Delibašić biblioteci nikšićkog Doma za stare poklonio svoja izdanja

Nikšićanin počeo da piše nakon penzionisanja, u 67. godini, i za deceniju plodonosnog stvaralaštva objavio je sedam knjiga, od kojih su pojedine nagrađene i pohvaljene

3710 pregleda0 komentar(a)
Foto: Svetlana Mandić

Književni stvaralac iz Nikšića, Vukosav Delibašić, za osam dana puni 77 godina. Počeo je da piše nakon penzionisanja, u 67. godini, i za deceniju plodonosnog stvaralaštva objavio je sedam knjiga, od kojih su pojedine nagrađene i pohvaljene. Sa željom da vršnjacima pokaže da, kako je kazao, život u starosti nije besmislen, biblioteci nikšićkog Doma za stare poklonio je po dva primjerka od sedam izdanja njegovih knjiga.

„Po nekoj međunarodnoj klasifikaciji, pripadam grupi starih osoba. Penzionisao sam se prije deset godina, ali nijesam dozvolio da poslije penzionisanja sebe potisnem u izolaciju i dosadan starački život, pa sam se latio pera i započeo raditi nešto što sam priželjkivao cijelog života. Počeo sam pisati. Jedan od razloga što poklanjam knjige je što osoblje u Domu, mojim primjerom, može starima pokazati da život u starosti nije besmislen. Ne može svako pisati, ali može čitati, može preispitati sebe da otkrije neke nove afinitete i sklonosti“, kazao je Delibašić prilikom uručivanja knjiga.

foto: Svetlana Mandić

Kao penzionisani medicinski radnik dobro je upoznat sa segmentima rada u ustanovama poput Doma za stare, sa radnom i okupacionom terapijom, zdravstvenom njegom, a kao pisac, sa „ljekovitim dejstvom“ pisanja i čitanja. Zbog toga je uvjeren da će njegove knjige dobro doći korisnicima Doma.

„Vjerujem da će baš starim osobama odgovarati moje knjige pošto pišem na neke teme koje padaju u zaborav, a koje će stare podsjetiti na vrijeme djetinjstva i rane mladosti, pa sve do srednjih godina života“, kaže autor tri romana, dvije knjige priča i dvije zbirke poezije.

„Znam da su djeca prioritet svih prioriteta i pjesnici s razlogom posjećuju škole. Ja to nijesam u prilici da uradim pošto je moja književnost pisana za odrasle. Zato bih ovom donacijom želio da motivišem i ostale pisce i pjesnike da ne zaboravljaju ni stare, nego da njihovoj biblioteci poklone po neku svoju knjigu“, poručio je Delibašić.

foto: Svetlana Mandić

Jelena Sredanović, stručna saradnica za odnose sa javnošću u Domu, zahvalila se Delibašiću na vrijednom poklonu.

“Ove knjige će itekako biti korisne korisnicima, ali i zaposlenima. Takođe bih pozvala i naše sugrađane i sve ljude dobre volje da slijede njegov primjer“, kazala je Sredanović.

U Domu, koji je sa radom zvanično počeo 15. marta prošle godine, a prve korisnike primio dvadesetak dana ranije, na četiri odjeljenja, gerijatrije, demencije, palijativne njege i psihogerijatrije, smješteno je oko 110 korisnika. Da se pisanju i čitanju raduju i zaposleni i korisnici Doma, pokazali su biltenom “Treće doba” kojim su obilježili godišnjicu rada. Ideju da imaju svoj list dala je korisnica Mirjana Rašković.