Tomović: Gradnju u Miločerskom parku može izvršiti samo neprijatelj CG
"Uvjereni smo da u ovim poslovima „planiranja i razvoja“ ima posla i za Specijalnog državnog tužioca da preispita sve angažmane, počev od „gazda Jezde“ do Kir Petrosa", zaključio je Tomović
Član budvanskog odbora GP URA Radosav Tomović kazao je da gradnju koja se namjerava realizovati u Miločerskom parku i zaleđu Sv. Stefana može planirati i izvršiti samo neprijatelj Crne Gore.
Hotelsko-turističko preduzeće (HTP) Miločer i kompanija Adriatik propertis, grčkog biznismena Petrosa Statisa, predali su zahtjev Ministarstvu održivog razvoja i turizma, za gradnju nove Kraljičine plaže, na mjestu starog hotela
"Nakon najave da su HTP Miločer i kompanija Adritic properties predale Ministarstvu održivog razvoja i turizma zahtjev za gradnju u Miločerskom parku i zaleđu Sv. Stefana, OO GP URA smatra da je neophodno podsjetiti da je u avgustu mjesecu 2016. godine Skupština opštine Budva usvojila Deklaraciju o zaštiti Miločerskog parka i zaleđa Sv. Stefana, sa samo jednim glasom protiv i jednim uzdržanim odbornikom. Ovakav stav lokalne zajednice obavezuje i građane i lokalnu vlast da učini sve da spriječi namjeravanu „budvanizaciju“ najatraktivnijeg prostora Crne Gore, pa i svojevrsne ikone crnogorskog turizma. Gradnju koja se namjerava realizovati u Miločerskom parku i zaleđu Sv. Stefana može planirati i izvršiti samo neprijatelj Crne Gore, koji ne brine za posljedice u prostoru i za generacije koje još nisu rođene", kazao je Radosav Tomović.
Tomović navodi i sljedeće zahtjeve:
- "Da se uputi dopis MORiT-u sa zahtjevom da se ne izdaje građevinska dozvola, uz poziv na donesenu Deklaraciju o zaštiti Miločerskog parka i zaleđa Svetog Stefana,
- Razmotriti mogućnost da se Deklaracija preinači u Odluku o zaštiti Miločerskog parka i Svetog Stefana;
- U slučaju potrebe organizovati referendum sa pitanjem: „Da li ste za to da se zabrani svaki vid gradnje u Miločerskom parku i zaleđu Sv. Stefana, osim onog koji bi bio definisan detaljnim urbanističkim planom donijetim u Skupštini opštine Budva“;
- Donijeti odluku o visini naknade za gradnju na lokaciji Miločer, Sv. Stefan (i na drugima sličnim lokacijama) koja bi bila 30 puta veća od sadašnje.
U saopštenju se apeluje na građane da se, kao i uvijek, mudro i hrabro suprotstave planovima degradacije prostora na kojem su vjekovima bili svoji na svome.
"Apelujemo takođe na sve građane Miločera i Svetog Stefana da se, kao i uvijek, mudro i hrabro suprotstave planovima degradacije prostora na kojem su vjekovima bili svoji na svome. Sv. Stefan sa Miločerom, kao turistička destinacija i arhitektonski objekat, vrhunac svog ugleda i svjetske slave dobio je u vrijeme kada su upravo Paštrovići bili: direktor, glavni kuvar, šef recepcije, šef tehničke službe, šef garaže, kao i vozači, u to vrijeme luksuznih ševroleta kojima su dovoženi gosti sa aerodroma (Tivat, Titograd ili Ćilipi). Mnogi bogati gosti nisu ni znali za državu Jugoslaviju, a kamoli za republiku Crnu Goru, ali znali su za hotel Sv. Stefan sa Miločerom kao jednom cjelinom.", kazao je Tomović.
On je dodao da su u to vrijeme zaposleni radnici radili profesionalno svoj posao, bili uvažavani od menadžmenta i gostiju, imali sigurne zarade.
"U zimskom periodu su organizovano išli po svjetskim destinacijama na usavršavanje. Jednostavno rečeno - bili su svoji na svome. A hotel „Sv. Stefan“ sa Miločerom bio je „fabrika deviza“, na korist Crne Gore i ponos svih zaposlenih. Došlo je vrijeme je da se svi zajedno zapitamo gdje je danas „Sv. Stefan“ i kuda ide novac iz te nekadašnje „fabrika deviza“? Gdje su danas i kakav status imaju zaposleni, ili bolje reći osoblje koje odrađuje poslove? I još važnije, da li se pod izgovorom javnog interesa smiju na ovom prostoru izgraditi stanovi za prodaju od kojih bi ovaj „strateški“ investitor vratio sve uloženo do sada i još zaradio. I što je najgore, ostavio za sobom pustoš u vidu „budvanizacije“. Podsjećamo da je svojevremeno Projekat „Južni Jadran“ (formiran i finansiran od strane UN) u svojim planovima za opštinu Budva dao smjernice da se na teritoriji opštine Budva ni u kom slučaju ne grade vikend kuće i vikend stanovi jer to smeta razvoju visoko-profitabilne turističke privrede. Sjedište „Južnog Jadrana“ je bilo u Budvi, a bio je sastavljen od projektnih biroa iz Pariza i Rima, uz prof. Ciborovskog iz Poljske kao konsultanta za stare gradove grupe „C“ RZUP-a Titograd. U grupi „C“, između ostalih, radili su Vukota Tupa Vukotić, Mileta Bojović, Pavle Popović i drugi zapaženi crnogorski planeri i arhitekte. Nažalost, nakon četrdeset godina vizionarskih smjernica od strane pomenutih autora projekta „Južni Jadran“, prostor je značajno potrošen i degradiran. Uvjereni smo da u ovim poslovima „planiranja i razvoja“ ima posla i za Specijalnog državnog tužioca da preispita sve angažmane, počev od „gazda Jezde“ do Kir Petrosa", zaključio je Tomović.
( Vijesti online )