Njemačka: AfD pobijedio u Tiringiji, u Saksoniji na drugom mjestu, CDU isključio mogućnost koalicije
AfD je dobio između 30,5 posto i 33,5 posto glasova u Tiringiji, a između 30 posto i 31,5 posto u Saksoniji
Prema prvim izlaznim anketama u 18 sati, desničarska Alternativa za Njemačku (AfD) pobjednica je nedjeljnih izbora za pokrajinski parlament u njemačkoj saveznoj pokrajini Tiringiji, dok se na izborima u saveznoj pokrajini Saksoniji nalazi na drugom mjestu s malim zaostatkom iza Hrišćansko-demokratske unije (CDU).
Oko 3,3 miliona ljudi imalo je pravo glasa u Saksoniji i gotovo 1,7 miliona u Tiringiji.
AfD je dobio između 30,5 posto i 33,5 posto glasova u Tiringiji, a između 30 posto i 31,5 posto u Saksoniji.
Socijaldemokrate kancelara Olafa Šolca zabilježile su novi izborni pad s ocjenom između 6,5 i 8,5 posto u ove dvije regije.
Nemačka konzervativna Hrišćanska demokratska unija (CDU) saopštila je da se neće udružiti sa krajnjom desnicom AfD da bi formirala većinu u parlamentima Tiringije i Saksonije.
Generalni sekretar CDU u ta dva regiona istočne Njemačke Karsten Lineman kazao je da "birači sigurno znaju da neće biti koalicije sa AfD".
On je dodao da pronalaženje parlamentarne većine "neće biti lako".
Ovi izbori se posmatraju sa nervozom u Berlinu, prenosi Beta.
Još jedni pokrajinski izbori slijede 22. septembra u još jednoj istočnoj državi, Branderburgu, koju trenutno vode socijaldemokrati njemačkog premijera, Olafa Šolca.
Naredni parlamentarni izbori u zemlji treba da se održe za malo više od godinu dana.
Kopredsjednica AfD-a Alis Vajdel opisala je izbore 1. septembra glasanje kao "važnu među za nacionalne parlamentarne izbore iduće godine".
Ta partija je osvojila prva mjesta u gradskim i pokrajinskim vladama prošle godine.
AfD je najjača partije na bivšem komunističkom istoku zemlju i domaća obavještajna agencija drži pod zvaničnim nadzorom ogranke partije i u Saksoniji i u Tiringiji kao "dokazane desničarske ekstremističke grupe".
Lider partije u Tiringiji Bjorn Hocke osuđen je za namjernu upotrebu nacističkog slogana na političkim događajima, ali je u toku žalbeni postupak.
CDU vlada u Saksoniji od ponovnog ujedinjenja Njemačke 1990. godine.
Posebno je komplikovana politika u Tiringiji zato što je Lijeva stranka guvernera Boda Ramelova pala na beznačajni nivo na nacionalnom nivou.
Sahra Vagenkneht, dugo jedna od najpozatijih ličnosti te stranke, napustila je partiju prošle godine da formira novu partiju "Buendnis Sahra Wagenknecht" (BSV), koja sada ima bolje rezulate od Lijeve stranke.
CDU dugo odbija saradnju s Lijevom partijom, koja je nastala od istočnonjemačkih vladajućih komunista. CDU nije isključila saradnju sa BSV-om stranke Vagenkneht.
Velika podrška za AfD-a i BSV-a potpomognuta je nezadovoljstvom sa nacionalnom vladom koja je ozloglašena po unutrašnjim trvenjima. Obje partije su najjače u manje bogatom istoku zemlje.
AfD koristi jako antiimigrantsko raspoloženje u regiji. Nakon prošlosedmičnog napada nožem u zapadnom gradu Solingen, za koji je optužen ekstremista iz Sirije, njemačka vlada je najavila nove restrikcije za noževe i nove mjere da se olakšaju deportacije.
Njemački stav prema ratu u Ukrajini je takođe jedno od pitanja. Berlin je drugi po količini oružja koje se isporučuje Ukrajini poslije Sjedinjenih Država, a to je upravo nešto čemu se protive i AfD i BSV.
( Radio Slobodna Evropa, BETA )