Ilon Mask je geopolitički projektil
Mada se uticaj vlasnika mreže X osjeća od Ukrajine do Kine, on još uvijek nema sposobnost da donosi zakone i to bi vlade mogle iskoristiti kao sredstvo za ograničavanje njegove moći
Velike kompanije i milijarderi obično izbjegavaju političke kontroverze. Ako koriste svoju moć, onda to radije čine iz sjenke.
Ilon Mask je drugačiji. Posljednjih nedjelja podržao je Donalda Trampa i vodio razgovore sa njim na X-u, društvenoj mreži čiji je vlasnik. Mask je takođe ušao u oštar javni sukob sa Vrhovnim sudom Brazila, koji je prošle nedjelje zabranio mrežu X. Nedavno je tvrdio da je građanski rat neizbježan u Britaniji i reagovao na hapšenje Pavela Durova, osnivača Telegrama, objavom: “POV: 2030. je u Evropi i bićete pogubljeni zbog toga što vam se svidio neki mim.”
Vlasništvo nad mrežom X pružilo je Masku ogroman megafon za širenje njegovih stavova. Međutim, fokusiranje na njegovu društvenu mrežu prikriva pravi obim i izvor njegove geopolitičke moći.
Kontrola nad SpaceX-om, Starlink-om i “Teslom” je ta koja je Masku omogućila ključnu ulogu u ratu u Ukrajini i u sve većem rivalstvu između Sjedinjenih Država i Kine; kao i u ratu u Gazi.
U ovim sukobima, Maskovu ulogu je teže definisati nego u zapadnim kulturološkim ratovima. Njegove nepredvidive intervencije - u kombinaciji sa ogromnom tehnološkom i finansijskom moći - čine ga nenavođenim geopolitičkim projektilom, čiji hirovi mogu preoblikovati svjetske događaje.
Kada je Rusija pokrenula svoju invaziju na Ukrajinu 2022. godine, jedan od prvih ciljeva bio je da onesposobi pristup internetu. Pružajući Ukrajini pristup Starlink-u, svojoj satelitskoj internet mreži, Mask je omogućio oružanim snagama te zemlje da nastave borbu u kritičnom trenutku.
Kasnije u sukobu, međutim, Mask je odlučio da ograniči pristup Ukrajine Starlinku kako bi otežao bilo kakve napore da napadne ruske trupe na Krimu. Mask je kao razlog naveo rizik od izbijanja trećeg svjetskog rata. Taj postupak - zajedno sa njegovom promocijom plana za mir koji je uslišio neke ruske zahtjeve - uticao je na pad Maskove popularnosti u Kijevu. Međutim, njegovo viđenje rizika od trećeg svjetskog rata nije se mnogo razlikovalo od stavova Bajdenove administracije.
Sa druge strane, Mask i američka vlada imaju potpuno različito viđenje kada je u pitanju Kina. Otvaranje velike “Tesline” fabrike u Šangaju 2019. godine Vašington je doživio kao veliki neuspjeh za američki cilj da ostane ispred Kine u ključnim tehnologijama budućnosti. Kina je sada vodeći proizvođač električnih vozila u svijetu, a američki zvaničnici vjeruju da su kineski proizvođači naučili od, i ponekad ukrali, upravo od “Tesle”.
Bajdenova administracija pokušava da ubijedi vodeće američke tehnološke kompanije da se diverzifikuju od Kine i bila je ohrabrena kada je Mask planirao posjetu Indiji ranije ove godine, sa namjerom da i tamo otvori “Tesla” fabriku. Međutim, u posljednjem trenutku, Mask je otkazao i umjesto toga otišao u Peking. U Kini je najavio intenziviranje odnosa “Tesle” sa tom zemljom. Fabrika u Šangaju sada proizvodi više od polovine “Tesla” automobila na globalnom nivou.
Američki zvaničnici primijetili su da se Maskovo zalaganje za slobodu govora, i spremnost da uvrijedi svjetske lidere, ne odnosi na Kinu. X je odavno zabranjen u Kini, ali se Mask sa velikim uvažavanjem odnosi prema Si Đinpingu, diktatorskom lideru Kine.
Još jedan strani lider koji izgleda da je shvatio kako Mask funkcioniše je Benjamin Netanjahu iz Izraela. Mask je optužen za promovisanje antisemitskih teorija zavjere na X-u. Međutim, njegov predlog da se Starlink stavi na raspolaganje humanitarnim organizacijama u Gazi alarmirao je izraelsku vladu koja je tvrdila da bi to pomoglo Hamasu. Nakon posjete Izraelu prošle godine, Mask je pristao da Starlink radi u Gazi samo uz odobrenje Izraela.
Bajdenovoj administraciji mnoge Maskove aktivnosti izazivaju nelagodu. Međutim, njegove kompanije imaju tehnološke sposobnosti koje čak nema ni američka vlada. Da bi Ukrajina ostala “onlajn”, kada je Mask oklijevao, Pentagon je morao da potpiše ugovor sa Starlinkom. Kada NASA želi da preveze astronaute do Međunarodne svemirske stanice i od nje, SpaceX to omogućava.
Ako Mask često govori i ponaša se kao da je moćniji od bilo koje vlade, to može biti zbog toga što je to u nekim aspektima i tačno.
Međutim, vlade zadržavaju jednu ključnu moć koja Masku još uvijek izmiče; sposobnost da donose i sprovode zakon. Sukob između Brazila i X-a, i hapšenje Durova u Francuskoj, jesu signali da se era nekažnjivosti na društvenim mrežama bliži kraju u demokratskom svijetu. (U autoritarnom svijetu ona nikada nije ni postojala.)
Sve je vjerovatnije da će kompanije za društvene mreže biti regulisane kao kompanije za tradicionalne medije, što ima skupe posljedice. Prošle godine, “Foks njuz” je morao da plati “Dominion Voting Systems-u” 787,5 miliona dolara da bi se nagodio zbog optužbi za klevetu, koje su proizašle iz “Foksovog” izvještavanja o teorijama zavjere o predsjedničkim izborima 2020. godine.
Mreža X je puna teorija zavjere, a neke od njih promoviše i sam Mask. I pored svog bogatstva i nesumnjive genijalnosti kao inženjer i preduzetnik, Mask će i dalje biti podložan zakonima država u kojima posluje.
Ta sve jasnija spoznaja može objasniti njegove ljutite ispade protiv Brazila, Britanije, EU i američke države Kalifornije, i bilo koga drugog ko se usudi da mu stane na put.
Mreža X nije izvor Maskove moće. Ali bi mogla označiti mjesto gdje je njegova moć ograničena.
Tekst je preuzet iz “Fajnenšl tajmsa”
Prevod: N.B.
( Gideon Rahman )