Raste prezir prema Palestinskoj upravi na Zapadnoj obali, kao i privlačnost ideje o oružanom otporu

Vojska i doseljenici ubili su na Zapadnoj obali 600 Palestinaca od početka rata u Gazi, dok je lokalna policija bila nespremne i nemoćna da zaštiti stanovništvo. Zbog toga su stanovnicima te teritorije militanti sa oružjem inspirativniji od sveprisutnog osjećaja nemoći

1986 pregleda2 komentar(a)
Čovjek stoji pored oklopnog vozila tokom izraelske racije u Dženinu, Foto: REUTERS

Posljednja tri dana izraelske snage sprovode opsežne vojne operacije širom Zapadne obale, koje uključuju masovna hapšenja i ciljana ubistva. Dok je kampanja na Zapadnoj obali zamišljena kao pokazivanje odlučnosti, ona je takođe istakla koliko su izraelske snage iscrpljene i koliko su daleko od postizanja primarnog ratnog cilja - uništenja Hamasa politički i vojno, prenosi Gardijan.

U isto vrijeme, Zapadnoj obali raste prezir Palestinaca prema Palestinskoj upravi za koju mnogi tvrde da je ili nesposobna ili sarađuje sa vladom izraelskog premijera Benjamina Netanjahua.

Palestinska narodna samouprava je vladino tijelo kojim upravlja Fatah, koji vrši djelimičnu civilnu kontrolu nad oblastima Zapadne obale, kao posljedica sporazuma iz Osla iz 1993-1995.

Nakon više od 10 mjeseci bombardovanja Gaze, koje je izazvalo masovne civilne žrtve, Hamas i dalje funkcioniše kao gerilska snaga na toj teritoriji, a njegova popularnost, kao i privlačnost oružane akcije uopšte, raste širom Zapadne obale.

"Ovo nije kraj otpora. Ovo je samo početak i uvući će cijeli region", upozorio je Abu Asad, koji je u izbjegličkom kampu Kalandija razgovarao sa Gardijanom.

On je u bijesu opisivao ono što vidi kao izdaju zapadnog svijeta, ali i Palestinske uprave, koju je optužio da je "dala zeleno svjetlo" izraelskoj vojsci da eliminiše njene radikalnije rivale koje nije mogla sama da neutrališe.

"Sve je bilo potpuno koordinisano između Palestinske uprave i Izraela. Pokušavali su mnogo puta da ih uhvate i nisu uspjeli, pa su rekli: 'Dođite, pokosite travu za nas, a mi ćemo se pobrinuti za ostatak'", kazao je Asad na ubistva Hamasovih lokalnih komandanata na Zapadnoj obali prethodnih dana.

Američki mirovni plan za Gazu predviđa da priobalnim pojasom ponovo upravlja Palestinska uprava, ali u "revitalizovanom" obliku. Međutim, Asadov prezir prema Palestinskoj upravi je bio univerzalan u petak popodne u uskim, prometnim ulicama izbjegličkog kampa Kalandija, osnovanog 1949. godine za Palestince raseljene ratom, prenosi Gardijan.

Blaga ograničenja za izraelske doseljenike ukinuta su nakon napada Hamasa 7. oktobra na Izrael i početka rata u Gazi. Od tada su oni pokrenuli ubilačke napade na palestinske zajednice na Zapadnoj obali, gotovo bez ikakve kazne.

Prema podacima UN-a, od 7. oktobra dogodilo se 1.270 napada doseljenika na Palestince, od kojih je 120 "dovelo do palestinskih žrtava i povreda." Sveukupno, 600 Palestinaca je ubijeno od strane vojske i doseljenika od početka rata u Gazi, dok su snage policije uprave bile nespremne i nemoćne da zaštite stanovništvo.

Zbog toga su na Zapadnoj obali militanti sa oružjem inspirativniji od sveprisutnog osjećaja nemoći.

Član mlađe generacije stanovnika kampa Kalandija, 25-ogodišnji prodavac voća i povrća po imenu Marvan, rekao je da je otpor više ideja nego vojna stvarnost.

"Mi govorimo o otporu, ali smo nenaoružan narod. Nemamo osnovna sredstva za otpor. Ipak, Izrael se prema nama odnosi kao da smo neprijateljska nacija sa ogromnom vojskom", istakao je Marvan.

Sahrana Palestinca kojeg su ubile izraelske snage u Tulkarmu, Zapadna obalafoto: REUTERS

Jedan od onih koji su kupovali povrće bio je veteran palestinskog pokreta, Ahmed Gunejm, lokalni lider dominantne frakcije Fatah u Palestinskoj oslobodilačkoj organizaciji.

Rekao je da će posljedica ponovljenih napada na uglavnom nenaoružano stanovništvo na kraju biti masovni ustanak, treća intifada.

"Pred nama je vrlo kritična situacija. Mislim da je ustanak pred vratima na Zapadnoj obali. Mi smo civili bez ikakvih mogućnosti da se suočimo sa teškom izraelskom vojnom mašinom. A jedini način na koji možemo pružiti otpor je kroz snagu i sposobnosti naroda", zaključio je on.

Prema izraelskim liderima, kampanja na Zapadnoj obali je osmišljena kako bi se spriječili napadi na Izraelce nakon bombaškog napada u Tel Avivu ovog mjeseca, prvog takvog u osam godina. Najmanje 19 Palestinaca je ubijeno od kad su operacije počele u srijedu rano ujutro, a Hamas je saopštio da je ubijeno 10 njegovih boraca.

U petak je na periferiji Dženina ubijen lokalni komandant Hamasa Vasem Kazem, sa još dvojicom navodnih članova Hamasa, kada je njihov automobil pogođen u napadu dronom.

Rano ujutro u srijedu ubijen je još jedan vođa militanata, Muhamed Džaber, poznatiji kao Abu Šuja, u pucnjavi u džamiji u gradu Tulkarmu, gdje su stradala još četiri palestinska borca.

Abu Šuja je u kampu Kalandija okarakterisan kao pali narodni heroj. "Svi ga poštuju, kao i sve borce, jer oni brane prava naroda," rekao je Abu Suhaib, 58-godišnji stanovnik kampa, dok je izlazio iz džamije nakon podnevne molitve.