Ni ružičaste ni plave: Nova čarka u italijanskom kulturnom ratu zbog jednoobraznih školskih kecelja
Odluka jednog vrtića da uvede uniseks uniforme izazvala je novi sukob u kulturološkom ratu u Italiji
Najnoviji sukob u italijanskom kulturološkom ratu izbio je zbog odluke jednog vrtića da uvede politiku uniseks školskih uniformi, umjesto tradicionalnih ružičastih za djevojčice i plavih za dječake, u ime inkluzivnosti i rodne ravnopravnosti. Vrtić u Saliće Salentinu, malom gradu u jugoistočnom regionu Apulje, saopštio je da će od djece tražiti da nose zelene kecelje.
Cilj ove mjere, usvojene krajem jula, jeste “da se njeguje otvoreniji i inkluzivniji način razmišljanja i budući građani pripreme na rodne razlike”, navela je škola na svom sajtu.
Odluka je razbijesnela članove stranke Braća Italije premijerke Đorđe Meloni, koja kritikuje prava LGBT zajednice i vodi kampanju protiv onoga što nazivaju “LGBT lobijem”.
“Dosta sa ovim ludilom! Ruke dalje od naše djece! Držite rodnu teoriju van naših škola”, napisao je zamjenik ministra saobraćaja Galeako Binjami ranije ove nedjelje na Fejsbuku.
Termin “rodna teorija” često se koristi za diskreditovanje akademskih studija ili politika koje dovode u pitanje tradicionalne pojmove muževnosti i ženstvenosti, ili tvrde da rodni identiteti nisu fiksni.
Opoziciona stranka lijevog centra Demokratska partija (PD) optužila je vladajuću stranku da je “pokrenula još jednu besmislenu krstašku kampanju” zbog kecelja i da zadire u slobodu škola da same donose svoje politike. Školske uniforme nijesu obavezne u Italiji, a škole imaju slobodu da odluče da li će ih uvesti.
“U normalnoj zemlji odabir boje kecelja u vrtiću sigurno ne bi trebalo da bude vijest. Ali naša očigledno nije ‘normalna’ zemlja,” izjavili su u saopštenju poslanici PD-a Ilenija Malavaci i Klaudio Stefanaci.
Direktor škole, Mikele Sera, umanjio je značaj spora, rekavši da je pozitivno voditi raspravu o obrazovanju i inkluzivnosti, na bilo koji način.
“Ne bih to nazvao kontroverzom, mislim da su ovo normalna zapažanja i sumnje koje su razumljive, jer je ovo nova mjera”, rekao je on za Rojters u petak.
Italija je rangirana na 13. mjestu od 27 zemalja u najnovijem godišnjem indeksu Evropskog instituta za rodnu ravnopravnost, agencije Evropske unije koja prati napredak zemalja članica prema ravnopravnosti muškaraca i žena.
Rezultat Italije bio je 68,2, u poređenju sa prosjekom EU od 70,2 i najvišim rezultatom od 82,2 koji je postigla Švedska. Međutim, u izvještaju se navodi da je Italija ostvarila najveći napredak u skoru u cijeloj EU od 2010. godine, zahvaljujući značajno većoj zastupljenosti žena na pozicijama moći.
( N.B. )