Od Pljevalja skoro sve, Pljevljacima mrvice

Više od 90 odsto novca Eko fonda za energetsku efikasnost dolazi od tri preduzeća iz te opštine

9279 pregleda8 komentar(a)
Foto: Goran Malidžan

Novac koji je iz Eko fonda namijenjen ove godine za projekat energetske efikasnosti u Pljevljima je samo manji dio novca koji je prethodno uzet iz ove sredine, jer je preko 90 odsto njihovog budžeta dobijeno kupovinom kredita emisija ugljen-dioksida (CO2) i ekoloških naknada od tri pljevaljska preduzeća, Termoelektrane, Rudnika i Gradir Montenegra.

To tvrde iz pljevaljske Nevladine organizacije “Zajedno za Pljevlja”, uz podsjećanje da je u budžet Eko fonda od devet miliona eura, iz Pljevalja uplaćeno 8,8 miliona.

“Ovo naše obraćanje je posebno inicirano trenutno aktuelnim konkursom za energetsku efikasnost Eko fonda, u čijem se promovisanju i prezentovanju konstantno čuju riječi da su “Pljevljima data 2,8 miliona eura”, a svim ostalim opštinama, tj. građanima cijele države ostatak novca ili “samo” šest miliona. Pritom se tvrdi da su to sredstva iz evropskih fondova. Prava istina je da je preko 90 procenata budžeta Eko fonda za ovu godinu dobijeno kupovinom kredita emisija CO2 i ekoloških naknada od tri pljevaljska preduzeća, prvenstveno Termoelektrane, a zatim Rudnika i Gradir Montenegra u ukupnom iznosu od nepunih devet miliona eura. Preciznije rečeno, u budžet Eko fonda od devet miliona eura, iz Pljevalja je uplaćeno 8,8 miliona. Dakle, nama Pljevljacima nije niko ništa dao nego se samo sjetio da vrati bar dio onoga što se dugi niz godina, odnosno decenija, uzimalo, a uzima i dalje iz ove sredine”, naveli su iz NVO “Zajedno za Pljevlja”.

Podsjećaju da su prvi i jedini koji su objelodanili ove činjenice i organizovali protest ispred zgrade Opštine 10. novembra 2022, a tim povodom obraćali su Eko fondu i Vladi.

“Moramo reći da smo vrlo brzo naišli na poprilično razumijevanje tadašnjeg a i sadašnjeg rukovodstva Eko fonda, sa kojima smo imali nekoliko konstruktivnih sastanaka i razgovora, a koji su rezultirali time da je ove godine naš grad bar djelimično izdvojen od svih ostalih, time što je samo za njega opredijeljen navedeni posebni dio novca, a i procenat subvencija za nas je veći nego za ostale gradove. Svrha ovog našeg obraćanja je da se ne obmanjuju prvenstveno građani Pljevalja, a i svi ostali, da se nešto promijenilo u odnosu na raniju praksu svake crnogorske Vlade. A to je konstantno uzimanja iz ove sredine, a nikakvo ulaganje u nju. Dakle, sredstva Eko fonda, namijenjena za projekat energetske efikasnosti u Pljevljima za ovu godinu su samo manji dio sredstava koja su prethodno uzeta iz Pljevalja. Sve je ostalo i dalje isto, i dalje smo, kao što često kaže jedan naš kolega, kolonija Podgorice, ali neko pokušava da raznim neistinama ublaži tu sliku, bez konkretnih dokaza i primjera”, tvrde iz NVO “Zajedno za Pljevlja”.

Izrazili su bojazan da se “slično može desiti i sa projektom Pozitivne, odnosno Pravedne tranzicije, koji je uveliko u toku, a koji se tako “transparentno” sprovodi da ogromna većina Pljevljaka skoro ništa o tome ne zna”.

Na inicijativu Opštine Pljevlja maksimalni iznos subvencija na termofasade povećan je sa 5.000 eura na 7.000 eura, a peći na pelet sa 2.000 na 3.000 eura.

“Napravili smo Aneks ugovora sa Eko fondom. Veliki broj naših građana je zainteresovan za korišćenje ovih vrsta subvencija. Ovom odlukom smo izašli u susret jednom broju građana koji zbog velike površine svojih kuća nisu bili u mogućnosti da u potpunosti iskoriste ubvencije”, kazao je predsjednik Opštine Dario Vraneš.

Građanin može istovremeno da konkuriše na svaku od ovih subvencija. Sve mjere se subvencionišu sa 60 odsto, osim peći na pelet 70 odsto.

Ukupan iznos svih subvencija je do 10.000 eura.