NTO: U Crnoj Gori 5. avgusta boravilo četiri odsto više gostiju nego prethodne godine

Posmatrajući mjesec jul najveći broj dolazaka je sa tržišta regiona, Turske, Velike Britanije, Njemačke, Francuske, Poljske i Izraela, istakla je Vujović

4117 pregleda6 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Iako još uvijek nemaju sve zvanične podatke, ova sezona po mnogim parametrima je na istom nivou u odnosu na prošlogodišnju, a po nekim parametrima i nešto bolja u odnosu na 2023. godinu, poručuju iz Nacionalne turističke organizacije Crne Gore ( NTO CG).

„Podaci Uprave za statistiku Monstat nam govore da smo tokom juna i jula imali registrovan dolazak oko 872. hiljade turista, što je na istom nivou kao prethodne godine, odnosno ostvarenje od 99,3 %, dok to predstavlja rast od 2,5 % u odnosu na 2019. godinu“, kazala je predstavnica NTO CG, Milena Vujović, prenosi Mediabiro.

Posmatrajući mjesec jul najveći broj dolazaka je sa tržišta regiona, Turske, Velike Britanije, Njemačke, Francuske, Poljske i Izraela, istakla je Vujović.

„Kada je u pitanju ostvareni rast sa ovih tržišta, bilježili smo duplo više gostiju sa tržišta Turske tokom jula mjeseca, dok smo sa tržišta Velike Britanije, gdje smo imali i najveći broj aktivnosti, bilježili rast od 25% u odnosu na jul prethodne godine, te rast od 57% u odnosu na 2019. godinu“, navela je ona.

Kada je riječ o trenutnim podacima, prema nezvaničnim podacima koje lokalne turističke organizacije dostavljaju NTO CG, 5. avgusta je u Crnoj Gori boravilo 100 hiljada gostiju što je rast od 4% u odnosu na prethodnu godinu i ostvarenje od 90% u odnosu na 2019. godinu.

„Posmatrajući podatke i drugih institucijama možemo reći da je iza nas prilično dobra sezona.Prema podacima CBCG, u drugom kvartalu tekuće godine ostvaren je prihod od 340 miliona eura, što je 2% više i odnosu na isti period prethodne godine i rast od 64% u odnosu na isti period 2019. godine“, rekla je ona.

Kako je dodala, podaci Ministarstva finansija o ukupnim namjenskim prihodima pokazuju da je od početka godine zaključno sa 4. septembrom prihodovano 3 miliona eura, što je 7 % više u odnosu na prethodnu godinu. Ovi podaci uključuju boravišnu taksu, turističku taksu i članske doprinose, odnosno dio ovih prihoda koji ide u državni budžet.

„Pred nama je period intezivnih promotivnih aktivnosti, te su u toku pripreme za sajam u Londonu – najveću svjetsku turističku berzu, sajam u Parizu i sajam kongresnog turizma u Barseloni. Takođe, tokom ljeta je rađeno na velikim marketinškim kampanjama, te uskoro počinju kampanje na tržištima Velike Britanije, Njemačke i Francuske. Pomenula bih da NTO CG sprovodi i projekat integralnog upravljanja kvalitetom u destinaciji koji ima za cilj unapređenje kvaliteta destinacije. Prethodne godine rađen je kao pilot projekat za dvije destinacije Kotor i Cetinje, a ove godine po prvi put se ovako nešto radi na novu svih opština u Crnoj Gori. U okviru njega vrši se mjerenje online reputacije kako bi se uočili nedostaci i prednosti u turističkoj ponudi, a onda se nudi i edukacija. Sve je vrlo egzaktno i mjerljivo jer se vrši putem jednog od dva najveća softvetra za ove vrste mjerenje. Tokom prethodnog mjeseca smo objavili poziv i za turističku privredu, te će oko 400 privrednika moći da dobije besplatnu analizu kvaliteta, odnosno mjerenje online reputacije i dobije neophodne edukacije. Poziv je otvoren do 1. oktobra tekuće godine“, kazala je predstavnica NTO CG, Milena Vujović.