Ćehotina i gradski park moraju biti u dokumentima
Nije prihvaćen predlog Opštine Pljevlja da se ta dva lokaliteta nađu u Prostorno-urbanističkom planu
Obrađivači izmjena i dopuna prostorno-urbanističkog plana (PUP) opštine Pljevlja nisu prihvatili predlog lokalne uprave da se gornji tok rijeke Ćehotine kao Park prirode ne razmatra kroz taj planski dokument i ne prikazuju konačne granice u grafici za gradski park na rijeci Breznici kao Spomenik prirode.
U Opštini smatraju da usvajanje dokumenata o proglašenju ta dva parka nije uslovljeno postojanjem u tom planskom dokumentu.
Opština je početkom 2021. pokrenula proces zaštite gornjeg toga rijeke, gdje se nalaze i meandri Ćehotine u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode, a na inicijativu grupe NVO. Tadašnji predsjednik Opštine Rajko Kovačević povukao je s dnevnog reda Skupštine opštine odluku o proglašenju gornjeg toka rijeke Ćehotine parkom prirode, a ona do danas nije usvojena. U obrazloženju Kovačević je naveo da odluku povlači zbog potrebe detaljnog sagledavanja šireg javnog interesa i mogućnosti razvoja drugih privrednih djelatnosti od značaja za lokalno stanovništvo i opštinu Pljevlja, kao i zbog potrebe za daljim sagledavanjem prostorno-planske dokumentacije za to područje.
U odgovoru na zahtjev obrađivači PUP-a su naveli da je Park prirode uvršten u taj dokument na osnovu smjernica Agencije za zaštitu životne sredine i Direktorata za zaštitu prirode, jer je Opštin već pokrenula postupak zaštite u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode na dijelu njihove teritorije 3. marta 2021. godine, naručivanjem Studije zaštite kod Agencije.
“Po završetku izrade Studije zaštite, Opština organizuje javnu raspravu o Studiji i Nacrtu Odluke o proglašenju gornjeg toka rijeke Ćehotine u kategoriji Parka prirode u periodu od 14. 2. do 7. 3. 2022. godine. Nakon javne rasprave, Opština dobija pozitivna mišljenja nadležnih institucija, kao i saglasnost Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma na Odluku o proglašavanju zaštićenog područja Park prirode “Gornji tok rijeke Ćehotine”, čime su se stekli svi preduslovi za usvajanje Odluke od strane Skupštine opštine”, navodi se u odgovoru obrađivača.
Dodaju da je proglašenje gornjeg toka rijeke Ćehotine definisano i Lokalnim akcionim planom za zaštitu životne sredine opštine Pljevlja 2022-2026.
“Takođe, i Izvještaj o Strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu za Izmjene i dopune PUP prepoznaju gornji tok rijeke Ćehotine s Otilovićkim jezerom kao konfliktnu zonu s eventualnom eksploatacijom uglja u slivnom području (Maoče, Mataruge) i prednost daje zaštiti ovoga područja zbog glavnog izvorišta vodosnabdijevanja građana Pljevalja, a imajući u vidu već degradiranu životnu sredinu većeg dijela opštine. Posebno je važno naglasiti činjenicu da se voda iz Otilovićkog jezera koristi i za vodosnabdijevanje građana Pljevalja (ne postoji alternativno vodoizvorište), što predstavlja i razlog više za zaštitu gornjeg toka rijeke Ćehotine”, navodi se u odgovoru.
Podsjećaju i da Opština Bijelo Polje sprovodi postupak zaštite izvorišta rijeke Ćehotine i dijela toka na njihovoj teritorij, te da su dva postupka koja vode dvije opštine komplementarni i od posebnog značaja za očuvanje vode u Otilovićkom jezeru. Smatraju da uspostavljanje zone sanitarne zaštite nije dovoljno kako bi se osigurala zaštita vode za piće i da se rijeka kao linearni ekosistem mora štititi od izvora do samog jezera.
Odgovarajući na drugi zahtjev Opštine obrađivači su istakli da je Agencija već izradila Studiju zaštite Gradskog parka i da su već određene granice budućeg spomenika prirode.
Granice su ucrtane na osnovu urađene Studije, kao i na osnovu sugestije člana Komisije za reviziju zadužene za ovu oblast.
“Prostor Spomenika pririrode “Gradski park u Pljevljima” prepoznat je kao kulturni pejzaž izuzetnih vrijednosti i stavlja se pod zaštitu radi stvaranja uslova za opstanak i dugoročnu zaštitu velikog broja vrsta i staništa značajnih za zaštitu. Postupak izrade Studije zaštite je završen i predložena površina za zaštitu je 109,71 hektara, od čega je 1,86 hektara u II zoni zaštite, a u III zoni 107,85 hektara”, navodi se u odgovoru.
( Goran Malidžan )