Bivši pripadnik Crvenih brigada uhapšen u Argentini nakon četiri decenije bjekstva
Bertulaci je bio u centru složene pravne situacije koja mu je omogućila da živi kao slobodan čovjek uprkos tome što je bio tražen u Italiji i što su svi znali gdje se nalazi
Policija u Argentini je uhapsila bivšeg člana Crvenih brigada koji je proveo više od 40 godina bježeći od pravde u Italiji, gdje je optužen za više zločina, uključujući otmicu i kriminalno udruživanje, koje je navodno počinio kao pripadnik ekstremno lijeve gerilske grupe.
Leonardo Bertulaci je godinama živio u Argentini kao izbjeglica, što je status koji je izgubio pod administracijom radikalno desnog predsjednika zemlje Havijera Mileija. Prethodno je bio osuđen u odsustvu na 27 godina zatvora, a italijanski policajci su bili prisutni u Buenos Airesu tokom njegovog hapšenja, prenosi Gardijan.
Crvene brigade su bile odgovorne za desetine smrti u nasilnim napadima tokom Italijanskih "Olovnih godina" 70-ih i 80-ih, uključujući otmicu i ubistvo bivšeg italijanskog premijera Alda Mora.
"Bertulaci je odgovoran za zločine koji su potkopali demokratske vrednosti i živote mnogih žrtava", navela je argentinska vlada u saopštenju.
Budući da je bio bjegunac od 1980. godine, Bertulaci je proglašen krivim za učešće u otmici pomorskog inženjera Pjera Koste u Đenovi u januaru 1977. Kosta, član jedne od najbogatijih đenovskih porodica koje se bave brodogradnjom, otet je pored svog doma u Kasteletu, kada su ga dvojica naoružanih muškaraca uhvatili i gurnuli na suvozačevo sedište "fiata 132".
Prvobitno je tražen otkup od 10 milijardi lira, ali su pregovori sa porodicom Kosta doveli do smanjenja zahteva na 1,5 milijardi lira. Otkup je plaćen, a Kosta je oslobođen početkom aprila 1977.
Prema riječima istražitelja, otmica Koste imala je za cilj pribavljanje finansijskih sredstava za terorističke aktivnosti; navodno je 50 miliona lira korišćeno za kupovinu stana u Rimu gdje je Moro bio zarobljen tokom svoje otmice. Moro je pronađen 1978. u prtljažniku automobila parkiranog u Rimu 55 dana nakon njegove otmice.
Bertulaci je bio u centru složene pravne situacije koja mu je omogućila da živi kao slobodan čovjek uprkos tome što je bio tražen u Italiji i što su svi znali gdje se nalazi. Uhapšen je 2002. godine u Buenos Airesu nakon zajedničke istrage sa Interpolom, ali je pušten osam mjeseci kasnije jer mu se u Italiji sudilo u odsustvu, što je spriječilo njegovu ekstradiciju.
Vlada italijanskog premijera Đorđe Meloni pozdravila je vijest o njegovom hapšenju.
“Hapšenje bjegunaca iz Crvenih brigada bilo je omogućeno intenzivnom i plodonosnom saradnjom između italijanskih pravosudnih vlasti, argentinskih zvaničnika i Interpola”, navodi se u njenom saopštenju.
Italijanske vlasti ne očekuju njegov neposredan povratak u Italiju. Bertulacijevi advokati su podnijeli žalbu na odluku argentinske komisije za izbjeglice da mu oduzme status izbjeglice, a čak i ako žalba bude odbijena, proces ekstradicije bi mogao biti produžen.
( S.S. )