Lajen, Foto: Kancelarija za odnose s javnošću Predsjednika Crne Gore

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović poručio je da treba da postoji politička odgovornost zbog toga što se, kako je ocijenio, država već udaljila ili je "makar usporila" na evropskom putu.

On se, na marginama bezbjednosnog foruma GLOBSEC u Pragu, sastao sa predsjednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen. Kazao je da su se složili da Crna Gora ne smije propustiti trenutak da ubrza svoj evropski put.

“Mislim da je sastanak bio jako sadržajan, vrlo otvoren, to je već deseti put da se gospođa Fon der Lajen i ja sastajemo, tako da smo već izgradili jedan odnos povjerenja i međusobnog uvažavanja i poštovanja. Razgovarali smo o trenutku u kome se Crna Gora sada nalazi, o momentu koji postoji u Briselu u smislu našeg ubrzanog evropskog puta, i složili smo se da zaista ovaj trenutak ne smijemo propustiti. Mislim da je to vrlo važno i da to naša javnost dodatno treba da razumije", kazao je Milatović, kako je saopštio njegov kabinet.

Rekao je da su razgovarali i o "brojnim izazovima" koji postoje na tom putu, o urušenim odnosima sa Hrvatskom.

"Nažalost, moram da kažem da to nije dobro, da određeni postupci čiji smo bili svjedoci u proteklih par mjeseci su narušili naše dobrosusjedske odnose s Hrvatskom i mislim da to nije dobar put naprijed", dodao je.

Milatović je naveo da su razgovarali i o brojnim izazovima u dijelu "dodatne politizacije naše javne administracije".

"Ovdje prije svega mislim na Zakon o obrazovanju kojim se izbor direktora u školama opet stavlja u ruke ministra, Zakon o unutrašnjim poslovima gdje se dodatno zapošljavanje u Ministarstvu unutrašnjih poslova i policiji diskreciono daje na odlučivanje ministru. Takođe, o stanju u javnom servisu, o Zakonu o RTCG-u, o Zakonu o inspekcijskim poslovima, zaista o jednoj lošoj praksi antievropskog donošenja zakona bez javnih konsultacija, koji je trenutno na sceni u Crnoj Gori. Takvo ponašanje nije dobro, ono je antidržavno i antievropsko. I što prije takvo ponašanje prestane, to ćemo brže napredovati ka Evropskoj uniji”, poručio je Milatović nakon sastanka.

On je kazao da je najveća bojazan da se država, zbog pomenutih izazova udaljila ili makar usporila na evropskom putu.

„Mislim da za to treba da postoji jedna politička odgovornost u zemlji. ko je odgovoran u Crnoj Gori za narušavanje dobrosusjedskih odnosa sa zemljom članicom EU? To javnost mora da dobije odgovor. Ko je takođe odgovoran u Crnoj Gori za donošenje zakona protivno i suprotno evropskoj praksi, bez javnih konsultacija, bez konsultacija sa Evropskom komsijom koji kao takvi dodatno politizuju našu javnu upravu? Ja mislim da je to pogrešno i upravo zato kažem: što prije prestane takvo ponašanje - to ćemo brže napredovati ka Evropskoj uniji, a čini mi se da trenutno od strane ključnih političkih aktera u Crnoj Gori nema dovoljno svijesti o takvoj vrsti potrebe“, zaključio je Milatović.