Ukazali na važnost rješavanja pravnog statusa i lične dokumentacije osoba u riziku od apatridije
Šef kancelarije UNHCR-a u Crnoj Gori Žan-Iv Bušardi i supruga predsjednika Crne Gore Milena Milatović posjetili Vrela Ribnička
Agencija Ujedinjenih nacija UNHCR u Crnoj Gori i supruga predsjednika Crne Gore Milena Milatović, uz podršku predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića, iskazali su solidarnost sa osobama u riziku od apatridije tokom zajedničke posjete Vrelima Ribničkim u Podgorici.
"Posjeta je imala za cilj podizanje svijesti o izazovima sa kojima se suočavaju porodice čiji članovi nemaju ličnu dokumentaciju niti regulisan pravni status u Crnoj Gori, te o nephodnosti rješavanja tog pitanja koje lišava lica u riziku od apatridije pristupa osnovim ljudskim pravima kao što su školovanje, zdravstvo ili drugim javnim servisima. Poseban fokus posjete je bio na položaju žena i djece, kao posebno ugroženim osobama u okviru ove populacije", saopštila je Kancelarija za odnose s javnošću Predsjednika Crne Gore.
Kako se navodi, većina lica u riziku od apatridije u Crnoj Gori pripada romskoj i egipćanskoj populaciji. "Osobe u riziku od apatridije ili apatridi suočavaju se sa velikim preprekama u ostvarivanju osnovnih ljudskih prava upravo zbog nepostojanja pravnog identiteta. Apatridija često može imati razoran uticaj na mlade ljude i može se prenijeti s roditelja na djecu, zarobljavajući cijele generacije u pravnom limbu", dodaje se.
Zbog toga, kako se ističe, dobijanje ličnih dokumenata predstavlja prekretnicu za normalan život.
„Djeca bez državljanstva ili ličnih dokumenata žive u svijetu u kojem njihov status duboko utiče na njihovu sposobnost da uče, rastu i ostvaruju svoje ambicije i snove za budućnost. Neriješen pravni status ne samo da im uskraćuje prava, već i značajno povećava rizik od diskriminacije i naglašava socio-ekonomsku ranjivost. U tom smislu, saradnja sa suprugom predsjednika Crne Gore nemjerljivo pomaže da se ukaže na neophodnost saradnje svih aktera u društvu kako bi ova djeca i njihovi najbliži mogli biti ravnopravni članovi zajednice”, rekao je Žan-Iv Bušardi, šef kancelarije UNHCR-a u Crnoj Gori.
Saradnja između UNHCR-a i relevantnih aktera u crnogorskom društvu predstavlja pozitivan primjer kako strateška partnerstva mogu značajno unaprijediti živote ranjive djece, dodaje se u saopštenju.
Supruga predsjednika Crne Gore Milena Milatović izrazila je svoju posvećenost ovoj inicijativi i naglasila da smo svi odgovorni da osiguramo da nijedno dijete u Crnoj Gori ne bude lišeno osnovnih prava zbog nedostatka dokumentacije.
“Pružanje ličnih dokumenata djeci i njihovim porodicama nije samo administrativni korak, već ključan čin pravde i humanosti. Bez pravnog identiteta, ova djeca su praktično nevidljiva u našem društvu, lišena mogućnosti koje su drugima dostupne. Naša dužnost je da stvorimo društvo u kojem će sva djeca imati jednake šanse za dostojanstven život, uspjeh i sreću”, poručila je Milatović.
Uprkos brojnim dostignućima i napretku, kako se navodi, više od 400 osoba u Crnoj Gori ostaje u riziku od apatridije, od čega su više od 55 odsto djeca.
"Zajednički napori UNHCR-a sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, diplomatsko-konzularnim predstavništvima susjednih zemalja, te nevladinim organizacijama i ostalim relevantnim partnerima imaju za cilj pružanje ciljane podrške za regulisanje pravnog statusa, prvenstveno kroz pružanje besplatne pravne pomoći, finansijske pomoći i administrativne podrške", zaključuje se u saopštenju.
( B.H. )