Lov u kolašinskoj opštini kreće ranije zbog brojnosti divljih svinja

Lovačko društvo “Manastir Morača” nastoji da se nađe način za osnivanje fondova iz kojeg bi se isplaćivala jednokratna sezonska pomoć domaćinima moračkog kraja

14782 pregleda4 komentar(a)
Detalj iz lovišta, Foto: Privatna arhiva

Lovačko društvo “Manastir Morača” čini sve da pomogne poljoprivrednicima sa tog dijela kolašinske opštine, na čijim imanjima su divlje svinje napravile veću štetu, kaže upravnik Rajko Medenica.

Prema njegovim riječima, zbog prekomjernog broja te divljači, lovna sezona počeće mjesec ranije - 1. septembra, umjesto 1. oktobra.

“Do tog rješenja nije biilo lako doći, jer su zakoni koji regulišu oblast lovstva i zaštite divljači jako strogi. Na osnovu našeg zahtjeva, Ministarstvo poljoprivrede je donijelo rješenje o ranijem početku lovne sezone na divlje svinje. Tako da Lovačko društvo itekako daje doprinos rješavanju problema, ali u okviru zakona i propisa o lovstvu, koji nas vode i kroz gazdovanje i upravljanje. U tome nam pomažu i resorno ministarstvo i Lovački savez (LS). Sve što je obećano mještanima sa sve tri instance - urađeno je”, kaže Medenica.

Objašnjava da Lovačko društvo, u cilju konstruktivnog rješavanja problema štete koju veprovi prave na imanjima, nastoji da se nađe način za osnivanje fondova iz kojeg bi se isplaćivala jednokratna sezonska pomoć domaćinima moračkog kraja. Lovačko društvo nema mogućnost za takvu pomoć, jer, kako tvrdi on, novac prikupljen od čalanarine nije dovoljan ni za osnovnu djelatnost društva.

Zbog toga, kaže, i za osnovu djelatnost svake godine fali bar po 10.000 eura, koja se pribavljaju sponzorstvima, ili novac obezbjeđuje nekoliko članova Društva “iz svojih džepova”.

Medenica tvrdi da je medijsko izvještavanje o šteti koju naprave divlje svinje “često jednostrano” i da se na taj način “nanosi velika šteta lovstvu u Crnoj Gori”. Podsjeća da “divljač pravi štete svuda, ali da se jedino čuju nekolicina onih koji na prostoru Morače imaju imanja”.

Osvrćući se na izjave nekolicine mještana koji su prije nekoliko dana “Vijestima” kazali da im veprovi iz godine u godinu urnišu usjeve, Medenica objašnjava da takve optužbe “kontinuirano stižu od starijih ljudi koji mahom ne žive stalno u moračkim selima, već su željni publiciteta ili ogočreni zbog suzbijanja krivolova”.

Prema njegovim riječima, od oko 250 članova Lovačkog društva “Manastir Morača”, 235 su mještani. Ističe da je “prvi i jedni uslov za članstvo u društvu posjedovanje kuće i imanja na teritoriji na kojoj je lovište”.

“Divlje svinje, kao i svuda po Crnoj Gori, prave štetu na imanjima svih članova Lovačkog društva “Manastir Morača”. No, oni, kao i ostale naše komšije, shvataju zakonska ograničenja, razumiju naš trud i nastoje da konstruktivnim predlozima prema nadleženim na državnom nivou, ublaže ili riješe taj problem. Oni drugi, koji žive, recimo u Podgorici ili Budvi, dođu u Moraču jednom u 15 dana, zasade njivu i očekuju da će se ona sama čuvati. Kad nastupi šteta, zovu novinare”.

Prema njegovim riječima, neutemeljene su i tvrdnje da štetu na imanjima u Morači prave samo divlje svinje iz lovišta Manastir Morača. Medenica kaže da je divlja svinja “migratorna životinja, koja tokom jedne noći može da pređe po 30 kilometara”.

Zemlja nije samo naša, pripada i životinjama: Rajko Medenicafoto: Privatna arhiva

On objašnjava da je Lovačko društvo podijelilo poljoprivrednicima oko 100 “električnih čobanica”, te da se na taj način, kako tvrdi, od divljih svinja mogu zaštititi njive.

Livade, kaže Medenica, trpe najviše štete od divljači, pa mnogi domaćini zbog toga ne mogu da pokose dovoljne količine sijena za zimsku ishranu stoke i snose troškove košenja u drugim djelovima opštine, ili kupovine dodatne stočne hrane.

“Oni koji se obraćaju novinarima zbog štete, koju trpe od divljih svinja, trebalo bi da shvate da zemlja na kojoj živimo nije samo naša, već i svih životinja koje žive na području našeg lovišta. Divljač moramo zaštiti i paziti, jer do prije nekoliko godina smo imali skoro potpuno istrebljenje nekih vrsta, a i danas su neke vrste ozbiljno ugrožene. Država je našla način da se suprotstavi tome, kroz rad LD, kontrolisanim uzgojem i lovom, održavanjem i čuvanjem. Valjda je to mnogo bolji način, nego da pušku u ruke uzme bilo ko i redom ubija životinje”, kaže Medenica.

Tvrdi da je posljednjih godina uveden red u lovište Manastir Morača, da je oporavljena lovna osnova, suzbijan krivolov, da se gazduje u skladu sa zakonima… Istovremno, podsjeća on, LD se trudi da ranim incijativama nađe nači da unaprijedi svijest o neophodnosti pažljivijeg odnosa i zaštite divljači.