Akt je kamen kušnje za svakoga slikara

"Žensko tijelo u ogledalu slike", nova knjiga Dimitrija Popovića, pisana je metodološki dosljedno, precizno i sustavno. Popovićeve su interpretacije zanimljive i inspirativne. Autor se suvereno kreće kroz meandre likovne povijesti

2662 pregleda2 komentar(a)
Sa promocije u foajeu Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu, Foto: Privatna arhiva

Knjiga tematizira načine i modele prikazivanja ženskoga tijela u slikarstvu. Akt je konstanta u slikarstvu, umjetnički izazov od samih početaka slikarske umjetnosti. Akt možemo nazvati velikim označiteljem u koga su različita razdoblja utiskivala svoja značenja i stilske osobine. Popratni tekst Dimitrija Popovića čine interdisciplinarne kulturološko-sociološke studije o fenomenu koncentracije na žensko tijelo u likovnoj umjetnosti u dugom vremenskom rasponu - od renesansnoga slikarstva (Botticelli, Rafael, Michelangelo, Tizian), preko baroka (Caravaggio, Reni, Rembrandt, Rubens), povijesnih avangardi 20. stoljeća (Gauguin, Munch, Picasso, Modigliani, Dali, Magritte), sve do suvremene umjetnosti i popularne kulture (Warhol, Newton, Koons).

Prikazi ženskoga tijela okupljeni su oko tematskih cjelina s obzirom na objekt interesa/analize. Prva velika cjelina odnosi se na mitske teme. Analiziraju se različiti načini prikaza figure Venere: primjerice neoplatonistička Botticellijeva slika “Rađanje Venere”, Giorgioneovo harmoniziranja tijela i prirode na “Usnuloj Venera” ili Velasquezova sofisticirano preciozna “Venera pred ogledalom”. U idućim cjelinama analiziraju se slikarske emanacije ženskih figura Danaje (Rembrandt, Klimt), Suzane (Tintoretto, Gentileschi), Eve (Michelangelo, Masaccio, Durer) ili Kleopatre (Reni, Cagnacci). Uz reprodukcije djela slavnih slikara autor dodaje i svoje slike nastale kao rezultat intermedijalnog dijaloga i vlastitog priloga zadanoj temi.

Nesumnjiv je društveni interes za djelo Dimitrija Popovića. Obrađujući intrigantnu temu, autor pokazuje da slikarska fascincija ženskim tijelom otkriva ne samo duboka stvaralačka nagnuća nego često i neke potisnute traume i komplekse u muškom doživljaju žene. Popović je kao slikar uvijek pokazivao izrazito intelektualne sklonosti i u svojim se djelima snažno oslanjao na kulturnu memoriju, kako daleke prošlosti tako i suvremenosti. Slikarstvo je za njega forma mentis, što pokazuje i u svojim kulturološkim analizama.

foto: Privatna arhiva

Knjiga je pisana metodološki dosljedno, precizno i sustavno. Popovićeve su interpretacije zanimljive i inspirativne. Autor se suvereno kreće kroz meandre likovne povijesti i znalački tumači kreacije koje najbolje ilustriraju temu fascinacije ženskim tijelom. Kao predlošci za analizu poslužila su kanonska djela starih majstora, ali i prvaka europske avangarde, s posebnim akcentom na heretičke geste i popularno-kulturne fenomene povezane s temom (npr. Cicciolina i profanacija ženskog tijela). Analizirane su i slike hrvatskih umjetnika, poput Miroslava Kraljevića ili Miljenka Stančića.

Paralelno, uz analizu klasičnih djela iz povijesti slikarstva, Popović se osvrće i na svoje radove na istu temu, a posrijedi su djela koja često izravno dijalogiziraju s tuđim iskustvima. Popovićeve uzore možemo odmah primijetiti jer se radi o izboru po načelu sličnosti ili iskustvu bliskosti. Sva analizirana djela ujedno su i reproducirana u knjizi.

Performans “Projekcija žive slike”foto: Privatna arhiva

Djelo je pisano pristupačnim jezikom i stilom, ali po najvišim standardima u području povijesti umjetnosti. Autor pokazuje zavidno poznavanje grčke mitologije, starozavjetnih legendi i kršćanske povijesti što mu omogućuje široke tematske protege i duboke uvide. Dobro upućen u povijest umjetnosti, ali i suvremene kulturne teorije, autor je svoje teze o ženskom tijelu u povijesti slikarstva eksplicirao svestrano i argumentirano.

Iako je o ženskom tijelu u slikarstvu pisano razmjerno često, ovo je prvo sustavno i analitički elaborirano djelo o toj temi u Hrvatskoj. Na pomno odabranim primjerima Dimitrije Popović pokušava odgovoriti na ključno pitanje: zašto je akt kamen kušnje za svakoga slikara i zašto je tako produktivan pokretač umjetničke kreacije. Prateći različite prikaze ženskog tijela kroz vrijeme, autor ispisuje pravu malu povijest slikarstva od renesanse do danas.

Na promociji održan je performans u kom je učestvovala Lucija Begićfoto: Privatna arhiva

Većini poklonika umjetnosti Dimitrija Popovića poznato je da on nije samo slikar nego i pisac, autor nekoliko zapaženih romana i knjiga esejističkoga karaktera. U knjizi Žensko tijelo u ogledalu slike autor dokazuje i svoju kritičku kompetenciju i interpretacijsku domišljatost.