Generalni štrajk i masovni protesti u Izraelu zbog smrti talaca u Gazi

Avio-kompanije na glavnom izraelskom međunarodnom aerodromu Ben-Gurion obustavljale su odlazne letove između 8.00 i 10.00 časova. Ti letovi su ili polazili ranije ili su malo kasnili, a viđeni su putnici kako stoje u redu na šalterima za čekiranje uprkos ograničenom prekidu

5208 pregleda3 komentar(a)
Foto: REUTERS

Rijedak poziv na generalni štrajk u Izraelu u znak protesta zbog neuspješnog vraćanja talaca u Gazi koje je ubio palestinski ekstremistički pokret Hamas, doveo je do zatvaranja i drugih poremećaja širom zemlje u ponedjeljak, uključujući i glavni međunarodni aerodrom.

Ali poziv na štrajk je ignorisan u nekim oblastima ignorisano, odražavajući duboke političke podjele. Desetine hiljada Izraelaca izašlo je na ulice kasno u nedjelju od tuge i bijesa nakon što je vojska pronašla tijela šestoro ubijenih talaca u Gazi.

Porodice i veliki dio javnosti okrivili su premijera Benjamina Netanjahua, rekavši da su mogli biti vraćeni živi u dogovoru sa Hamasom da se okonča skoro 11-mesečni rat. Ali drugi podržavaju Netanjahuovu strategiju održavanja nemilosrdnog vojnog pritiska na Hamas, čiji je napad 7. oktobra na Izrael pokrenuo rat.

Kažu da će to na kraju naterati ekstremiste da popuste pred izraelskim zahtjevima, potencijalno dovesti do uspješnijeg spasavanja i na kraju uništiti grupu. Najveći izraelski sindikat Histadrut pozvao je na generalni štrajk za ponedeljak, prvi od početka rata. Njegov cilj je da zatvori ili poremeti glavne sektore privrede, uključujući bankarstvo, zdravstvenu zaštitu i glavni aerodrom u zemlji.

Avio-kompanije na glavnom izraelskom međunarodnom aerodromu Ben-Gurion obustavljale su odlazne letove između 8.00 i 10.00 časova. Ti letovi su ili polazili ranije ili su malo kasnili, a viđeni su putnici kako stoje u redu na šalterima za čekiranje uprkos ograničenom prekidu.

Dolazeći letovi su se tokom tog vremena odvijali kao i obično, navodi izraelska uprava aerodroma. Banke, neki veliki tržni centri i vladine kancelarije zatvoreni su zbog štrajka, a javni prevoz je ograničen. Opštine u centralnom dijelu Izraela, uključujući Tel Aviv, učestvovale su u štrajku, što je dovelo do skraćenja školskih časova i otkazivanja javnih vrtića i vrtića.

Mnoge opštine, međutim, uključujući Jerusalim, nisu učestvovale u štrajku. Izraelski mediji su izvijestili da je država apelovala na radni sud da otkaže štrajk, rekavši da je politički motivisan. Demonstracije u nedjelju izgledale su kao najveće od početka rata, a organizatori procjenjuju da se do 500.000 ljudi pridružilo nacionalnim događajima i glavnom mitingu održanom u Tel Avivu.

Oni zahtijevaju da Netanjahu postigne dogovor o vraćanju preostalih oko 100 talaca koji su zarobljeni u Gazi, od kojih se za trećinu vjeruje da je mrtva, čak i ako to znači da Hamas neće biti uništen do kraja i da se vojska povuče iz enklave. Mnogi Izraelci podržavaju ovu poziciju, ali drugi daju prioritet uništavanju ekstremističke grupe u odnosu na slobodu talaca. Netanjahu je obećao "potpunu pobjedu" nad Hamasom i krivi ga za neuspjeh pregovora prethodnih mjeseci.

Izrael je saopštio da je Hamas ubio svih šest talaca neposredno prije nego što su izraelske snage stigle u tunel u kojem su držani. Trojica od njih, uključujući jednog Amerikanca izraelskog porekla, navodno je trebalo da budu oslobođeni u prvoj fazi predloga o prekidu vatre o kojem se raspravljalo u julu.

Izraelsko ministarstvo zdravlja saopštilo je da je obdukcijama utvrđeno da su taoci upucani iz neposredne blizine i da su umrli u četvrtak ili petak. Netanjahu je okrivio Hamas, rekavši da „ko god ubija taoce ne želi dogovor“. Hamas je za njihovu smrt okrivio Izrael i Sjedinjene Države, optužujući ih da odugovlače pregovore postavljajući nove zahtjeve, uključujući trajnu izraelsku kontrolu nad dva strateška koridora u Gazi.

Hamas je ponudio oslobađanje talaca u zamjenu za prekid rata, potpuno povlačenje izraelskih snaga i oslobađanje velikog broja palestinskih zatvorenika, uključujući ekstremiste visokog profila. Jedan od šest talaca bio je Amerikanac izraelskog porekla Herš Goldberg-Polin (23), rodom iz Berklija u Kaliforniji, koji je u napadu izgubio dio lijeve ruke od granate.

Hamas je u aprilu objavio snimak na kojem se vidi kako je živ, što je izazvalo proteste u Izraelu. Bio je jedan od najpoznatijih talaca, a njegovi roditelji su vodili kampanju visokog profila za oslobađanje zarobljenika, sastali su se sa predsednikom Džoom Bajdenom, papom Franjom i obraćajući se na Demokratskoj nacionalnoj konvenciji prošlog mjeseca. Bajden je u nedelju rekao da je "razoren i ogorčen". Bijela kuća je saopštila da je razgovarao sa roditeljima Goldberg-Polin i izrazio saučešće.

Hamas je u oktobru zarobio oko 250, a Izrael navodi da je oko 100 i dalje u zarobljeništvu, uključujući 35 za koje se smatra da su mrtvi.

Više od 100 je oslobođeno tokom primirja u novembru u zamjenu za oslobađanje Palestinaca koje je zatvorio Izrael. Izraelske snage su spasile osam. Izraelske trupe greškom su ubile trojicu Izraelca koji su pobegli iz zatočeništva u decembru.

Pripadnici Hamasa, organizacije koju Izrael, SAD, EU i Velika Britanija smatraju za terorističku ubili su oko 1.200 ljudi, uglavnom civila, kada su upali u južni Izrael 7. oktobra. U izraelskoj ofanzivi odmazde u Gazi ubijeno je preko 40.000 Palestinaca, prema lokalnim zdravstvenim zvaničnicima Hamasa, koji ne prave razliku između civila i boraca.